Krónika

Müller Cecília: Már hatféle oltás érhető el Magyarországon

Ahogyan arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a reggeli órákban megérkezett a Janssen vakcinája Magyarországra. Így már hatféle vakcinával olthatunk koronavírus ellen - mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján kedden.

Müller Cecília: Már hatféle oltás érhető el Magyarországon
Müller Cecília országos tisztifőorvos
Fotó: Kormany.hu/Árvai Károly

Müller Cecília közölte, néhány járványügyi adatnál enyhe csökkenés tapasztalható, így kijelenthető, hogy tetőzik a járvány harmadik hulláma. Jelezte ugyanakkor, hogy tendenciát csak a 7-14 napos „mozgóátlagokból” lehet kiolvasni.

Kórházban még mindig sok beteg van a fertőzéssel összefüggésben, köztük sok fiatal. Lélegeztetőgépen 1209-en vannak és 272-en haltak meg az elmúlt napon - ismertette.

A szakember arról is beszélt, hogy a koronavírus brit mutációja fertőzőképesebb, és ez a veszély nem fog megszűnni. A védelmi intézkedésekkel - távolságtartással, maszkhasználattal, kézfertőtlenítéssel -, valamint az oltások beadásával megszakítható a fertőzéslánc, hiszen sok múlik azon, hogy a vírus „milyen fogékonyságú szervezetre talál”.

Kiemelte, ezért van óriási jelentősége annak, hogy a járvány kitörésétől számítva viszonylag rövid időn belül elérhetővé váltak a különféle vakcinák, amelyek mindegyike hatásos és biztonságos, és megvédenek a súlyos szövődményektől.

Fontos, hogy minden lehetséges helyről minél több oltóanyagot szerezzünk, és azokat minél hamarabb megkapják az emberek.

A kedd reggel érkezett Janssen-vakcinájáról elmondta, ez a vakcina hasonló az orosz Szputnyik V-vakcinához, egy 26-os adenovírust tartalmazó vektorvakcina, azzal a különbséggel, hogy ebből az oltásból egy adag is elég a védettséghez, amely az oltást követően két hét múlva alakul ki.

Tizennyolc év felett mindenkinek adható, azoknak is, akik korábban átestek a fertőzésen, kivéve a várandós és szoptatós kismamákat.

Mint mondta, a többi oltáshoz hasonlóan ennél is jelentkezhetnek oltási reakciók: bőrpír az oltás helyén, enyhe fejfájás, rossz közérzet, hőemelkedés, azonban ezek a tünetek rövid időn belül megszűnnek. Hozzátette: a Janssen-vakcinát a honvédségi oltóbuszokon fogják használni.

Az országos tisztifőorvos továbbra is arra kért mindenkit, hogy regisztráljon az oltásra. Ha valaki már időpontot kapott, akkor pontosan érkezzen, ezzel elkerülhető az oltópontokon a tumultus.

Müller Cecília elmondta, aki magán a fertőzést követően poszt-Covid tüneteket észlel, keresse fel háziorvosát, aki beutalja az ezzel foglalkozó ambulanciák egyikére. Idézett egy, a Lancet orvosi folyóiratban megjelent cikket, amely szerint minden harmadik koronavírus-fertőzésen átesett betegnél jelentkeznek poszt-Covid tünetek, amelyek akár fél évig is fennállhatnak.

Kérdés kapcsán elmondta, nincs összefüggés az elmaradó oltási reakció és a védettség kialakulása között, a vakcina beadása után megindul a szervezet immunreakciója.

Beszélt arról is, hogy aki az első dózis után lett beteg, a második oltását csak akkor kaphatja meg, ha felgyógyult a fertőzésből. Ilyen esetben meg kell várni a teljes tünetmentességet. Ha valaki három napja tünetmentes, és letelt a tünetek megjelenésétől számított tíz nap, akkor gyógyultnak számít, és megkaphatja a második védőoltást.


Magyarország dupla utat tett meg az oltásban az uniós átlaghoz képest

A magyar lakosság átoltottsága duplája a legtöbb uniós országénak, ami már komoly haladást jelent a járványból kivezető úton - mondta György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, az országos oltási munkacsoport vezetője.

György István kifejtette, 2 969 647-en kaptak már első, és 1 250 582-en második oltást. Reményét fejezte ki, hogy ez hamarosan a járványügyi adatokban is jelentkezni fog.

Hozzátette, folyamatosan emelkedik az oltásra regisztráltak száma, jelenleg 4 110 000-nél tartanak, 64 százalékuk már kapott oltást.

A regisztrált 1,5 millió 65 évnél idősebb emberből csaknem 1,4 milliót már beoltottak, a három legveszélyeztetettebb csoport oltásán is túl vannak, így a legtöbb háziorvosi praxisban el tudták kezdeni az aktív korúak oltását. Ezzel kapcsolatban elmondta: 2 millió 130 ezer 18 és 59 év közötti ember regisztrált, akik közül több mint 800 ezren meg is kapták már az első oltást.

A várakozó 1,3 millió aktív korúról szólva úgy fogalmazott: „bármikor csöröghet a telefonjuk”. Minden regisztráltra „heteken belül sor fog kerülni” - húzta alá.

György István elmondta, húsvét előtt 78 ezer, a múlt hétvégén 100 ezer pedagógust hívtak be soron kívüli oltásra, a részvételi arány 80 százalékos volt. Nyitnak egy harmadik kört azon pedagógusok, valamint a bentlakásos gyermeknevelési intézményekben dolgozók számára, aki korábban valami miatt nem tudták felvenni az oltást, a mostani hétvégén közel 30 ezer pedagógust várnak a kórházi oltópontokra Pfizer-vakcinára. Őket sms-ben értesítik majd - közölte.

A munkacsoport-vezető elmondta, kedden több oltóanyag is érkezik Magyarországra, de „nincs annyi vakcina, mint amennyivel képesek lennénk oltani”. Pfizer-vakcinából 248 ezer érkezik, ebből 150 ezret kórházi oltópontokra szállítanak, 30 ezret a pedagógusok harmadik körös oltására különítenek el, a többit pedig második körös oltásra.

Az egydózisos Janssen-vakcinából 28 800 érkezett, ezeket a honvédségi oltóbuszok kapják meg. A buszokkal a jövő héttől Tolna megyei kistelepülésekre mennek.

A vártnál kevesebb, szintén 28 800 AstraZeneca-vakcina is érkezik kedden, amiből 2880 háziorvos kap egy-egy ampullát, ami 10-10 ember oltására elegendő. Várnak második körös oltásokhoz való orosz oltóanyagot is, amelyet először hatósági vizsgálatnak vetnek alá - ismertette.

György István beszámolója végén úgy fogalmazott: az unióban is kiemelkedő magyar oltási eredmények azt bizonyítják, hogy „Magyarország, a magyar egészségügy, a közigazgatás és a rendvédelem példaértékű teljesítményre, összehangolt munkára képes”. „Az oltás életet menthet” - hangsúlyozta.


685-en szegték meg a maszkviselési szabályokat hétfőn

Hétfőn 685 esetben intézkedtek a rendőrök a maszkviselési kötelezettség elmulasztása miatt - közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese.

Kiss Róbert alezredes tájékoztatása szerint hétfőn közterületen 656, tömegközlekedési eszközökön és várakozóhelyein 18, üzletekben és bevásárlóközpontokban pedig 11 emberrel szemben léptek fel a rendőrök a maszkviselési kötelezettség figyelmen kívül hagyása miatt.

A kijárási tilalom szabályainak megszegése miatt 238 esetben intézkedtek hétfőn, így már 62 842-re emelkedett az ezekkel kapcsolatos rendőri fellépések száma - tette hozzá.

Kapcsolódó írásaink