Krónika

Szabadok a török éjjelek

Álorvos garázdálkodott Ugandában, a kamudoktor vizet juttatott több száz páciens szervezetébe, akiktől „oltásonként” és átszámolva nyolc-tizenhatezer forintot kért

Észtországban vége a szükségállapotnak, míg Szerbiában újfent száz fölé nőtt a napi új esetek száma.

Szabadok a török éjjelek
Kültéri és maszkmentes piknikezés Isztambulban
Fotó: AFP/Anadolu/Evrim Aydin

Harmadik napja dönt rekordot a halálozások száma Oroszországban. A beszámolók szerint egy nap alatt 672-en haltak meg a járványban. Moszkvában megkezdődött a már vakcináltak újraoltása. Észtországban időközben a járványhelyzet kedvező alakulása miatt tegnapi hatállyal feloldották az egészségügyi szükségállapotot. Az 1,24 milliós balti országban eddig 131 064-en fertőződtek meg, és 1269-en haltak meg a kórban.

Törökországból is jó hírek érkeztek, ugyanis szintén tegnaptól feloldottak minden kijárási tilalmat és korlátozást. Mostantól a 65 év felettiek és a 18 év alattiak újból használhatják a tömegközlekedést, illetve az állami intézmények és a vendéglátóhelyek is visszaállnak a normál munkamenetre. Kiderült az is, hogy a már vakcináltak kapnak egy harmadik oltást.

India csütörtökön 48 786 új esetet jelentett és 1005 halottról számolt be, így a szomorú szaldó szerint hivatalosan megközelítette a négyszázezret az áldozatok száma. Ez azonban csak a jéghegy csúcsa lehet, ugyanis a valós szám ennek minimum az ötszöröse lehet. Rossz hírek érkeztek Thaiföldről is, ahol ismét rekordot döntött a halálozás. Szerbiában újfent száz fölé nőtt a napi új esetek száma. Kórházban jelenleg 293 pácienst ápolnak, közülük tizenketten vannak lélegeztetőgépen.

Ugandában körözést adtak ki egy álorvos ellen, aki kamuvakcinákkal végezte az oltást. A „doktor” több száz ember szervezetébe juttatott közönséges csapvizet. A szélhámos tűszúrásonként száz-kétszázezer ugandai shillinget (azaz nyolc-tizenhatezer forintot) kért a beavatkozásért. A „szakember” ellen körözést adtak ki a hatóságok. Lapzártakor érkezett, hogy újabb tíz ország esetében oldotta fel az EU az utazási korlátozásokat. Ezek Örményország, Azerbajdzsán, Bosznia-Hercegovina, Brunei, Kanada, Jordánia, Montenegro, Katar, Moldova és Szaúd-Arábia. A Koszovóra és Tajvanra vonatkozó korlátozásokat szintén fokozatosan fel kell oldani.

Rengeteg új fertőzés, de kevés haláleset

Harmadszor is oltanának a britek

Több mint huszonhatezer új fertőzöttet azonosítottak az Egyesült Királyságban szerdára, január vége óta nem volt példa ilyen nagy esetszámra. Viszont a kórházi kezelést igénylő súlyos megbetegedésekről és a halálozásokról szóló adatok továbbra is messze elmaradnak az év eleji tetőzés idején mért számoktól – tudósított az MTI.

Egy nap alatt tizennégyen hunytak el, a januári tetőzéskor ez a szám 1820 is volt. Az oltási kampány sikerét jelzi, hogy mára teljesen elszakadtak egymástól az új fertőződések, illetve a kórházban ápoltak és a halálozások számát jelző görbék. Várhatóan szeptembertől harmadik oltási adagban részesülhetnek a leginkább veszélyeztetett lakossági csoportok. A korábban elhalasztott teljes nyitás július 19-én várható.
(PS)

Figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet

Újra nőnek az esetszámok Európában

Tízhetes csökkenés után újra növekszik a fertőzöttek száma Európában – erre figyelmeztetett Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai igazgatója. Aláhúzta, ha az emberek nem lesznek fegyelmezettek, újabb hullám várható. Hangsúlyozta, a növekedés oka, hogy miközben terjed a delta variáns, az emberek többet utaznak, összejöveteleket tartanak, az országok enyhítettek a korlátozásokon, ám az átoltottság még nem elegendő a régióban.

Arról is beszélt, hogy reméli, nem válnak szuperterjesztő eseményekké az Európa-bajnokság meccsei. A meccsekről hazatérők százainál mutatták ki a fertőzést, például a Londonból hazautazó skótoknál. A WHO adatai szerint a kontinensen élők csupán huszonnégy százaléka kapott két dózis oltást, az idős lakosság fele és az egészségügyi dolgozók negyven százaléka továbbra sincs megfelelően védve.

Ilyen számok mellett a pandémia még korántsem ért véget. Hiba lenne az ellenkezőjét feltételezni – szögezte le. Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ szerint augusztus végéig akár az új fertőzések kilencven százalékát okozhatja majd a delta variáns.
(PS)

Worldometers: világszerte meghaladta a 183,201 milliót a fertőzöttek száma, hivatalosan több mint 3,966 millióan elhunytak, és 167,729 millióan meggyógyultak. A legtöbb áldozatot az Egyesült Államokban (620 274), Indiában (400 265) és Brazíliában (518 246) követelte a járvány.

Kapcsolódó írásaink