Krónika
Készültség Kínában: rohamosan nő a fertőzöttek száma
Hupej tartomány tíz városában rendeltek el teljes közlekedési zárlatot az új koronavírus miatt – Szijjártó Péter megerősítette, nincs magyar érintettje a betegségnek

Már tíz kínai városban kellett bevezetni közlekedési zárlatot a tüdőgyulladásos megbetegedést okozó új koronavírus (2019-nCoV) miatt, amely egyre aggasztóbb mértékben terjed az országban. A korlátozott városok populációja összesen meghaladja a 33 millió főt. Az érintett városok mindegyike Hupej tartományban található, amelynek fővárosa Vuhan, ennek illegális piacáról indulhatott el a járvány.
A Kínához közeli országok – Thaiföld, Tajvan, Dél-Korea, Vietnam, Japán, Ausztrália, Makaó és Szingapúr – mellett már az Egyesült Államokban is jelentették a betegség megjelenését, de a fertőzés gyanújával vizsgálnak öt Vuhanból hazaérkezett embert Skóciában és Észak-Írországban is.
Közben első alkalommal jelentettek halálos áldozatot Hupej tartományon kívül. A bizonyítottan a vírushoz köthető halálozások száma elérte a huszonhatot. Péntekre több mint kilencszázharminc embernél mutatták ki a betegséget a South China Morning Post lap szerint, az igazolt esetek száma várhatóan óráról órára tovább nő majd a hétvégén is. A fertőzöttek közül több mint kilencszáztízet Kínában regisztrálták.
Peking, hogy segítse a helyi szakemberek munkáját, katonai orvosokat küldött Vuhanba, az Egyesült Államokból pedig kutatók érkeztek, hogy együttműködjenek a helyi szakemberekkel az ellenanyag kifejlesztésében. Eközben néhány brit és kínai tudós megkérdőjelezte azt a szintén kínai szakemberek által publikált tanulmányt, amely szerint a vírus gazdaállata kígyó lehet. Szerintük ugyanis a betegséget denevérek terjeszthetik. Eredményeik azt mutatják, a vírus szerkezete 96 százalékban megegyezik egy, a denevérekre veszélyes koronavíruséval, 76 százalékban pedig az atípusos tüdőgyulladást (SARS) okozó koronavíruséval, amely 2002-ben több mint hétszáz ember halálát okozta világszerte.
Szijjártó Péter tegnap megerősítette, nincs magyar érintettje a betegségnek. A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette, ennek ellenére hoztak intézkedések, a nagykövetségek és főkonzulátusok világszerte nyomon követik a fejleményeket és rendszeresen egyeztetnek az egészségügyi hatóságokkal is. Ha valahol felüti a fejét a vírus és veszélyt jelenthet a magyar állampolgárokra, azonnal figyelmeztetést adnak ki. Azoktól, akik Hupej tartományba terveznek utazást, azt kérik, halasszák el az utat. Ha pedig Kína más régióiba indulnak, mindenképpen kövessék a konzuli szolgálat honlapját, illetve regisztráljanak konzuli védelemért.

Nem zárható ki egy új világjárvány
Sok a bizonytalanság, a hiányos ismeret a jelenlegi helyzetben. Az biztos, hogy az új koronavírus emberről emberre is terjed, de hogy pontosan hogyan, az még kétséges. Valószínűleg cseppfertőzés révén (például köhögés, tüsszentés) fertőz, ami elég gyors terjedést biztosít – magyarázta lapunknak Garamszegi László Zsolt, az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézetének igazgatója.
A biológus kiemelte, első lépésként már kifejlesztettek egy gyorstesztet, amivel vérből ki lehet mutatni a betegséget. Ez azért fontos, mert az új vírus csak 25 százalékban produkál súlyos tüneteket, így sokan el se mennek orvoshoz. Így több esetben észrevétlen marad a betegség; a becslések szerint a hivatalos adatoknál jóval több, ezer-kilencezer ember lehet érintett. Az új vírus ellen védőoltás még nincs, kifejlesztése akár évekbe telhet, viszont e folyamatban segítséget nyújthatnak a közeli rokon koronavírusok (SARS, MERS) elleni vakcinák fejlesztése során nyert tapasztalatok.
Miközben az Egyesült Államokban már megerősített eset is van, fertőzésgyanúval kezelnek betegeket Európában, így nem kizárt, hogy akár Magyarországra is behurcolják az érintett területekről repülővel érkezők. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanakkor még nem hirdetett közegészségügyi vészhelyzetet, de kiemelt figyelemmel követi az eseményeket és bizonyos időközönként újravizsgálja a helyzetet – mondta a kutató.
Hozzátette, benne van a pakliban egy új világjárvány, viszont a halálos esetek eddig mind Kínában fordultak elő és többnyire idős emberek vagy valamilyen más betegségben szenvedők vesztették életüket. Ilyen helyzetben még korai olyan intézkedéseket tenni, amelyeknek komoly hatásaik vannak a nemzetközi kereskedelemre és turizmusra.