Krónika

Nagy bajban a fiatalok

Anthony Fauci, a Fehér Ház egészségügyi főtanácsadója a beoltottaknak azt javasolta, fontolják meg a beltéri maszkviselést, majd hozzátette, a kór ellen az oltás a legjobb védelem

A WHO szerint a járvány nagy valószínűséggel világszerte tartós hatással lehet az emberek mentális egészségére. Tovább emelkedik a napi fertőzöttek száma Ukrajnában.

Súlyos hatással volt a fiatalokra a kijárási korlátozás – jelentette be tegnap a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS). Mint írták, a bezártság fokozta a szorongásukat és elszigeteltségüket, ezáltal egyre több embernél alakultak ki étkezési zavarok – így bulímia és anorexia –, és sok fiatal állapota romlott, akinél korábban már diagnosztizálták ezeket a betegségeket.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is hasonló következtetésre jutott. Mint írták, a járvány nagy valószínűséggel világszerte tartós hatással lehet az emberek mentális egészségére. Az Európában élő emberek a szó szoros értelmében megtörnek a Covid–19 és következményeinek nyomása alatt – hangsúlyozta Hans Kluge, a WHO európai igazgatója.

Folyamatosan emelkedik a napi fertőzöttek száma Ukrajnában. Több mint negyvenötezer feketegomba-esetet jelentettek Indiában az elmúlt két hónapban.

Az ötven százalékban halálos fertőzés a Covid–19-páciensek között terjed. Kapcsolódó hír, hogy egyre több szakértő hangoztatja, a hivatalos adatok tízszerese is lehet a koronavírus halálos áldozatainak a száma az országban. Bár a kormányzati álláspont szerint mintegy 420 ezren vesztették életüket, a valós számot másfél és hárommillió közé teszik.

Terjed a delta variáns az Egyesült Államokban, ezért Anthony Fauci, a Fehér Ház egészségügyi főtanácsadója a CNBC-nek nyilatkozva a beoltottaknak is azt javasolta, hogy fontolják meg a beltéri maszkviselést. A szakember közölte, hogy a legjobb és leghatékonyabb módszer a mutánsok elleni védekezésre az, ha mindenkit beoltanak.

Joe Biden elnök pedig tagnap arról beszélt, hamarosan olthatják a 12 év alattiakat is. Mindehhez hozzátehető, hogy a New England Journal of Medicine brit egészségügyi szaklap szerint a Pfizer–BioNTech és az AstraZeneca vakcinája rendkívül hatékony a koronavírus delta variánsával szemben.

Lapzártakor érkezett a hír, hogy Horvátország szigorított a beutazási szabályokon.

Nem engedik be a kutatókat

Kína nem fogadja el az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt, a koronavírus eredetvizsgálatának második szakaszára vonatkozó tervet – közölte Ceng Ji-hszin, a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság helyettes vezetője. Úgy fogalmazott, a vizsgálat második szakaszával kapcsolatos munkaterv olyan elemeket tartalmaz, amelyek nem tartják tiszteletben a tudományt. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója július 15-én ismét felszólította Kínát, hogy biztosítson nagyobb fokú átláthatóságot a legelső koronavírus-fertőzöttekről szóló tájékoztatásokkal kapcsolatban.

Közölte, a koronavírus eredetének feltárását célzó vizsgálat első szakasza – amelynek keretében nemzetközi szakértők látogattak a közép-kínai Vuhan városába, ahol az első eseteket feljegyezték – után ismét nemzetközi szakértőket kívánnak Kínába küldeni. Ceng csütörtökön ismételten elutasította ezt az elméletet, hangsúlyozva, hogy a Vuhanban működő laboratóriumban nincs olyan vírus, amely képes lenne közvetlenül átterjedni emberekre.
(FP)

Worldometers: világszerte már csaknem elérte a 193,087 milliót a fertőzöttek száma, több mint 4,146 millióan elhunytak, és 175,572 millióan meg-gyógyultak. A Föld népességének eddig 26,75 zázaléka kapott legalább egy és 13,36 százaléka két oltást. Lakosságarányosan a legtöbb beoltott Kanadában (52,42 százalék) van, míg a sor végén Mozambik áll 1,1 százalékkal.

Kapcsolódó írásaink