Krónika
Álhír, hogy meddőséget okoz a Pfizer vakcinája
A két fehérje hasonlósága körülbelül olyan, mint két telefonszámé, ha mindkettőben szerepel a hetes számjegy

Mint emlékeztet, korábban a Pfizer–BioNTech vakcinájával kapcsolatban merült ez fel, azzal indokolva a vélekedést, hogy a koronavírus tüskefehérjéje és a méhlepényben található egyik fontos fehérje egy kis szakaszon hasonlít egymásra.
A közösségi médiában terjedő álhír szerint, ha a tüskefehérje ellen kialakul az immunitás, akkor félő, hogy az immunrendszer a méhlepény fehérjéje ellen is immunválaszt alakít majd ki, vagyis elpusztítja a fehérjét tartalmazó sejteket. Ez viszont nem igaz – hívja fel a figyelmet a cikk.
Egy amerikai infektológus szerint a két fehérje hasonlósága akkora, mint két telefonszámé, ha mindkettőben szerepel a hetes számjegy – fogalmaz Tihanyi Dóra, hozzátéve, ahogy nem áll fenn annak a veszélye, hogy emiatt a hasonlóság miatt véletlenül a másik számra kapcsol a telefonközpont, arra sincs valódi esély, hogy az immunrendszerünk összekeveri a két fehérjét.
Az érvelés ráadásul azért sem állja meg a helyét, mert immunitás nemcsak a védőoltás hatására alakul ki, hanem azoknál is, akik átestek a fertőzésen. Már legalább 44 ezer esetet regisztráltak, amikor kismama kapta el a koronavírus-fertőzést, és nem írtak le olyat, ahol a méhlepénnyel szemben immunreakció alakult volna ki.
Ráadásul a Pfizer–BioNTech-vakcina klinikai vizsgálata idején tizenkét baba fogant olyan nőknél, akik a vakcinát kapták meg, és tizenegy azoknál, akik placebót kaptak. A vakcinát kapó anyukák között pedig nem történt vetélés. Mára már több tíz millió ember kapott Covid elleni védőoltást, és azóta sem figyeltek meg meddőséget mellékhatásként – írja Tihanyi Dóra.