Krónika
Reményre ad okot az új vakcina
Akár húszmillió emberhez is eljuthat év végéig a Pfizer és a BioNTech oltóanyaga – nem lesz egyszerű a logisztika

Futótűzként terjedt el a hír hétfőn, hogy az amerikai Pfizer és a német BioNTech gyógyszergyártó vállalatok által fejlesztett koronavírus elleni vakcina a második oltást követően 28 nap alatt kilencvenszázalékos védettséget alakíthat ki. Ezzel először közöltek a nyilvánossággal eredményeket egy vakcinajelölt klinikai vizsgálatának utolsó fázisáról. De mit jelent ez a továbbiakban?
Megírtuk, a két cég oltóanyagának a harmadik tesztelési fázisban csaknem 44 ezren vettek részt: 50-50 százalékban oszlott meg, hogy ki kapott valóban oltást és ki placebót. Közülük eddig 94 résztvevőnél alakult ki koronavírus-fertőzés.
Az adatokhoz sem az önkéntesek, sem az orvosok, sem pedig a cégek végrehajtói nem fértek hozzá, azokat egy külső, független bizottság elemezte, így csak ők tudják, a 94 emberből hányan kaptak placebót. Ezek alapján állapították meg a 90 százalékos hatékonyságot, de jelezték, statisztikailag 164 megbetegedésre lenne szükség, hogy befejezhessék a kutatást, így lehetséges, hogy a végleges szám változni fog.
Az amerikai élelmiszer és gyógyszer adminisztrációs hatóság ötven százalékban határozta meg a minimális hatékonyságot ahhoz, hogy egy cég vészhelyzeti eljárással engedélyeztethesse oltóanyagát. Az influenza elleni vakcinák legjobb esetben is 40-60 százalékban hatásosak, vagyis ebben az összehasonlításban kifejezetten biztatók a Pfizer és BioNTech eredményei.
További jó hír, hogy egyetlen önkéntesnél sem alakult ki mellékhatás a tesztek során. A héten közölt adatok alapján viszont még számos kulcsfontosságú kérdés tisztázatlan. Nem derült ki például, hogy a vakcina mennyi időre alakít ki védelmet, hogy azoknál is hatásos-e, akik már egyszer elkapták a koronavírust, illetve működik-e az idősebb embereken. Ez utóbbi azért is fontos, mert korábbi klinikai kutatások azt mutatták, az idősebbek immunrendszere gyengébben válaszol a koronavírus-vakcinákra. Ahhoz, hogy ezeket megtudjuk, meg kell várnunk a nagymintás elemzést.
Több szakértő is felhívta a figyelmet, a maszkviselésre azután is szükség lesz, hogy a vakcinát megkapják a veszélyeztetett korosztályok. Az ő beoltásuk ugyanis nem elég ahhoz, hogy kialakuljon általános védettség a társadalomban.
A Pfizer vezetősége már kérvényezte a készítmény engedélyeztetését, amit valószínűleg a veszélyeztetett csoportok számára jóvá is hagynak év végéig. Addigra a cég 30-40 millió dózist képes előállítani, ami mivel kétszer kell beadni az oltást 15-20 millió embernek lesz elegendő. Emellett az oltóanyagok szétosztása logisztikai nehézségek elé is állítja majd a világot, a The Guardian például arra hívja fel a figyelmet, a szert mínusz 80 Celsius-fokon kell tárolni, ami még a fejlett országokban is kihívást jelenthet.
A Pfizer és a BioNTech kutatásaival egy időben több hármas fázisú tesztelés zajlott, így a közeljövőben várhatóan újabb vállalatok, például az amerikai Moderna cég, állnak majd elő eredményeikkel.
Lezárultak a tárgyalások az EU-val
Az Európai Bizottság lezárta a vakcinabeszerzésről szóló tárgyalásait a Pfizer és a BioNTech vállalatokkal – közölte Eric Mamer, a bizottság szóvivője. Az uniós biztosok szerdán hagyhatják jóvá a megállapodást. Amennyiben ez megtörténik, a tagállamok dönthetnek arról, milyen mennyiségben kívánnak oltóanyagot vásárolni az EU által aláírt szerződés alapján. Sztella Kiriakídisz egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztos tegnap közölte, az uniós bizottság terve szerint a rendelkezésre álló vakcinát arányosan fogják elosztani az egyes államok között. Ursula von der Leyen bizottsági elnök hétfőn azt közölte, hamarosan akár háromszázmillió adagot is vásárolhatnak az oltóanyagból.
Röviden
ROMÁNIA: Hétfőtől éjjeli 23 és hajnali 5 óra között csak azok léphetnek büntetlenül az utcára, akik munkahelyi igazolással vagy saját felelősségre megírt nyilatkozattal igazolják, hogy munkavégzés, halaszthatatlan orvosi ellátás, gyógyszerbeszerzés, rászorulók gondozása vagy a családban történt haláleset miatt hagyják el lakhelyüket. Több mint ezer embert megbírságoltak a kijárási tilalom megsértése miatt. Keddre minden eddiginél több, százhetvenhét ember vesztette életét, és több mint hétezer-háromszáz embernél mutatták ki a fertőzést. A Covid-kórházak intenzív osztályain országos szinten rendelkezésre álló helyek csaknem kilencven százaléka betelt.
UKRAJNA: Tízezer fölötti új fertőzöttet azonosítottak keddre. Csaknem kétszázan elhunytak. Sürgetik az úgynevezett hétvégi karantén bevezetését, amikor is az élelmiszerboltokon és a gyógyszertárakon, valamint a közösségi közlekedésen kívül semmi más nem működhet.
FRANCIAORSZÁG: Abban a kilenc nagyvárosban, ahol már október közepén éjszakai kijárási tilalom lépett életbe, javultak a járványmutatók, de országos szinten a második hullám még nem érte el a tetőzését. Hétfőn több mint húszezer új fertőzöttet azonosítottak.
CSEHORSZÁG: Enyhülni látszik a járványhelyzet, mutatkozik a szigorítások hatása. Egy nap alatt 6048 fertőzést mutattak ki, ez az elmúlt négy hét legalacsonyabb hétköznapi száma. Az elmúlt héten naponta kétszázan hunytak el, hétfőn viszont csak 95-en.
OROSZORSZÁG: Moszkvában január közepéig újabb korlátozásokat vezetnek be, távoktatásra térnek át az egyetemek és főiskolák, az éttermek és szórakozóhelyek éjjel 11-től reggel hatig nem szolgálhatnak ki vendégeket. Putyin elnök hatékonynak és biztonságosnak nevezte a két eddig bejegyzett orosz vakcinát, és elmondta, hamarosan egy harmadikat is regisztrálni fognak.