Krónika
A járvány a gyermekek fejlődését is veszélyezteti

Szerda reggelre tizenkilenccel emelkedett az igazolt esetek száma Magyarországon, újabb elhunyt nincs. Ezzel már 4366-an fertőződtek meg hazánkban, az áldozatok száma változatlanul 596. Eddig 3283-an épültek fel a Covid-19-ből, aktív fertőzöttből 487-et tartanak számon.
A Gazdasági Versenyhivatal hamis koronavírustesztekre figyelmeztet: egy panaszeljárás nyomán észlelték, hogy a Tesztkoronavirus.hu mára megszűnt weboldal azt a benyomást kelthette, hogy a Covid–19 (SARS-Cov-2) IgG/IgM antitest készlet jogszerűen forgalmazható és megbízható.
Kiemelték, a forgalomba hozatal jóváhagyásának időtartama hat hónap, hazánkban így nincs forgalomban olyan önellenőrzési célú gyorsteszt, amely ilyen tanúsítvánnyal rendelkezne. A jóváhagyott termékeken a CE jelölés mellett fel kell tüntetni egy négyjegyű számot is, amely a tanúsító szervezet azonosítására szolgál, továbbá gyógyászati segédeszköznek minősülő termékeket csak patikában lehet forgalmazni.
Mindeközben az Egyesült Államokban egy nap alatt legalább ezren vesztették életüket a vírus miatt. A fertőzöttségi világrangsort vezető országban naponta több tízezer megbetegedést jelentenek. Megközelítőleg kétmillió aktív esetet tartanak számon, az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ szakértői szerint azonban a valós adat az ország egyes pontjain az ismert számok tízszerese is lehet.
A WHO szerdán visszautasította az amerikai vádakat, amely szerint a kínai kormány utasítására kisebbítették a járvány veszélyességét. Ismert, Washington nemrég be is jelentette, kilép a világszervezetből. Legkevesebb negyvenmillió gyerek esett ki a korai gyerekkori oktatásból a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások következtében – figyelmeztetett tanulmányában az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF).
Mint Henrietta Fore, a szervezet igazgatója fogalmazott, a korai gyerekkorban elkezdett oktatás az az alap, amelyre a gyerekek fejlődése épül, a járvány éppen ezt sodorta veszélybe. A kutatás többek között megállapította, hogy az iskolabezárások miatt sok családnak választania kellett a fizetett munka és a gyermekgondozás között, és a dilemma a nőket érintette jobban.
Emellett azt is írták, a szegényebb országokban a szigorítások még nehezebbé tették a családok életét, náluk ugyanis az iskolák más létfontosságú szolgáltatásokat is nyújtanak, például az étkeztetést. A Worldometers.info adatai szerint globálisan több mint 15 millióan fertőződtek meg. Legalább hatszázhúszezren vesztették életüket, csaknem 9,2 millióan pedig meggyógyultak.