Krónika
Egy házaspár és a vakcinasztori
Török származású orvosok alapították a BioNTech német vállalatot

Csütörtöki lapszámunkban írtunk róla, hogy egy magyar biokémikus, Karikó Katalin és társa, Drew Weissmann kutatásai is szerepet játszottak a Pfizer–BioNTech-vakcina technológiai alapjainak kifejlesztésében. Azonban kellett hozzá egy orvos házaspár is, akik létrehozták a BioNTech nevű céget. Karikó Katalin ennek a vállalatnak az alelnöke.
Ugur Sahin és Özlem Türeci török származásúak. Sahin négyéves volt, amikor a családja Nyugat-Németországba emigrált, apja vendégmunkásként a kölni Ford gyárban dolgozott. Türeci már Németországban született, apja orvos volt.
Sahin Kölnben és Hamburgban tanult orvosnak, hamar az immunoterápia felé fordult, karrierje kezdetén találkozott feleségével, akinek szintén fontos volt a kutatói munka. Türeci egy interjúban úgy fogalmazott, még az esküvőjük napján is szakítottak időt arra, hogy a laborban dolgozzanak egy kicsit. Végül mindketten a rákkutatás, és az onkológia mellett tették le a voksukat, 2001-ben Ganymed Pharmaceuticals néven céget is alapítottak erre. A céljuk az volt, hogy a hírvivő RNS- molekulával – amely a szervezetünket alkotó DNS-szakaszokról információt szállít a sejteknek arról, milyen fehérjét kell készíteniük – „megvicceljék” a szervezetet, így vegyék rá a rák elleni küzdelemre, a rák elleni antitestek termelésére. Ezt a céget 2016-ban 1,4 milliárd dollárért eladták, mert ekkor már inkább a 2008-ban alapított BioNTech-re koncentráltak. Sahin januárban olvasta, hogy kitört a járvány Vuhanban és ekkor felmerült benne, hogy a hírvivő RNS-alapú rákgyógyszerektől csak egy lépés lenne az RNS-alapú, vírus elleni vakcina.
Ötszáz embert rá is állítottak, hogy fénysebességgel dolgozzanak a projekten, amelyhez még márciusban az amerikai Pfizer óriás gyógyszergyártó céget és a kínai Fosunt is meg tudták nyerni partnerként.
Az 55 éves Sahint és az 53 éves Türecit már a száz leggazdagabb német között tartják számon, ugyanis a BioNTech értéke a 90 százalékos hatékonyságú vakcina hírére 21 milliárd dollárra ugrott.