Krónika
Napi kilencszáz új fertőzött van Ausztriában
Két kelet-tiroli település karanténba került – Csak védettséggel rendelkezők járhatnak szabadon
Kelet-Tirolban a hét napra és százezer lakosra vetített megbetegedési átlag jelenleg 332. A szövetségi rendelet szerint ha egy település eléri a háromszázas megbetegedési átlagot, óvintézkedéseket köteles bevezetni. Ennek értelmében Oberlienz és Innervillgraten települést csak az hagyhatja el, aki negatív koronavírusteszttel rendelkezik, illetve igazolni tudja, hogy már beoltották, vagy átesett a betegségen. A rendelkezés augusztus 24-ig lesz érvényben. Kelet-Tirolban a száz fő feletti rendezvények nem tarthatók meg, a két gócpontban pedig ez a szabályozás már ötven fő felett életbe lép, és szeptember elsejéig érvényben is marad.
Döntöttek arról is, hogy újra kötelező lesz az FFP2-es maszk viselése kültéri és beltéri rendezvényeken, valamint a kereskedelmi egységekben.
Nyugati szomszédunkban nagyot ugrott a napi esetszám. Szerdára 902 új esetet azonosítottak, ez a hét korábbi napjain 601, illetve 450 volt. Bécsben egy nap alatt 258 új fertőzöttet találtak, legutóbb május 7-én volt erre példa. Eközben tegnap oltóközpontot avattak a főváros legnagyobb templomában, a Szent István-székesegyházban, közismert nevén a Stephansdomban, ahol mától regisztráció nélkül oltanak. Országszerte több mint 5,3 millióan kapták meg legalább az első dózis vakcinát, ez a népesség hatvan százaléka. A lakosság mintegy 55 százaléka már mindkét dózist felvette.
Újból kell oltani őket
Sóoldatot adott kilencezer embernek vakcina helyett egy szkeptikus nővér
Csaknem kilencezer embernek kell felvennie Németországban újból a koronavírus elleni vakcinát, miután a vöröskereszt egyik nővére sóoldattal oltotta be őket, írja a Guardian. A nő Friesland körzetének egyik oltóközpontjában cserélte ki az oltásokat még tavasszal sóoldatra. Bár a sóoldat teljesen ártalmatlan a szervezetre, márciusban és áprilisban pont az idősek és a krónikus betegek vehették fel az oltást Németországban, így akiket átvertek, azoknak hamis biztonságérzetük lehetett azóta. Azt még nem tudni, mi volt a nővér indítéka, de a közösségi oldalain többször is megosztotta szkeptikus nézeteit a vakcinákkal kapcsolatban. (FP)
A litvánok bekeményítettek
Ingyenkolbásszal ösztönzik oltásra az embereket Türingiában
Németország beszünteti az ingyenes koronavírus-tesztelést, ezzel próbálja meg rávenni az embereket az oltásra. Ugyanakkor a német hatóságok szerint a negatív teszt hamis biztonságérzetet ad, ezért egyre kevesebben gondolják úgy, hogy érdemes védetté válniuk. Eddig a lakosságnak alig több mint fele kapta meg mind a két dózisát. Türingiában a legalacsonyabb az átoltottsági arány, ezért ott ingyen sült kolbászt is bevetnek annak érdekében, hogy ösztönözzék az embereket. Szlovákiában a vakcinalottóval próbálkoznak, míg a litván kormány az ingyenes orvosi ellátást tervezi megvonni a koronavírusos betegektől, ami ellen sokan tüntettek. (FP)
Gyújtogatások is előfordulnak
Egyre gyakoribbak az oltópontok elleni támadások Franciaországban
Vandálok oltópontokat rongáltak meg Franciaországban, náci jelképeket festettek több épületre, népirtásnak minősítve a koronavírus elleni immunizációs kampányt. Az utóbbi hetekben az ország több pontján is horogkereszteket, illetve olyan feliratokat festettek fel oltóközpontok és tesztállomások épületére, hogy „kollaboráns”, „náci” és „népirtás”. A Urrugne településen nemrég felgyújtottak egy sátorban berendezett oltópontot, míg Audincourt-ban elvágták egy hasonló létesítmény áramellátását, ezzel veszélybe sodorva az oltóanyagok hűtését. A támadások szaporodtak, amióta bejelentették a kötelező védettségi igazolvány bevezetését. (FP)
Rendkívüli eredmények
Kísérleti szakaszba lépett egy izraeli covidgyógyszer tesztje
Jóváhagyta több kórházban az izraeli egészségügyi minisztérium a Bonus BioGroup vállalat MesenCure nevű, kísérleti szakaszban lévő gyógyszerének alkalmazását a súlyos Covid–19-betegek esetében – jelentette be tegnap a Keshet 12 nevű kereskedelmi tévé. Az elmúlt hónapokban biztató eredményeket hozott a haifai Rambam kórházban a gyógyszer klinikai tesztelése. Alkalmazásával jelentősen nőttek a súlyos állapotban lévő betegek gyógyulási esélyei, és a legtöbb ápoltat egy nappal a négynapos kezelés után haza tudták engedni. A kísérleteket vezető orvos, Sadi Hamúd szerint a szer nélkül a kezelt betegek közül többen meghaltak volna. (LMA)
Worldometers: világszerte 205 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan több mint 4,3 millióan elhunytak, és 184,1 millióan gyógyultak meg a betegségből.