Krónika
Rekordot dönt a fertőzésszám Amerikában
Több amerikai államban vészesen fogynak a kórházi ágyak, Indiában összeroppanhat az egészségügyi ellátás, Tokióban vörös riasztás van, Európában sem biztató a helyzet

A fertőzöttségi világrangsort vezető Amerikai Egyesült Államokban egyre súlyosabb a helyzet, csak csütörtökön 77 ezer új fertőzöttet regisztráltak, ami rekord. Néhány hét alatt megháromszorozódott a napi új esetek száma: június közepén még „csak” 25 ezer új eset volt naponta. Kalifornia, Florida, Arizona, Texas államokban kezdenek kifogyni a kórházi ágyakból, sőt Arizona és Texas leginkább járvány sújtotta területein a kórházakhoz már hűtőkocsikat rendeltek, mivel a halottasházak megteltek. Hiába a romló adatok, az MTI tudósítása szerint Ron DeSantis, Florida republikánus kormányzója nem akar további szigorú óvintézkedéseket bevezetni. Georgia kormányzója, a republikánus Brian Kemp sem akar szigorítani, sőt pert indított Atlanta demokrata párti polgármestere, Keisha Lance Bottoms ellen, mert a köztereken is kötelezővé tette az arcmaszk viselését.
Brazíliában meghaladta a kétmilliót, Indiában pedig az egymilliót a fertőzöttek száma. A dél-ázsiai ország egészségügyi rendszere összeroppanni látszik, a betegeket már elküldik a kórházak. A legnehezebb helyzetben a legszegényebbek vannak, akik zsúfolt nyomornegyedekben élnek, ahol lehetetlen a távolságtartás, nincs megfelelő higiénia, se tiszta víz.
Tokióban napok óra rekordokat dönt az új fertőzöttek száma, péntekre 293 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, ilyen magas napi új esetszámra a járvány kirobbanása óta nem volt példa a japán fővárosban. Vörös riasztás van érvényben, a 14 milliós város lakóit arra kérik, hogy csak a legsürgősebb, halaszthatatlan esetekben hagyják el otthonukat.
Az ausztráliai Victoria államban szintén rekordot hozott a péntek (428 új eset). Daniel Andrews, Victoria állam kormányfője arra kérte a lakosokat, hogy az állam teljes területén viseljenek maszkot közterületeken is, ne csak zárt térben. A Victoriával szomszédos államok határait már korábban lezárták. Ausztráliában, más országokhoz képest, egyébként alacsonyak az esetszámok: több mint 11 ezer fertőzött és közel 120 haláleset.
Európában sem biztató a helyzet. Boris Johnson brit miniszterelnök abban bízik, hogy legkésőbb karácsonyra normalizálódik az élet az Egyesült Királyságban. Kijelentette, hogy immár három hete ezer alatt jár a szűrővizsgálatokkal naponta kimutatott új fertőzések száma. Barcelonában és a vonzáskörzetében található tucatnyi településen újból korlátozásokat vezetnek be a koronavírus-fertőzések számának emelkedése miatt Ismét bezárják az éjszakai szórakozóhelyeket, színházakat, mozikat, edzőtermeket, uszodákat. Csehországban eközben összesen nyolc helyi fertőzésgócot tartanak nyilván, amelyek fele Észak-Morvaország területén fekszik. Egy nap alatt 130 új fertőzöttet regisztráltak. Szlovéniában és Horvátországban sem lassul a járvány. Romániában pénteken is megdőlt 24 óra alatt diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek rekordja: 799 új esetet vettek nyilvántartásba. Montenegróban pedig a főváros, Podgorica vesztegzár alá helyezését fontolgatják. Kötelezővé tették a maszk viselését, valamint húsz főben korlátozták a beltéri, negyvenben pedig a kültéri eseményeken részt vevők számát. A 630 ezres lélekszámú országban egy nap alatt hatvannal emelkedett a fertőzöttek száma. Szerbiában és Bosznia Hercegovinában több száz, Koszovóban és Észak-Macedóniában száz körüli új esetet azonosítottak egy nap alatt.
Napok óta nem volt itthon haláleset
Péntekre tizennégy újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 4293 főre nőtt hazánkban a beazonosított fertőzöttek száma. Nincs újabb elhunyt, a halottak száma változatlanul 595 fő, 3220-an pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 478 fő. Nyolcvanhárom koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük négyen vannak lélegeztetőgépen. A Hiros.hu információi szerint négy dolgozó tesztje lett pozitív egy nagykőrösi csomagolóüzemben. Két személy koronavírustesztje lett pozitív a legutóbbi csaknem ötezer vizsgálatból, amelyeket a hétvégi Forma–1-es Magyar Nagydíj előtt végeztek. Egyik érintett sem csapattag.
(PS)

Kétszázmillió vakcinát gyárthatnak idén
Vírusfronton célba érhetnek az oroszok
Oroszország a többi országnál előbb fejezheti be a Covid–19 elleni vakcinájának tesztelését – nyilatkozta Kirill Dmitrijev, az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) vezérigazgatója a Rosszija 1 televíziónak. „Ez az utolsó fázis, amely a vakcina aktív felhasználásának beindításához szükséges. Úgy gondoljuk, lehet, hogy Oroszország gyorsabban jut túl ezen a harmadik szakaszon, mint a többi ország.” Elmondta, hogy a harmadik fázis a vakcina széles körű tesztelését jelenti: „Emberek ezrein fogják tesztelni Moszkvában, és a harmadik fázisba más országokban is belekezdünk.” A Reuters úgy tudja, hogy Oroszország mellett két közel-keleti országban is végeznek teszteket, és ezek egyike Szaúd-Arábia lehet. Az oltóanyag hivatalos bejegyeztetése 2020. augusztus–szeptemberben várható. Az RFPI szerint Oroszország belföldön idén harmincmillió dózist gyártathat le az oltóanyagból, további 170 millió adag vakcinát külföldön, öt országban fognak gyártani. A Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet által kifejlesztett vakcina tesztelésének második szakasza augusztus 3-án fejeződik be.
(FP)

Az első hullám értékelése
Sikeresen védekeztünk a pandémiában
A koronavírus pandémia első hullámából az EU-tagállamok különböző mértékű veszteséggel kerültek ki. Magyarország a nagyon sikeresen védekezők között szerepel – hívta fel a figyelmet közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Kiemelték, a kialakult járványhelyzet rávilágított a tagállamok által fenntartott Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) funkcióinak hiányosságaira, az országok együttműködési nehézségeire, kihívásaira. Az európai egészségügyi miniszterek virtuális informális találkozót tartottak a helyzet kapcsán, amelyen Horváth Ildikó képviselte Magyarországot. Az egészségügyért felelős államtitkár többek között az időben reagáló, tudományos értékeléssel támogatott európai együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Mint elmondta: a fertőző betegségek elleni küzdelem továbbra is jelentős kihívás marad. A biztonságos gyógyszerellátás kapcsán arról beszélt, csökkentenünk kell a harmadik országbeli gyártásnak való kitettségünket. Hozzátette, az oltóanyaggyártás kapacitásait szintén meg kell növelni a helyi előállítást is magába foglaló, tagállamok közötti együttműködés révén.
(PS)