Krónika

Merkel: Fel kell függeszteni a síturizmust Európában

Ukrajnában meghaladta a 15 ezret az igazolt új fertőzöttek száma. A helyzet továbbra sem mondható jónak Csehországban, a kormányfő szerint óvatosan kell kezelni a korlátozások feloldását. Anglia nagy része magas járványkészültségi fokozatba kerül a zárlat feloldása után. Sebastian Kurz osztrák kancellár bejelentette, hogy a koronavírus-járvány miatt meghirdetett tömeges tesztelést a nyugati tartományokban, Vorarlbergben, Tirolban és Salzburgban kezdik meg december elején. Az európai síturizmus felfüggesztését sürgette Angela Merkel német kancellár a koronavírus-járvány elleni védekezésről a szövetségi parlamentben (Bundestag) csütörtökön mondott beszédében.

Merkel: Fel kell függeszteni a síturizmust Európában
Koronavírus-teszthez vesz mintát egy osztrák egészségügyi dolgozó
Fotó: AFP/APA/Georg Hochmuth

Angela Merkel kiemelte, hogy Németországban október végére ellenőrizhetetlenné vált az új típusú koronavírus terjedése. Az egészségügyi hivatalok nem tudták feltárni és megszakítani a fertőzési láncolatokat, így robbanásszerű emelkedésnek indult a napi új esetek száma.

Ezért vezettek be november elején újabb korlátozásokat. Ezek 40 százalékkal csökkentették a fertőzésveszéllyel járó közvetlen érintkezéseket, aminek hatására megállt a fertőzöttek számának exponenciális növekedése.

„Elképzelni is nehéz, hogy hol tartanánk, ha szó szerint az utolsó pillanatban nem kezdünk hozzá ehhez az össznemzeti erőfeszítéshez” - mondta Angela Merkel, utalva a több gazdasági ágazat működését felfüggesztő és az emberek szabadságát nagyban korlátozó szigorításokra.

A lakosság összefogásával Németország megakadályozta az egészségügyi ellátórendszer túlterhelődését, de „a siker nem tartós”, ahhoz pedig nem fér kétség, hogy csak az emberek közötti érintkezés még nagyobb arányú csökkentésével lehet visszaszorítani a vírust.

Ezért nem lehet feloldani az eredetileg november végéig tervezett korlátozásokat, hanem valószínűleg egészen januárig, de legalább december 20-ig fenn kell tartani valamennyit - húzta alá a kancellár, ismertetve a tartományi kormányfőkkel szerdán kidolgozott új védekezési terv elemeit.

Elképzelni is nehéz, hogy hol tartanánk, ha szó szerint az utolsó pillanatban nem kezdünk hozzá ehhez az össznemzeti erőfeszítéshez - fogalmazott Angela Merkel
Elképzelni is nehéz, hogy hol tartanánk, ha szó szerint az utolsó pillanatban nem kezdünk hozzá ehhez az össznemzeti erőfeszítéshez - fogalmazott Angela Merkel
Fotó: AFP/Kay Nietfeld

Aláhúzta, hogy Németország a társadalom elöregedése miatt különösen nehéz helyzetben van, mert 26 millió ember - a nagyjából 83 milliós lakosság több mint 25 százaléka - a leginkább veszélyeztetett csoportokba tartozik.

Ezeket az embereket nem szabad arra ítélni, hogy bezárkózva, magányosan várják ki a járvány végét. Mindent meg kell tenni védelmükért, az élet minden területén törekedni kell a közvetlen érintkezések csökkentésére. Így nemcsak a karácsony, hanem a szilveszter is másmilyen lesz, mint eddig, elmaradnak a tűzijátékok, utcai fesztiválok, tömegrendezvények.

Fel kell függeszteni a síturizmust is. A szövetségi kormány igyekszik megállapodásra jutni az európai uniós társországokkal valamennyi síterep lezárásáról. „Az osztrák nyilatkozatok alapján, sajnos, nem úgy tűnik, hogy ez könnyen sikerülhet” - mondta a német kancellár.

A szövetségi kormány és a tartományok megállapodásával november 2-án vezettek be az alapvető járványvédelmi óvintézkedéseken - maszkviselés, távolságtartás, gyakori kézmosás és szellőztetés - túlmutató korlátozásokat.

Csaknem teljesen leállították az idegenforgalmat és a vendéglátást, a szállodák így csak üzleti úton lévő vendégeket fogadhatnak, és a vendéglők csak elvitelre főzhetnek. Felfüggesztették a kulturális intézmények - például múzeumok, színházak és mozik -, az amatőrsport-egyesületek és a szabadidő közös eltöltésére szakosodott egyéb intézmények és vállalkozások tevékenységét is. Ezek a korlátozások mind érvényben maradnak legalább december 20-ig.

A szerdán elhatározott új intézkedések egyike, hogy a leginkább veszélyeztetett csoportok tagjainak a téli hónapokra csekély összegért 15 - hetente egy - FFP2 minősítésű maszkot biztosítanak, a betegségük vagy a koruk miatt állandó ápolásra szoruló embereknek pedig havonta 30 úgynevezett antigén gyorstesztet, ingyenesen.

Nem változik az a szabály, hogy alapesetben, különösen súlyos fertőzésveszély nélküli helyzetben az ország teljes területén továbbra is működik a közoktatás és a napközbeni gyermekellátás intézményrendszere, a legtöbb szolgáltatás, a kis- és nagykereskedelem, a feldolgozóipar és az építőipar.

A Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) csütörtöki adatai szerint az utóbbi 24 órában 22 268 ember szervezetében mutatták ki az új típusú koronavírust (SARS-CoV-2). Ez minimális csökkenés az egy héttel korábbi 22 609-hez képest.

Az új esetekkel együtt 983 588 fertőződést regisztráltak Németországban. A vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggő halálesetek száma egy nap alatt 389-cel emelkedett, 15 160-ra.

A Covid-19 miatt intenzív ellátásra szorulók száma az intenzív és baleseti ellátási terület szakmai szervezetének (DIVI) legutóbbi, szerdai összesítése szerint egy nap alatt 11-gyel emelkedett, 3781-re. Nagyjából 60 százalékuk - 2214 ember - gépi lélegeztetésre szorul. A DIVI kimutatása szerint országszerte 27 816 intenzív ellátási ágyat üzemeltetnek, ezek közül 5775 ágy szabad.


Ausztria a nyugati tartományokban kezdi a tömeges tesztelést

A kormányfő az osztrák kormány ezzel kapcsolatos üléséről nyilatkozva úgy vélte, belátható időn belül hozzáférhető lesz az oltóanyag, mely a járvány legyőzésének legfontosabb eszköze. A teljes zárlat alóli lazítási tervet Kurz a jövő hétre ígérte.

A három tartomány kiválasztásáról a kancellár azt mondta, hogy mind a magasabb napi esetszámok, mind a lebonyolítás könnyebbsége ezt indokolja.

Megerősítette, hogy elsőként a pedagógusokat és rendőröket tesztelik, a részvétel nem kötelező, de remélik, minél többen élnek a lehetőséggel.

Kurz kijelentette, tudja, hogy a tesztelés nem „általános gyógyír”, és csak egy „pillanatfelvétel”, éppen ezért azt tervezik, hogy nem egyértelmű eredmény esetén akár többször is megismétlik. Céljuk, hogy lokalizálják a tünetmentes megbetegedéseket, és ezek felderítésével megszakítsák a fertőzési láncolatokat.

Ausztriában egymást követően már az ötödik napon csökken a vírus okozta megbetegedésben szenvedők száma, míg kedden még 8043, addig szerdán 7890 embert tartottak nyilván
Kurz: Januárban megkezdődhet az oltás, első lépésben a különösen veszélyeztetett csoportok körében
Fotó: AFP/APA/Alex Halada

A kormányülésen bejelentették, hogy a kabinet a többi tartománnyal is megegyezett már a tömeges tesztelésről, jelenleg ezek időpontjáról és a lebonyolításról folynak az egyeztetések. A kancellár hangsúlyozta, mekkora munkát, szervezést és logisztikai tehertételt jelent ez mindazon hivataloknak, szervezeteknek és minden egyes embernek, akik ebben részt vesznek, és egyúttal köszönetét fejezte ki az együttműködésükért.

A vakcináról szólva Kurz kijelentette, januárban megkezdődhet az oltás, első lépésben a különösen veszélyeztetett csoportok körében.

Rudolf Anschober egészségügyi miniszter erről azt mondta, hogy ugyan az oltás nem lesz kötelező, de mindenképpen szeretnék elérni az 50 százalékos átoltottságot. Hozzátette, még vitatott kérdés, hogy ez elegendő-e az úgynevezett nyájimmunitáshoz, több szakértő ugyanis inkább a 60-70 százalékos lakossági átoltottságot látná célravezetőnek.

Sebastian Kurz jövő hétre ígérte a szigorú zárlat alóli lazítási tervet. Ausztriában november 17. óta van érvényben a 24 órás kijárási korlátozás, amelynek értelmében az iskolák, üzletek, éttermek, kulturális és szabadidős létesítmények zárva tartanak, csak az alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok és a gyógyszertárak lehetnek nyitva, és mindez előreláthatóan december 6-áig tart. A kormány - a járvány alakulásától függően - a jövő héten dönt a zárlat teljes vagy részleges feloldásáról, annyi azonban biztosnak látszik, hogy elsőként az iskolák és a kereskedelmi egységek nyithatnak majd újra ki.


Ukrajnában meghaladta a 15 ezret az igazolt új fertőzöttek száma

Változatlanul gyors ütemben terjed a koronavírus-járvány Ukrajnában, csütörtökre újabb csúcsot döntve, több mint 15 ezer új fertőzöttet jegyeztek fel egy nap alatt, és csaknem kétezer beteg került kórházba.

A hivatalosan közölt adatok szerint az elmúlt napon 15 331-gyel 677 189-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma, az elhunytaké pedig újabb 225 áldozattal 11 717-re. Eddig 317 395-en gyógyultak meg, viszont az aktív fertőzöttek száma 348 077-ra emelkedett. A legtöbb új esetet, csaknem 1400-at ismét az ország legfertőzöttebb területén, a fővárosban jegyezték fel előző nap, velük az eddig igazolt fertőzöttek száma Kijevben meghaladta a 64 ezret, az elhunytaké pedig 31 újabb áldozattal 1227-re nőtt.

Nem lassul a koronavírus-fertőzés terjedése Ukrajnában
Nem lassul a koronavírus-fertőzés terjedése Ukrajnában
Fotó: AFP/Silvio Avila

Az elmúlt napon a járvány kezdete óta az eddigi legtöbb, 1955 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteg került kórházba.

Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter napi tájékoztatóján közölte, hogy már 44 ezer ágy foglalt, és kevesebb mint 14 ezer maradt szabadon a Covid-betegek ellátására az ország kórházaiban. Szavai szerint e tekintetben „feszült a helyzet” Kijevben, Odesszában, valamint Cserkaszi és Szumi megyékben.

Arszen Avakov belügyminiszter egy csütörtöki tévéműsorban sürgette, hogy mielőbb vezessenek be teljes zárlatot három-négy hétre az országban. Denisz Smihal miniszterelnök a szerdai kormányülésen nem zárta ki, hogy az újévi, ortodox karácsonyi ünnepek idejére, azaz december végén, január elején bevezethetnek a tavaszihoz hasonló szigorú karanténkorlátozásokat az országban.

A koronavírussal megfertőződött Dmitro Razumkov házelnök csütörtökön a Facebookon közölte, hogy a két hét után elvégzett újabb tesztje is még mindig pozitív lett, ezért továbbra is elszigetelve, házi karanténban folytatja munkáját. Hozzátette, hogy egyébként már „sokkal jobban érzi magát”.


Babis: A helyzet továbbra sem mondható jónak Csehországban

Bár Csehországban két hete fokozatosan csökken az újonnan igazolt koronavírusos fertőzöttek napi száma, a járványhelyzet javulása mégsem megy olyan gyorsan, ahogy azt a kormány remélte, ezért még egyszer át kell gondolni a jelenleg érvényes védőintézkedések egy részének jövő hétre tervezett feloldását - jelentette ki Andrej Babis miniszterelnök csütörtökön Prágában.

Babis megerősítette, hogy a járvány kockázati tényezője a százpontos táblázaton, amelyben minden 20 pontos sáv bizonyos óvintézkedéseknek felel meg, szerdán is 57 ponton volt, ami ötből a harmadik kockázati sávnak felel meg. Az érvényben lévő óvintézkedések azonban továbbra is a negyedik sávnak, tehát súlyosabb helyzetnek felelnek meg.

Ezeket tervezi a harmadik sávnak megfelelően feloldani hétfőtől a kormány, vagyis ha a döntés megszületik, kinyithatnak egyebek között a jó egy hónapja zárva tartó üzletek és vendéglők is.

Koronavírusos beteget szállítanak egy prágai kórházba
Koronavírusos beteget szállítanak egy prágai kórházba
Fotó: Michal Cizek / AFP

Az egészségügyi tárca csütörtöki közlése szerint azonban a járvány terjedési mutatója 0,96-ra romlott, ami aggodalomra ad okot.

„A helyzet továbbra sem mondható jónak. A számok ugyan csökkennek, de nem olyan mértékben, ahogy azt vártuk. A lazításokat ezért jól át kell gondolni” - mondta a kormányfő újságíróknak.

Óvatosságra intett Jan Hamácek belügyminiszter, az országos válságstáb elnöke is. Karel Havlícek ipari és kereskedelmi miniszter viszont úgy nyilatkozott: a lazítás híve, de ezt szigorú biztonsági intézkedéseknek kell kísérnie. Az üzletek és a vendéglők megnyitása jót tenne a gazdaságnak és a társadalomnak is - szögezte le.

Csehországban szerdán 4900-al nőtt az új igazolt fertőzöttek száma, ami 600-zal kevesebb, mint egy hete. A kórházakban 5400 beteget kezelnek, közülük mintegy 800 állapota súlyos. A halottak száma szerdán 47-tel 7733-ra emelkedett. A napi elhalálozási számokat később pontosítják, az utóbbi héten a napi átlag 100-120 között mozgott.


Anglia nagy része magas járványkészültségi fokozatba kerül a zárlat feloldása után

A brit kormány a terveknek megfelelően feloldja a jövő héten a koronavírus-járvány megfékezése végett elrendelt négyheti angliai zárlatot, de az utána életbe lépő háromfokozatú készenléti rendszer alapján Anglia nagy része a magas készültségi szint hatálya alá kerül - közölte csütörtökön a brit egészségügyi minisztérium.

A háromfokozatú készenléti rendszerben a legalacsonyabb, egyes szint számít közepes riasztási fokozatnak, a kettes szint magas, a hármas szint nagyon magas járványkészültséget jelent.

Bezárt boltok előtt sétáló nő a szinte kihalt Londonban
Bezárt boltok előtt sétáló nő a szinte kihalt Londonban
Fotó: Tolga Akmen / AFP

Matt Hancock egészségügyi miniszter csütörtökön a londoni alsóházban bejelentette, hogy a jelenlegi általános angliai korlátozások december 2-án véget érnek, és utána lép életbe a korábban is alkalmazott, de több elemében megerősített háromfokozatú rendszer.

A tárca által csütörtök délután közzétett részletes lista szerint a második, vagyis magas készültségi szint hatálya alá kerül a tízmilliós Londonnal együtt Anglia legnagyobb része, de több közép- és észak-angliai járványgócban, köztük Manchesterben és Birminghamben a hármas, nagyon magas készültségi szint lép életbe.

Horvátország újabb szigorításokat léptet életbe

A horvát miniszterelnök csütörtökön újabb, az új koronavírus-járvány lassítását célzó korlátozásokat jelentett be, melyek karácsonyig tartanak.

Andrej Plenkovic rámutatott: Horvátországban október vége óta hetente megkétszereződött az új fertőzések napi száma.

Úgy vélte: az új szigorítások sem lesznek elegendőek, ha nem tartják be őket. Maximális felelősségre és szolidaritásra szólított fel.

A szombattól életbe lépő, december 21-ig tartó korlátozások értelmében bezárnak a kávézók, éttermek, edzőtermek és sportközpontok. A szállodák nyitva tarthatnak, de csak a saját vendégeik számára készíthetnek ételt. A házhoz szállítás megengedett.

Horvátországban is autókból tesztelik az embereket
Horvátországban is autókból tesztelik az embereket
Fotó: AFP/DENIS LOVROVIC

A nyilvános összejöveteleken és temetéseken legfeljebb 25-en, más magánjellegű rendezvényeken pedig legfeljebb tízen vehetnek részt, és ezek 22 óráig tarthatnak.

A sportesemények nézők nélkül rendezhetők meg. Az edzések csak az élvonalbeli sportolók számára megengedettek.

Este tíz órától reggel hat óráig tilos szeszes italt árulni, az éjszakai szórakozóhelyek pedig továbbra is zárva maradnak.

Az üzleteknek nem kell bezárniuk, de a pékségek csak 22 óráig lehetnek nyitva.

A mozik és a színházak csak korlátozott létszámú közönséget fogadhatnak. Más, amatőr jellegű kulturális rendezvényeket, kórus- és táncpróbákat nem lehet tartani. Nem lehet továbbá vásárokat sem szervezni.

A nyelviskoláknak és más tanfolyamoknak távoktatásra kell átállniuk. Az oktatási intézményekben ugyanakkor - néhány kivétellel - továbbra is tantermi oktatás folyik.

Horvátországban az elmúlt egy nap alatt rekordszámú, 4009 új fertőzöttet azonosítottak, a járvány kezdete óta megfertőződöttek száma ezzel elérte a 115 626-ot. Az elmúlt napon 46 ember halt bele a betegségbe, a járvány eddigi áldozatainak száma így 1552-re emelkedett. Kórházban 2117 beteget ápolnak, közülük 252-en vannak lélegeztetőgépre kapcsolva.

Kapcsolódó írásaink