Krónika

Hétfőtől az AstraZeneca vakcinája is ringbe száll

Az angol oltóanyag olcsó és nem igényel extra hűtést – Spanyolország regisztrálja az oltást elutasítókat – Németországban kiderült, hogy a túladagolás sem veszélyes

Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem együtt kifejlesztett koronavírus-vakcinájának engedélyezése már hétfőn megtörténhet az Egyesült Királyságban – jelentette a Financial Times. Calum Semple brit professzor szerint ezt az oltóanyagot is alkalmazva a brit lakosság akár már jövő nyáron elérheti a teljes nyájimmunitást.

A Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű vakcinájával a szigetországban már 600 ezernél is több embert oltottak be, de az AstraZeneca oltása mégis sorsdöntő lehet a járvány leküzdésében, nemcsak Nagy-Britanniában, de világszerte is. Ezt az oltást a gyártó ugyanis kezdetben önköltségi áron, dózisonként négy dollárért bocsátja rendelkezésre, így ez a szegényebb országok számára is elérhető lehet. Nagy szerepe lesz annak is, hogy ezt az oltást nem kell mínusz 70 fokon szállítani, elég hozzá a szokványos hűtőgépek által biztosított, 2–8 fokos hőmérséklet. Michael Gove miniszter szerint az újabb vakcina engedélyezése talán a szigetországot érintő nemzetközi utazási megkötéseken is könnyíthet hamarosan.

Az AstraZeneca vakcinája az amúgy is igen gyorsan haladó brit oltási program további gyorsulását eredményezné, lévén hazai fejlesztésű. Az ország már jelenleg is harmadik helyen áll a világon a beadott oltások számának tekintetében, a briteknél csak az Egyesült Államokban és Kínában oltottak be több embert az új típusú koronavírus ellen.

Argentínába megérkezett a Szputnyik V-vakcina első körös adagja, ami hatalmas felháborodást keltett Oroszországban, ugyanis a Szputnyik V egyelőre csak Moszkvában elérhető. Így az a helyzet állt elő, hogy az orosz lakosság később juthat saját fejlesztésű vakcinájához, mint Argentína.

Eközben a madridi kormány hivatalosan elismerte, hogy regisztrálja azokat a spanyol állampolgárokat, akik elutasítják a Covid–19 elleni vakcina beadását. Salvador Illa spanyol egészségügyi miniszter a La Sexta televíziónak adott interjúban beszélt arról, hogy az oltást visszautasítók bekerülnek egy regiszterbe, amelyet Spanyolország megoszt „európai partnereivel”. Hogy pontosan mely partnerszervezetekre gondolt, nem lehet tudni, de hangsúlyozta, hogy az adatvédelmi szabályozásoknak megfelelően természetesen nem fogják nyilvánosságra hozni a listát. „Az embereknek joguk van elutasítani az oltást, bár mi ezt a döntést hibásnak tartjuk” – jegyezte meg a miniszter. Egy spanyol felmérés azt mutatja, az oltást elutasítók aránya a novemberi 47 százalékról 28 százalékra esett az országban.

Az előírt mennyiség ötszörösét kapta véletlenül nyolc német ápoló a Pfizer–BioNTech koronavírus elleni védőoltásából, négyen közülük kórházba kerültek influenzaszerű tünetekkel, írja a Daily Mail. A tévedés Stralsund város egyik idősgondozójában történt még vasárnap. Az oltásért felelős területi vezető sajnálatát fejezte ki a történetek miatt, ugyanakkor Vorpommern-Rügen járás hatóságai szerint az eset arra is rámutatott, hogy még a nagyobb túladagolás esetén sem kell súlyos következményekkel számolni.

Kitoloncolhatják Ausztráliából azokat a brit turistákat, akik nem tartották be a koronavírus miatt elrendelt korlátozásokat, miután a tilalom ellenére karácsonykor több százan buliztak Sydney egyik közkedvelt strandján, a Bronte Beachen – írja a BBC az ország bevándorlási miniszterének közleménye alapján. (FP)
Kitoloncolhatják Ausztráliából azokat a brit turistákat, akik nem tartották be a koronavírus miatt elrendelt korlátozásokat, miután a tilalom ellenére karácsonykor több százan buliztak Sydney egyik közkedvelt strandján, a Bronte Beachen – írja a BBC az ország bevándorlási miniszterének közleménye alapján. (FP)
Fotó: Twitter

Lezárják a riói strandokat szilveszter éjszakáján

Azért, hogy megakadályozzák a járvány további terjedését, lezárják szilveszter éjszakáján a brazil nagyváros strandjait harminc kilométer hosszú partszakaszon – adta hírül az MTI. Már korábban bejelentették, hogy lezárják a híres Copacabana strandot, amely hagyományosan a riói szilveszteri bulik központi helyszíne. Az újévi mulatság minden évben turisták sokaságát vonzza a városba, de a járvány miatt idén a nagy ünneplés elmarad. Betiltották a tűzijátékokat is. Brazíliában már több mint 7,5 millió fertőzöttet regisztráltak.
(PS)

Röviden

SZERBIA: Tilos lesz az újévvárás, korlátozzák a vendéglátóhelyek nyitvatartását, december 31-én és január 1-jén 20 óra helyett csak 18 óráig tarthatnak nyitva a kávézók és az éttermek, míg az élelmiszerboltok és a bevásárlóközpontok este nyolc óráig nyitva lehetnek. Keddre több mint 2500 új fertőzöttet azonosítottak, és 43-an hunytak el.

OROSZORSZÁG: Egy nap alatt több mint 27 ezer új esetet jelentettek, és 562 beteg vesztette életét. Mihail Murasko egészségügyi miniszter közölte: az elmúlt napokban pozitív dinamika figyelhető meg Oroszországban, négy százalékkal csökkent az új koronavírus-fertőzöttek száma. A Kreml szóvivője a napokban közölte, Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy döntött, hogy beoltatja magát a Szputnyik V-vakcinával.

KÍNA: Nyilatkozatban szólította fel a kínai hatóságokat az Európai Unió külügyi szolgálata, hogy engedjék szabadon Csang Csan újságírónőt, akit négy év börtönre ítéltek hétfőn, mivel az év elején a vuhani koronavírus-járvány kitörésének korai szakaszáról tudósított. A 37 éves nőt „viták szításában és bajkeverésben” találták bűnösnek. A közlemény szerint hiteles források támasztják alá, hogy Csangot fogva tartása alatt kínozták és bántalmazták a hatóságok, így rendkívül fontos hogy megfelelő orvosi segítséget kapjon.

HOLLANDIA: Nőtt a koronavírusban elhunytak száma, a második világháború óta nem volt ilyen magas a halálozási arány az országban – közölte a holland nemzeti statisztikai hivatal (CBS) kedden. A múlt hét végéig több mint
tizenegyezer halálesetet jelentettek a 17 milliós lélekszámú országban. A járvány első hulláma idején a korábbi évek átlagánál mintegy kilencezerrel, míg a második hullámban több mint hatezerrel többen haltak meg.

A Worldometers.info adatai szerint világszerte már elérte a 82 milliót a fertőzöttek száma, 1,8 millióan elhunytak, 58 millióan pedig meggyógyultak a betegségből.

Kapcsolódó írásaink