Krónika

Rossz hírek jöttek Észak-Amerikából

Tokióban ismét rekordot döntött a napi új fertőződések száma, amely először haladta meg az ötezret, s az esetek kilencven százalékát az indiai variáns okozza

Átlépte a kétszázmilliót a fertőzöttek száma a világon. Több mint százezer új esetet regisztráltak az Egyesült Államokban egyetlen nap alatt. Megkapta a magyar bizonyítványt egy indiai vakcina.

Rossz hírek jöttek Észak-Amerikából
Sokkoló graffiti Új-Delhi metróhálózatának egyik állomásán
Fotó: AFP/Arun Sankar

Belgiumban a múlt héten napi átlagban 1063 embert fertőződött meg koronavírussal, kilenc százalékkal több, mint az azt megelőző héten, a halálesetek száma is jelentősen megugrott, továbbá jelenleg 369 beteg szorul kórházi kezelésre, közülük 92-en intenzív részlegen vannak.

A kórházba kerültek többsége a jelentések szerint nem volt teljesen beoltva. Tokióban ismét rekordot döntött csütörtökre a napi új fertőződések száma, amely először haladta meg az ötezret. A megbetegedések kilencven százalékát az indiai eredetű delta vírusvariáns okozza. Az Egyesült Államokból sem érkeztek jó hírek, ott ugyanis több mint százezer új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak egyetlen nap alatt.

A gyógyszerkészítmények helyes gyártási körülményeit bizonyító Good Manufacturing Practice (GMP) bizonyítványt kapott az indiai Bharat Biotech Covanix nevű vakcinája Magyarországon − írja a Portfolio. Kapcsolódó hír, hogy kutatók vizsgálták az mRNS-vakcinákkal beadott harmadik oltások lehetőségét – adta hírül a Reuters. Arra a következtetésre jutottak, hogy ez az antitestek számát valóban növelheti, de a minőségüket valószínűleg nem javítja.

Tegnap kiderült az is, hogy Londonban úgy döntöttek, Magyarország marad a sárga, azaz a karanténkötelezett országok között. Zöld kategóriába került viszont Ausztria, Németország, Szlovénia, Szlovákia, Románia és Lettország, míg az EU-n kívüli országok közül Norvégia. Ismét egyhetes zárlatot vezettek be az ausztráliai Victoria államban, miután nőtt a járvány regisztrált fertőzöttjeinek száma. Ugyancsak tegnapi hír, hogy átlépte a kétszázmilliót a fertőzöttek száma. A hivatalos adatok szerint a kórnak az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 35 330 623, a halálos áldozatok száma 614 785.

Kikerülheti a vakcinákat a lambda variáns

A koronavírus lambda variánsát először Peruban azonosították tavaly decemberben, jelenleg Dél-Amerikában terjed. Fertőzőbb, mint az eredeti vuhani vírusváltozat. Japán kutatók pedig laboratóriumi körülmények között megállapították, hogy rezisztens lehet a vakcinákkal szemben – erről írt a Reuters. Ugyanis a lambda variáns tüskefehérjéjének három mutációja ellenállóvá teszi a vírust az antitestek hatásával szemben.

Azt egyelőre nem tudni, hogy veszélyesebb-e, mint a delta variáns. Az Egészségügyi Világszervezet június 14-én sorolta a figyelemre méltó variánsok közé a lambdát, de nem vette fel az aggasztók csoportjába. Utóbbiak közé tartozik az alfa (brit), a béta (dél-afrikai), a gamma (brazil) és a delta (indiai) vírusváltozat.
(PS)

Kötelezővé tehető az oltás Franciaországban

A francia alkotmánybíróság tegnap hozott ítéletet arról, hogy a parlament legújabb törvénye – amely szerint az egészségügyben dolgozóknak szeptember közepéig kötelező lesz beoltatniuk magukat – nem ellentétes a francia alkotmánnyal. Ebbe a jogszabályba írták bele azt is, hogy az éttermekbe és kocsmákba csak azok léphetnek majd be, akik védettségi igazolvánnyal rendelkeznek, ezt a passzust szintén elfogta a testület.

A bírák ugyanakkor az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítették azt, hogy az oltást megtagadó, rövid lejáratú szerződéssel rendelkező egészségügyi dolgozókat azonnali hatállyal elbocsássák az intézmények, valamint hogy kötelező karantént és rendszeres ellenőrzéseket írjanak elő azoknak, akik pozitív tesztet produkálnak.
(LMA)

Worldometers: világszerte meghaladta a 201,268 milliót a fertőzöttek száma, több mint 4,275 millióan elhunytak, és 181,208 millióan kiggyógyultak a kórból. A Föld népességének 29,1 százaléka kapott legalább egy oltást.

Kapcsolódó írásaink