Krónika

Hogyan tovább, SpaceX?

Az amerikai űripari vállalat a Hold és a Mars irányába is kacsintgat

Három nappal a SpaceX Demo–2 űrmissziója után jogosan merül fel a kérdés, mi a következő lépés Elon Musk vállalata számára. Az ugyanis, hogy első alkalommal juttattak embereket a kozmoszba egy magántulajdonban lévő űrhajóval, jelentős lökést adhat az űrkutatásoknak és egyszersmind az űrversenynek.

A Crew Dragon űrhajót még nem nevezhetjük sikernek, hiszen ehhez számtalan biztonsági és technikai tesztet el kell végezni rajta, valamint a legénységnek épségben haza is kell térnie a száztíz naposra tervezett misszióról. Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) 2011-ben döntött úgy, hogy a magánszektorra bízza az űrhajók kifejlesztését azért, hogy a csillagászati kutatásokra összpontosíthasson, azóta asztronautáik orosz űrhajókkal utaztak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), alkalmanként kilencvenmillió dollár fejében. Elon Musk cége siker esetén – egy 2,5 milliárd dolláros szerződés alapján – még további hat alkalommal szállítja a NASA űrhajósait az ISS-re, a tervek szerint legközelebb augusztusban.

Bár a következő években várhatóan civileknek is hirdetnek meg űrutazást, a SpaceX tervei jócskán túlmutatnak a Föld–ISS-távolságon. A vállalat a hírek szerint nagy erőfeszítésekkel dolgozik több technológián, hogy részese lehessen
az Egyesült Államok következő Hold-missziójának, az Artemis Programnak. Jelenleg is fejlesztik a Dragon-kapszula egy új változatát, amellyel rakományokat szállíthatnának az égitestre, valamint több cég mellett őket is megkeresték, hogy dolgozzanak ki új holdjáró technológiát, illetve eszközöket, amelyekkel a legénységet átszállíthatják az űrhajóról a Hold felszínére.

Mindemellett pedig évek óta kísérleteznek a Starship űrhajójukkal is, amely rendeltetése szerint embereket szállít majd a Marsra, nem kisebb céllal, mint hogy benépesítsük a vörös bolygót. Igaz, ez egyelőre jócskán távol áll a realitástól.

Kapcsolódó írásaink