Krónika
Hamarosan engedélyezhetik az oxfordi szérumot
Az Európai Bizottság nem tenné kötelezővé a védőoltást, ugyanakkor hangsúlyozta, a döntés tagállami hatáskörbe tartozik

A kérelemről várhatóan január 29-ig gyorsított eljárásban döntést hoznak, addig megvizsgálják a vakcina minőségére, biztonságosságára és hatékonyságára vonatkozóan benyújtott dokumentációkat. Kedvező ajánlás esetén a Pfizer-BioNTech és a Moderna készítményei után ez lehet a harmadik oltás, amelyet alkalmazni kezdenek az EU-ban.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Twitteren üdvözölte az Oxford–AstraZeneca-oltóanyag engedélyezési folyamatának megindítását. Hozzátette, amint a vakcina pozitív értékelést kap tudományos szempontból, nagyon gyorsan engedélyezni fogják a használatát Európában.
Az oxfordi vakcina a klinikai tesztek során átlagosan hetven százalékban alakított ki védettséget a résztvevőknél, de bizonyos adagolás mellett a hatékonyság elérte a kilencven százalékot is. A készítmény előállítási költsége alacsonyabb a legtöbb konkurens cég oltásaihoz képest, ráadásul szállítása is egyszerűbb. A vakcinát már engedélyezték Nagy-Britanniában és Mexikóban is.
Eközben az Európai Unió újabb vakcinagyártó céggel köthet megállapodást – erről kedden az Európai Bizottság oltásforgalmazókkal folytatott tárgyalásainak vezetője, Sandra Gallina az Európai Parlament által szervezett meghallgatáson beszélt. Elmondása szerint a héten lezárulhat a megbeszélés a francia Valneva gyógyszergyártóval, és elindítják a beszerzési folyamatokat. Hozzátette, hamarosan az amerikai Novavaxszal is várhatóan megállapodást kötnek 200 millió dózis felvásárlására, miután december középen lezárultak a beszerzésről szóló tárgyalások.
Gallina tegnap arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság nem tenné kötelezővé a védőoltást, de ennek eldöntése tagállami hatáskörbe tartozik. Közölte, az oltóanyagok szállítása áprilistól felgyorsul, sokkal nagyobb mennyiség jut el a tagállamokba a második negyedévtől kezdve.
A „világ legboldogabb helye”
Oltóközpont lesz nemsokára Disneyland
A kaliforniai Disneyland lesz az új koronavírus elleni oltások beadásának első nagy központja Orange megyében. A világhírű vidámparkban, „a világ legboldogabb helyén” naponta a helyi lakosok ezreit tudják majd ellátni védőoltással, és további négy hasonló oltócentrumot terveznek még a régióban – idézte a közleményt a Variety.com. A Disneylandben a tervek szerint a hét második felében kezdődhet meg a tömeges oltás. Kaliforniában a fertőzöttek száma igen magasra szökött az utóbbi időben, összesen több mint kétmillióan kapták már el a vírust. A Disneyland a világjárvány miatt március óta zárva tart, és bár a Downtown Disney elnevezésű sétáló- és bevásárlóutca – az állami előírások figyelembe vételével – már látogatható, de éttermeibe nem lehet beülni, és üzletei sem nyitottak ki mind.
(FP)
Ellenőrzik a Pekingbe tartókat
Újabb nagyvárost zártak le Kínában
Míg Kínában hétfőn még száz fölötti új fertőzöttet azonosítottak keddre megfeleződött ez a szám. Ennek ellenére újabb nagyvárost, az ötmilliós Langfangot is lezárták. Az MTI híradása szerint itt egy új fertőzöttet azonosítottak, aki Peking egyik nyugati kerületében dolgozik. Hupej tartományból százezrek járnak át a fővárosba dolgozni, ám az új esetek felbukkanása miatt szigorú ellenőrzést tartanak a Pekingbe vezető közutakon: az autók utasainak negatív tesztet, lakcímazonosítót és munkáltatói igazolást kell bemutatniuk ahhoz, hogy beengedjék őket a fővárosba. Hupejben január 2-án fedezték fel a legelső új, belföldi fertőzésből eredő esetet, azóta az új esetek jelentős része a 11 milliós tartományszékhelyen, Sicsiacsuangban és a nyolcmilliós Hszingtajban bukkant fel. Ezt a két várost lezárták, a teljes lakosságot letesztelték.
(PS)