Krónika

Nem aggódnak a gyártók

 A Pfizer–BioNTech oltóanyaga nagy valószínűséggel védelmet nyújt a vírus új, Angliában azonosított variánsa ellen

A Pfizer-BioNTech és a Moderna vállalat is vizsgálatokba kezdett, hogy megbizonyosodjanak, vakcinájuk védelmet nyújt az új, az eddigieknél fertőzőképesebb vírustörzs ellen. A Pfizer–BioNTech oltóanya Cominarty néven kerül piacra.

Nem aggódnak a gyártók
Már több vakcinafejlesztő is vizsgálja a problémát. Adott esetben a Pfizer hat hét alatt átalakítja a készítményét
Fotó: AFP/Abzal Kaliyev

Miközben többek közt már Dá­niá­ban, Hollandiában és Olaszországban is detektálták az új vírustörzset – amely hetven százalékkal gyorsabban terjed, mint az eddig változatok – az amerikai–német Pfizer–BioNTech és a szintén amerikai Moderna is vizsgálni kezdte, vakcinájuk véd-e az új variáns ellen, és közölte, a jelenlegi adataik szerint oltóanyaguk képes védelmet nyújtani ellene, de eredmények a következő hetekben lesznek.

Ugur Sahin, a BioNtech vezérigazgatója egy online sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, nagyon valószínű, hogy az ő vakcinájuk is véd az új mutáció ellen, ám biztos eredmények két héten belül várhatók. Mint mondta, a brit variánsnak kilenc mutációja van, de mivel az általuk kifejlesztett oltás több mint 1270 aminosavat tartalmaz, és ezek közül csak kilenc változott, ez azt jelenti, hogy a vírus fehérjéje 99 százalékban továbbra is változatlan. Hozzátette, ha nem is működne a vakcina, azt hat hét alatt át tudják alakítani. Beszélt arról is, a SARS–CoV–2 ezzel együtt is veszélyes, a fokozott fertőzőképesség miatt meglehet, hogy a tervezett 60-70 százaléknál nagyobb átoltottsági arányt kell elérni ahhoz, hogy az élet visszatérhessen a régi kerékvágásba.

A BNT 162B2 jelzésű vakcinát Cominarty néven vezetik be a piacra – erről már Özlem Türeci, Sahin felesége, a cég társalapítója beszélt. Az oltóanyagot Európában, a Pfizer üzemeiben gyártják: a belgiumi Puursben, Bécs közelében, valamint a németországi Mainzban, és hamarosan Marburgban is.

Ismert, hétfőn, miután az Európai Gyógyszerügynökség forgalmazásra ajánlotta, az Európai Bizottság is zöld utat adott a Pfizer–BioNTech-vakcinának. Az oltások minden tagállamban 27-én, 28-án és 29-én kezdődhetnek.

Időközben az orosz Szputnyik V fejlesztői megállapodást írtak alá a brit AstraZenecával arról, hogy közösen tesztelik védőoltásaik kombinált változatát. Az oroszok állítják, vakcinájuk 91 százalékosan hatékony, az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina a legújabb vizsgálatok szerint mintegy 70 százalékban hatékony.

Megoldást sürget az Európai Bizottság is


Franciaország enyhíteni fog az Egyesült Királyságra vonatkozó beutazási korlátozásokon

Több mint ezerötszáz teherautó ragadt be az angliai Kent autópályáján
Több mint ezerötszáz teherautó ragadt be az angliai Kent autópályáján
Fotó: AFP/Justin Tallis

A brit kormány hétfő este óta és kedden egész nap folyamatosan tárgyalásban állt Franciaországgal annak érdekében, hogy mihamarabb megindulhasson a teherforgalom a két ország között. Az Egyesült Királyságban azonosított új, a korábbi variánsoknál fertőzőbb koronavírustörzs miatt ugyanis több tucatnyi ország – köztük hazánk is – leállította a szigetországból érkező repülőjáratok fogadását és a teherforgalmat. A BBC News tudósítása szerint tegnap több mint ezerötszáz tehergépkocsi ragadt be az angliai Kentben az M20-as autópályán, emellett nem működött a Csatorna-alagút vasúti terminálja sem, és leállt a forgalom a doveri kikötőben is. A The Guar­dian tegnap azt írta, Párizs a feloldás mellett dönt hamarosan, de csak saját állampolgárai, a Franciaországban bejelentett lakcímmel rendelkezők és azok számára, akik munkát végeznek, így a teherautó-sofőröknek is, amennyiben negatív tesztet produkálnak. Az állandó lakhellyel rendelkező külföldi állampolgárok is visszatérhetnek, másoknak viszont továbbra is zárva marad a határ. Az Európai Bizottság is az utazási tilalmak enyhítését és összehangolt lépéseket javasolt az unió összes tagállamának, hozzátéve, nem gátolhatják az unió és az Egyesült Királyság polgárait abban, hogy visszatérjenek otthonaikba. A bizottság többek közt arra kötelezné azokat, akik alapvető céllal utaznak, hogy 72 órával az utazás előtt csináltassanak tesztet, hogy elkerüljék a karantént. A nemzetközi szállításban dolgozókat mentesíteni kell a határokon átnyúló utazási tilalom, valamint a tesztelési és karanténkövetelmények alól, továbbá a tranzitutasok karanténkötelezettségét is fel kell oldani – szögezte le a bizottság.
(VB)

Elismerően szólt Trumpról

Joe Biden is beadatta a Pfizer-vakcinát

Élő adásban adatta be magának a Pfizer és a BioNTech oltóanyagát Joe Biden megválasztott amerikai elnök, hogy meggyőzze a közvéleményt a védőoltások biztonságosságáról – számolt be róla az MTI. Órákkal előtte felesége, Jill Biden is megkapta az oltást. Joe Biden a közvetítés során pozitívan beszélt Donald Trump elnökről, és megdicsérte, hogy a vakcina szétosztásáig sikeresen eljutott az ország. Egyúttal figyelmeztetett, a szétosztás időigényes lesz, az amerikaiaknak változatlanul szigorúan be kell tartaniuk az előírásokat. Ismert, az Egyesült Államokban több mint egy hete zajlik az oltási kampány, és hamarosan alkalmazni kezdik a Moderna vakcináját is, miután pénteken az amerikai gyógyszerfelügyeleti hatóság engedélyezte a készítmény forgalmazását.
(VB)

Gócpont az Antarktiszon

Egyetlen kontinens sem mentes a covidtól

A koronavírus-világjárvány új gócpontját fedezték fel az Antarktiszon egy chilei katonai bázison, ezzel pedig egyetlen kontinens sem maradt a Földön, ahol ne jelent volna meg a SARS–CoV–2 jelű új koronavírus – jelentette be hétfőn a chilei hadsereg az MTI közlése szerint. Harminchat embernek lett pozitív a tesztje, közülük 26-an tartoznak a fegyveres testülethez, tízen civilek – olvasható a közleményben. A fertőzés a chilei haditengerészet Sargento Aldea nevű hajójának látogatásával függhet össze, amely ellátási feladatokat végzett november 27. és december 10. között. A járvány megfékezésére hozott korlátozások, köztük a turistautak megszüntetése után mostanáig az Antarktisz a Föld kivételes, koronavírus-mentes területei közé tartozott.
(FP)

Röviden


SZLOVÉNIA: Tömeges antigén vírustesztelés kezdődött meg, amelyben tizenhárom város vesz részt, de van, ahol csak a jövő héten indul meg a szűrés. Első körben félmillió teszt elvégzését tervezik. A legnagyobb érdeklődés Ljubljanában volt, ahol már 8 óra előtt hosszú sorokban kígyóztak az érdeklődők.

SZLOVÁKIA: Vasárnap kezdik meg a lakosság oltását. Az oltások a tervek szerint négy körben zajlanak: az elsőben az egészségügyi alkalmazottak és a kritikus infrastruktúrában dolgozók kapják meg az oltást, a másodikban az idősotthonok lakói, krónikus betegek és a 65 év feletti beteg személyek, a harmadik körben a lakosság nagy fertőzésveszélynek kitett rétegei, végül a negyedik körben a lakosság fennmaradó, 18 évesnél idősebb tagjai.

OLASZORSZÁG: Első körben a fertőző betegségekre szakosodott Spallanzani római járványkórház orvosai, ápolói és kutatói kapják meg a Pfizer–BioNTech-féle vakcinát december 27-én. Az első 9750 adag december 24. és 26. között érkezik Olaszországba, a tartományok feladata lesz kijelölni, mely egészségügyi központ vagy kórház képes tárolni az oltóanyagot megfelelő körülmények között. A tömeges oltás január 6-án veszi kezdetét.

A Worldometers szerint világszerte mintegy 77,9 millióan fertőződtek meg. Több mint 1,7 millióan elhunytak, 54,7 millióan pedig meggyógyultak.

Kapcsolódó írásaink