Krónika
Folyik a tesztelés az egészségügyi, szociális és oktatási intézményekben

György István közölte: az egészségügyi és szociális intézmények maguk végzik a tesztelést, az általános iskolákba, óvodákba, bölcsődékbe tesztelő csapatok mennek. Több mint kétezer egyetemista, valamint egészségügyi végzettséggel rendelkezők, például védőnők végzik a tesztelést, egy-egy csapat két egyetemistából, egy adminisztrátorból és egy gépkocsivezetőből áll.
Hozzátette: a tesztelés célja egyrészt az emberek életének, egészségének védelme, másrészt, hogy pontosabb képet kapjanak egyes szakmai csoportok átfertőzöttségéről, így az intézményekben biztonságosan folyhasson a munka, a szülők tovább tudjanak dolgozni, a magyar gazdaság tovább működhessen.
A tesztelés ingyenes és önkéntes, de kérik az érintetteket, hogy maguk és környezetük biztonsága érdekében vegyenek részt a tesztelésen. Aki jelen van és aláveti magát a tesztelésnek, azt tesztelni fogják - mondta György István.
Közlése szerint a tesztelés eddigi tapasztalatai rendkívül pozitívak: az érintett intézmények dolgozóit megnyugtatja, biztonságérzettel tölti el, a vizsgálatokat végző egyetemisták pedig lelkesek, átérzik a feladat súlyát.
Hozzátette: a tesztelés első szakasza pénteken zárul le, eredményei jövő hét elején várhatók, a tesztelés jövő héten folytatódik.
Az államtitkár megjegyezte, hogy egyes pártok politikai haszonszerzés céljából álhíreket terjesztenek, például, hogy a tesztelésben résztvevőknek nem megfelelő a védőfelszerelésük, nem biztosítanak nekik étkezést, ez azonban nem igaz. A résztvevők kapnak megfelelő védőfelszerelést és biztosítják számukra az étkezést, szállítást és szükség esetén a szállást is.
György István arra kérte a pártokat, hogy tartózkodjanak a tesztelés akadályozásától.
Könnyítik a gyógyszerhez jutást
Jogszabályokkal könnyítik a gyógyszerekhez és a gyógyászati segédeszközökhöz jutást - közölte az országos tisztifőorvos.
Müller Cecília elmondta: az Emberi Erőforrások Minisztériuma miniszteri rendeletének módosításával az orvosi segédeszközök kiváltásához szükséges vény a veszélyhelyzet után 30 napig, a háziorvos által szakorvosi javaslatra felírható gyógyszerek esetében a javaslat a veszélyhelyzet megszűnése után 90 napig érvényes marad.
A tisztifőorvos beszámolt arról, hogy szerdán 6360-nal nőtt az azonosított fertőzöttek száma, és elhunyt 115 koronavírusos beteg akut vagy krónikus betegség miatt.
Hangsúlyozta, hogy a krónikus betegségek mellett a dohányzás és a kóros elhízás is magasabb kockázatot jelent a fertőzöttek számára. A hagyományos és az e-cigaretta is károsítja a légutakat. A kilélegzett füsttel a levegőbe kerülő aeroszol cseppek miatt a passzív dohányzás is veszélyes lehet - mondta.
Müller Cecília a koronavírus-fertőzés kivédése érdekében újfent felhívta a figyelmet a higiéniai szabályok betartásának, a maszkviselésnek, a helyiségek gyakori és hatékony szellőztetésének a fontosságára. Emellett utalt rá, hogy az alapbetegségek „karbantartásával” megelőzhető a súlyos állapot egy esetleges megfertőződés esetén.
Egész Európában, azon belül Magyarországon is rendkívüli terhelés súlya alatt áll az egészségügyi rendszer, Magyarországon 7537 koronavírusos beteg szorul kórházi kezelésre, közülük 640-en lélegeztetőgépen vannak - jelezte.
Az országos tisztifőorvos szólt arról, hogy akárcsak ma, úgy a közeljövőben is lehetnek olyan napok, amikor a fertőzöttségi számadatok kiugrónak tűnnek. Magyarázata szerint ennek oka, hogy PCR-vizsgálatok mellett antigén alapú gyorstesztekkel is diagnosztizálnak fertőzötteket.
A PCR-teszteken kívül az elmúlt huszonnégy órában további 13 578 antigén alapú gyorstesztet végeztek az Országos Mentőszolgálat, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szűrőbuszainak munkatársai és az egészségügyi szolgáltatók háziorvosok kérésére, a gyanús esetek kiszűrésére. A honlapunk frissült, már tartalmazza az antigén alapú gyorstesztek elvégzését is - tette hozzá Müller Cecília.
Január végéig meghosszabbították a teljes schengeni belső határszakasz ideiglenes ellenőrzését
A Magyarország teljes schengeni belső határszakaszán ideiglenesen visszaállított határforgalom-ellenőrzést és határőrizetet a kormány január 31-én 24 óráig meghosszabbította - közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a csütörtöki online sajtótájékoztatón.
Kiss Róbert alezredes elmondta, hogy a rendelkezés szerdán meg is jelent a Magyar Közlönyben. Jelezte, hogy a teljes schengeni belső határszakaszon 130 közúti, vasúti és vízi átkelő található, ezek közül közúton tíz helyen biztosított a személy- és teherforgalomnak a beléptetés.
Tájékoztatása szerint a kizárólag a személyforgalom számára történő beléptetéshez közúton harminc, vízi úton két határátkelőhelyet jelöltek ki, a további 88, kisebb jelentőségű erdei dűlőút, turistaút, kavicsos- és földutak lezárásáról továbbra is intézkednek.