Krónika
Még mindig nincs vége a vörösiszappernek

Kifejtette: a kérelem indokai között szerepel kizárólagos illetékességi szabályok megsértése, a terhelt bűnösségének törvénysértő megállapítása, a bűncselekmények törvénysértő minősítése, törvénysértő büntetés kiszabása, valamint az, hogy az elsőfokú bíróság nem volt „törvényesen megalakítva”.
A jogász hozzátette: a felülvizsgálati kérelemben egyfelől az első- és másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését, másfelől védence felmentését kérte.
Amint arról lapunk korábban már beszámolt, Bánáti János, az elsőrendű vádlott Bakonyi Zoltán ügyvédje is felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához. A több mint hatvanoldalas dokumentumban védence felmentését kezdeményezte eljárási okokra hivatkozva, mondván, a Győri Törvényszék az ügy megismételt elsőfokú eljárásában nem járhatott volna el.
Bakonyit, a MAL Zrt. korábbi cégvezetőjét tavaly másodfokon négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Győri Ítélőtábla, míg a másodrendű vádlott Deák Józsefet háromra. Az ítéletek már egy megismételt eljárásban születtek, a perben ugyanis a Veszprémi Törvényszék első fokon minden vádlottat felmentett, de másodfokon a Győri Ítélőtábla új eljárás lefolytatását rendelte el.
Ennek során az új első fokú ítéletben a Győri Törvényszék két és fél év fogházra ítélte Bakonyit, míg Deákot két évre, gondatlanságból elkövetett közveszélyokozás és a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt. Az újabb fellebbezések következményeként az ügy ismét a győri táblabíróságra került, ahol több vádlott büntetését is súlyosították.
Ismert, 2010. október 4-én átszakadt a MAL egyik vörösiszap-tározójának fala, a kiömlő lúgos zagy több települést is elöntött, tíz ember életét kioltotta.