Krónika

Szokatlanul nagy porfelhő éri el az Egyesült Államokat

A szaharai légréteg a légzőszervi betegeket veszélyezteti

Az elmúlt évtizedek legnagyobb szaharai porfelhője éri el a hétvégén az Egyesült Államok délkeleti tagállamait. A vihar már beborította a Karib-térség szigeteit, köztük Puerto Ricót és Barbadost.

A jelenséget hivatalosan szaharai légrétegnek nevezik, és évente előfordul a forró nyári szezonban. A homokvihar több száz kilométeres sávban húzódik az Atlanti-óceán felett a Nemzetközi Űrállomásról készített felvételek alapján.

Mivel az idei porfelhő szokatlanul nagy, ennek megfelelően a szokottnál veszélyesebb. Mint neve is jelzi, az észak-afrikai Szaharában alakul ki, ahol a szél apró, az emberi hajszál átmérőjénél kisebb, az emberi egészségre káros szemcséket kap fel és kezd szállítani, a BBC News szerint évente akár kétmillió tonnányit is. A legnagyobb veszélyt azokra jelenti, akik asztmáról, allergiától vagy valamilyen más légzőszervi betegségtől szenvednek. A helyzetet pedig tovább nehezíti a koronavírus-járvány is, hiszen a vírus tüdőgyulladáshoz hasonló tüneteket okoz. A Karib-szigeti hatóságok már a héten arra kérték a helyieket, zárják be az ablakaikat, viseljenek maszkot, használjanak légtisztítót, illetve aki teheti, maradjon otthon. A meteorológusok úgy vélik, mire eléri Floridát, a felhő porkoncentrációja valamivel kisebb lesz, mint a hét elején.

A szakemberek arról is beszélnek, hogy a homokviharnak lesz némi pozitív hatása is. Az időjárási jelenség ugyanis csökkenti a levegő páratartalmát, így várhatóan kisebb eséllyel alakulnak ki a térségben hurrikánok.

Kapcsolódó írásaink