Krónika

Két oltás kell az éjszakába

Ha bulizni akarsz, oltasd be magad – így szól a brit kormány üzenete a fiatalokhoz, mivel az éjszakai szórakozóhelyek könnyen a vírus szuper terjesztőjévé válhatnak

Angliában szeptember végétől csak azok látogathatják az éjszakai szórakozóhelyeket, akik igazolni tudják, hogy a koronavírus elleni oltás mindkét adagját megkapták – jelentette be hétfőn Boris Johnson brit miniszterelnök.

Két oltás kell az éjszakába
A bulikorosztály számára készültek az ősztől bevezetett jogszabályok
Fotó: AFP/Wiktor Szymanowicz

A brit kormány terveinek megfelelően megszűnt hétfőn a koronavírus-járvány terjedésének megfékezésére elrendelt utolsó jogi korlátozások zöme Angliában, és így minden létesítmény megnyithatott, ezek közé tartoznak az éjszakai szórakozóhelyek is. Hétfő esti sajtótájékoztatóján Boris Johnson elmondta: az 50 éven felüli angliai lakosság 96 százaléka, a 30–50 éves korosztály 83 százaléka már megkapta a koronavírus elleni oltást, a 18–30 év közötti korcsoport tagjainak 35 százaléka – hárommillió ember – azonban még egyetlen oltási dózisban sem részesült.

Johnson kijelentette: szeptember végéig a 18 évesnél idősebbek mindegyikének meglesz a lehetősége arra, hogy mindkét oltási adagot megkapja, és ettől az időponttól fogva a kormány tervei alapján csak azok kereshetik fel az éjszakai szórakozóhelyeket és más, nagy tömegeket vonzó létesítményeket, akik teljes körű immunizálásban részesültek. A brit kormányfő hangsúlyozta: onnantól negatív koronavírus-szűrési lelet sem lesz elégséges ezeknek a szórakozóhelyeknek a látogatásához.

Sir Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója úgy fogalmazott: az éjszakai bárok és más hasonló létesítmények a koronavírus „szuper terjesztőivé” válhatnak, mivel ezeken a helyeken rendszerint sokan tartózkodnak egymás szoros közelségében.

A szakmai szervezetek képviselői hatalmas felháborodással fogadták Johnson hétfő esti bejelentést. Kate Nicholls, a brit vendéglátóipar legnagyobb érdekképviseleti szervezete, a UK Hospitality vezetője a BBC rádiónak nyilatkozva „a szakmát ért pörölycsapásként” jellemezte a kormány tervét. Hozzá­tette: a rendelet konfliktusokhoz vezethet a szórakozóhelyek személy­zete és a vendégek között, sértheti az esélyegyenlőségi törvényeket, és kérdéseket vethet fel a fogyasztók személyi adatainak kezelési módjával kapcsolatban.

Bécs oltóhajót vetett be a koronavírus ellen

Bécs legújabb fegyvere a koronavírus elleni harcban: egy oltóhajó amely hétvégenként Bécs öreg-dunai strandjain várja a magukat beoltatni akarókat. Regisztráció sem kell, egy hétvége alatt körülbelül 350 ember kaphat vakcinát. A Biber (Hód) nevezetű oltóhajó már a sokadik rendhagyó ötlet, amivel az osztrák főváros a koronavírus elleni egyébként is bő oltási kínálatot szélesíti. Ahol kiköt, ott a legénység felállítja a padokból, asztalból és árnyékolóból álló mobil oltópontot. Az oltás a Johnson & Johnson egydózisú vakcinájával, 18 év alattiak számára pedig Pfizerrel történik. A személyzetet a Johanniták, és a városi MA 45 (Bécsi Vizek) dolgozói adják.
(FP)

Worldometers: világszerte már csaknem elérte a 192 milliót a fertőzöttek száma, több mint 4,1 millióan elhunytak, és 174,8 millióan meggyógyultak a betegségből.

Kapcsolódó írásaink