Krónika
Két hét, és vége a brit szigornak
Januári szinten vannak a napi esetszámok, de a július 19-i végső nyitáshoz tartja magát a kormány

Az Egyesült Királyságban hétfőre 27 334 új fertőzöttet regisztráltak, ami a második legmagasabb adat január vége óta, és négyezerrel több, mint egy héttel ezelőtt. Ugyanakkor a halálozási arány alacsony, mindössze kilencen hunytak el egy nap alatt.
Ismert, a brit kormány az eredeti, június 21-i időpontról négy héttel későbbre, július 19-re halasztotta a még érvényben lévő utolsó jogi korlátozások megszüntetését. Boris Johnson tegnapi sajtótájékoztatóján arról beszélt, a járványnak nincs még vége, július 19-re az ötvenezret is elérheti a napi esetszám. De hozzátette, ha heteken belül nem nyitnak, kérdés, mikor térhetnek vissza a normális élethez.
Jelenleg a szigetországban a bárokat, kocsmákat lehet látogatni, vendégeket lehet fogadni. Szabadtéren harminc, beltéren hat ember gyűlhet össze. Ahol csak lehet, home office-ban kell dolgozni. A maszk kötelező a boltokban és a tömegközlekedési eszközökön. A mi-nimum egyméteres távolságtartás szabálya érvényben van. Az éjszakai szórakozóhelyek zárva vannak. Ezek mind megszűnnek két hét múlva, és az emberek saját döntésére bízzák például a maszkviselést. Az eseményekre való belépéshez sem lesz szükség már védettségi igazolásra.
Miközben a delta variáns már dominánssá vált, Londonban, a Wembley stadionban rendezik a labdarúgó-Eb elődöntőit és döntőjét. A 90 ezer fős stadionba kicsit több mint 60 ezer szurkolót fognak beengedni. Az UEFA viszont nem aggódik, ugyanis csak kétszeresen oltottak vagy negatív teszttel rendelkezők mehetnek be a meccsekre.
Időközben karanténba vonult a brit királyi család egy tagja, Katalin hercegné, miután kiderült, hogy koronavírus-fertőzöttel találkozott.
Az Egyesült Királyság felnőtt lakosságának 86 százaléka kapott legalább egy oltást, 64 százalékuk pedig már mindkét dózist megkapta. A brit felnőttek 80 százalékának szervezetében mutathatók ki a koronavírus-fertőzéstől védő antitestek.
Aggodalom a delta miatt
Ausztria rákapcsol az oltásra, Norvégia elhalasztja a nyitást
A stabilan alacsony számú új fertőzés ellenére Ausztriában aggodalmat okoz a delta variáns terjedése, az új megbetegedések felét már ez teszi ki. Ezért egyes tartományokban rendkívüli kampánnyal igyekeznek az embereket az oltás felvételére késztetni. Bécsben már az Austria Centerben is lehet oltásra jelentkezni előzetes időpontegyeztetés nélkül. Tirolban oltóvasárnapot rendeztek, amelynek keretében időpontfoglalás nélkül kaphatták meg az emberek az első vakcinájukat.
Szomszédunkban több mint 4,8 millióan kapták meg első vakcinájukat. Időközben Norvégiában a delta variánstól, illetve a negyedik hullámtól tartva elhalasztják a nyitást. Így továbbra is húsz fő marad a magánlakásokban tartott összejövetelek maximális létszáma, és maradnak a szórakozóhelyeket, éttermeket és sporttermeket érintő korlátozások is. Az 5,3 milliós skandináv ország felnőtt lakosságának csaknem kétharmada kapta meg eddig a Covid–19 elleni oltás legalább egyik adagját.
(PS)
Kevésen múlott az amerikai álom
Hiába volt elég vakcina, nem sikerült a kitűzött cél elérése

Számos ösztönző intézkedés és elegendő vakcinakészlet mellett, amint várható is volt, kevésen múlott, hogy az Egyesült Államok elérje a Joe Biden (képünkön) elnök által kitűzött célt, és július 4-re, a függetlenség napjára a felnőtt lakosság hetven százaléka megkapja a koronavírus elleni oltás legalább első adagját.
Az amerikai betegségmegelőzési központ (CDC) közlése szerint vasárnapig, azaz a tervezett időpontra csak a népesség hatvanhét százalékát (173 millió embert) sikerült legalább egyszer beoltani, míg a teljesen átoltott felnőttek aránya ötvennyolc százalék. A Fehér Ház koronavírus elleni intézkedéseit koordináló munkacsoport vezetője, Jeff Zient már két héttel ezelőtt elismerte, hogy nem tudják teljesíteni Biden célját.
Jelenleg átlagosan egymillió embert oltanak be naponta. Időközben az országban újra növekedésnek indult a friss fertőzéses esetek száma, amit szakértők elsősorban a delta (indiai) variáns terjedésével magyaráznak.
(LMA)
Szigorúbb beutazási feltételek
Oxigénhiánnyal küzd Indonézia, berobbant a járvány
Indonézia kormánya elrendelte az orvosi célú oxigéngyártás priorizálását, mivel a járvány felfutásával egyre több városban hiány van az oxigénpalackokból. Az embereket pedig arra kérték, hogy ne halmozzák fel otthon az oxigént. Az egyik kórház jelentése szerint 63 beteg halt meg, mivel egyre fogy az oxigénkészlet. Hétfőn két bandungi kórház is jelezte, hogy kifogytak az oxigénből, emiatt nem tudtak új betegeket felvenni a kórházba, akik sürgősségi ellátásra szorultak.
Jakartában május eleje óta megtízszereződött a napi esetszám. Az országban naponta több mint 25 ezer új esetet jelentenek, hétfőre csaknem 30 ezer volt ez a szám. Ingyenes, telefonos orvosi ügyeletet biztosítanak az otthoni karanténban lévőknek, hogy csökkentsék a kórházakra nehezedő nyomást. Keddtől csak a teljesen beoltott külföldieket engedik be az országba, akik emellett negatív teszttel is rendelkeznek. További szigorítás, hogy a külföldről érkezőknek nyolc napot kell karanténban tölteniük. Eddig a lakosság kevesebb mint nyolc százalékát oltották be.
(FP)
Worldometers: világszerte meghaladta a 184,7 milliót a fertőzöttek száma, csaknem négymillióan elhunytak, és 169 millióan meggyógyultak a betegségből.