Krónika
Megteltek a londoni kórházak, aggasztóak a német adatok
Az angol fővárosban már szelektálnak a betegek között, olyan nagy a zsúfoltság, Németországban örülnek, hogy egy ampullából nem öt, hanem hat embert lehet oltani

Minden eddiginél többen haltak meg Németországban a koronavírus-fertőzés következtében egy nap alatt a pénteki esti adatok szerint. A Robert Koch Intézet közlése szerint 1188 ember hunyt el a vírus okozta fertőzés szövődményei következtében. Ez a legtöbb napi esetszám a járvány kezdete óta. A kimutatott fertőzöttek száma 31 849, ami szintén a legrosszabb adatok egyike. Jens Spahn egészségügyi miniszter a növekedés ellenére a tömeges oltások jelentőségét hangsúlyozta. „Ez egy jó nap a világjárvány elleni csatában” – jelentette ki, arra utalva, hogy többet lehet felhasználni a BioNTech és a Pfizer közös vakcinájából, mert egy gyógyszeres fiolából egy speciális fecskendővel hat adagot tudnak kinyerni az eddigi öt helyett. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a másik gyártó, a Moderna amerikai cég már a jövő héten képes lehet a védőoltás szállítására, és egy harmadik vakcina engedélyezése is hamarosan várható. Németországban a következő hónapban szintén elkezdődik a BioNTech–Pfizer-oltóanyag gyártása. Eddig több mint 476 ezer embert oltottak be az első adaggal. Az országban több mint 1,8 millió ember fertőződött meg az új koronavírussal, és közülük 38 795-en haltak meg.
Londonban roppant súlyos a helyzet, miután a fővárosi kórházak a zsúfoltság miatt nem tudnak mást tenni, mint hogy a fiatalabb betegeket helyezzék előtérbe. Londonban is rengeteg a koronavírus beteg, ami miatt az egészségügyi rendszer hatalmas terhelés alatt áll. A nővérek a folyosókon fakadnak sírva a mentális és a fizikális stressz hatására. Napról napra rosszabb a helyzet. A New York Post arról írt, hogy az orvosoknak már választaniuk kell, hogy ki kaphat életmentő ellátást, mivel az új vírustörzs miatt hatalmas mennyiségben érkeznek a betegek, és az erőforrások végesek. Néhány kórház emiatt új protokollt kénytelen követni, így nem mindenki kaphat olyan ellátást, mint amire alapesetben szüksége lenne. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy ezekben az intézményekben az útmutatásnak megfelelően a 65 évnél fiatalabb, ebbe a kategóriába sorolható betegek prioritást élveznek az intenzív ellátás során. Ennek értelmében az idősebb és gyengébb betegek háttérbe szorulnak, miközben egyre kevesebb a szabad intenzív ágy.
Rekordszámú, 1029 súlyos covidbeteget ápolnak az izraeli kórházakban, de már a lakosság ötöde hozzájutott a védőoltás első dózisához. Az, hogy lassult a kritikus esetek számának növekedése, a szakemberek szerint az idősek és a veszélyeztetett csoportok elmúlt hetekben történt gyors beoltása miatt következett be. Lassú csökkenésnek indult az új fertőzöttek száma is a több mint két hete tartó országos zárlat, illetve annak péntek óta tartó szigorítása nyomán.
A Worldometers.info adatai szerint világszerte 90,4 millió a fertőzöttek száma, 1,94 millióan elhunytak, 64,7 millióan pedig meggyógyultak.
Amerikai szankciók sújtják a két országot
Irániakon tesztelik majd az egyik kubai fejlesztésű vakcinát
Megállapodást írt alá Kuba Iránnal arról, hogy átadja az ázsiai országnak a koronavírus ellen fejlesztés alatt álló, leginkább előrehaladott szintű vakcinájának technológiáját abból a célból, hogy ott végezzék el a klinikai tesztek utolsó – embereken végrehajtandó – fázisát. Kuba és Irán gazdaságát is amerikai szankciók korlátozzák, amelyek következtében több külföldi gyógyszeripari vállalat nem üzletelhet ezzel a két országgal. Iránban december végén kezdték meg az első saját fejlesztésű covidvakcina tesztelését embereken. Kubában négy kísérleti oltóanyag tesztelése folyik, de még egyik sincs abban a szakaszban, hogy embereken is kipróbálják. A legígéretesebb a Soberana 2 elnevezésű vakcina, amelyet nagyjából 150 ezer emberen fognak tesztelni Havannában. Kubának viszont ennél sokkal több vizsgálatra lenne még szüksége, de ezeket csak külföldön tudja elvégezni, mert az országban alacsony a fertőzöttségi arány a sikeres védekezésnek köszönhetően – közölték kubai tisztségviselők. (FP)
A második sürgősségi csoportba tartoztak
II. Erzsébet és férje is megkapta a koronavírus elleni oltást

A brit uralkodó és férje is megkapta az új típusú koronavírus elleni oltást – közölte szombaton a Buckingham-palota. II. Erzsébet királynőnek és Fülöp edinburghi hercegnek a királyi család windsori rezidenciáján adták be a vakcinát.
II. Erzsébet királynő áprilisban tölti be 95. életévét, Fülöp herceg pedig júniusban lesz százéves. Az uralkodói házaspár így a brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága által felvázolt elsőbbségi lista második sürgősségi csoportjába tartozik az idősotthonok lakói és gondozóik után. A lista élén az idősotthonokban lakók és az otthonok gondozószemélyzetének tagjai, utánuk a nyolcvan éven felüliek, valamint az egészségügyi és a szociális ellátó szolgálatok dolgozói következnek. A királynő a további találgatások elkerülése végett személyesen döntött úgy, hogy hozzák nyilvánosságra az ő és férje beoltásának hírét. Azt nem közölték, hogy melyik vakcinával oltották be őket.
(FP)