Krónika

Megduplázta a Pfizer-vakcina beszerzését az unió

Az Európai Bizottság újabb megállapodást kötött a Pfizer-BioNTech-kel, így összesen már hatszázmillió adag oltóanyag lesz elérhető a tagállamok számára

További 300 millió adag, koronavírus elleni oltóanyag beszerzéséről egyezett meg Brüsszel a Pfizer-BioNTech vállalatokkal. Ursula von der Leyen szerint hamarosan az uniós lakosság nyolcvan százalékának beoltása válik lehetővé.

Megduplázta a Pfizer-vakcina beszerzését az unió
Az ampullák pizzásméretű dobozokba, majd hűtőtárolókba kerülnek
Fotó: AFP/Ronny Hartmann

A novemberi 300 millió adagról szóló szerződés után tegnap további 300 millió adag oltóanyag vásárlásáról állapodott meg az Európai Bizottság az amerikai-német Pfizer-BioNTech gyártókkal. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte, az újabb vakcinaszállítmány a második negyedévben lesz elérhető az Európai Unió tagállamai számára. Emlékeztetett, miután a szerdán engedélyezték az amerikai Moderna oltóanyagát is, így hamarosan legkevesebb 380 millió euró­pai mintegy 80 százalékának a beoltása válik lehetővé. „Az Európai Unió teljes vakcinabeszerzési csomagja 2,3 milliárd adagot jelent, ami több mint elegendő az EU teljes lakosságának” – fogalmazott. Hangsúlyozta, az uniós oltási stratégia értelmében a tagállamok nem tárgyalhatnak külön a gyártókkal, és nem köthetnek velük egyéni szerződéseket a vakcinabeszerzésről.

Ismert, elsőként, december 21-én a Pfizer és a BioNTech közösen fejlesztett oltóanyagát engedélyezték az unióban, 27-én meg is kezdődtek az oltások a tagországokban, majd a Moderna vakcinája január 6-án kapta meg az engedélyt. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) várhatóan január 30-án dönt az AstraZeneca brit gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem oltóanyagáról.

Ugur Sahin, a német BioNTech vezérigazgatója a der Spiegelnek nyilatkozva korábban kritizálta az EU vakcinabeszerzését. Mint mondta, az EU azt feltételezte, több gyártó egyszerre lesz kész a vakcináival, de és majd tudnak válogatni. Míg az Egyesült Államok már júliusban 600 millió dózist rendelt tőlük, addig az EU novemberig várt, majd fele annyit rendelt. A BioNTech dolgozik azon, hogy fel tudja gyorsítani a gyártást, a németországi Marburgban februárban új gyárat nyitnak, ahol 2021 első felében 250 millió dózist tudnak majd legyártani.

Röviden

FRANCIAORSZÁG: Legalább január végéig érvényben maradnak a korlátozások, és az éjszakai kijárási tilalom kezdetét várhatóan újabb tíz megyében előrébb hozzák. A vendéglátóhelyek legalább február közepéig zárva maradnak, a színházak, mozik és múzeumok újranyitásáról január 20-án döntenek.

OLASZORSZÁG: Egyetlen tartomány sem tartozik már a kiemelten veszélyes, vörös zónába, így az egész országban feloldják a nappali kijárási tilalmat, és csak 22 óra és 5 óra között lesz érvényben. Eddig több mint négyszázezer személyt oltottak be, lakosságarányosan a legtöbbet az EU-ban. A tervek szerint napi legalább hatvanezer ember kapja meg a vakcinát.

EGYESÜLT ÁLLAMOK: Rekordot döntött csütörtökre az egy nap alatt regisztrált fertőzöttek, illetve az elhunytak száma is. Csaknem háromszázezer ember tesztje lett pozitív, és több mint háromezer-nyolcszázan vesztették életüket. Emellett egy nap alatt szintén rekordszámban, 132 ezren kerültek kórházba.

AUSZTRÁLIA: Háromnapos zárlat alá helyezték Brisbane-t a brit variáns megjelenése miatt. A 2,5 millió lakosú városban az intézkedés szerint az emberek csak bevásárlás vagy munkavégzés céljából hagyhatják el otthonukat.

A Worldometers.info szerint világszerte már közelít a 89 millióhoz a fertőzöttek száma, több mint 1,9 millióan elhunytak, és 63,8 millióan meggyógyultak.

Kapcsolódó írásaink