Krónika
Carlos Ghosn: A szabadság, történjék bárhogy is, mindig édes
A sikkasztással megvádolt üzletember kilenc hónapos letartóztatása alatt nem beszélhetett a feleségével – Kritizálták egy brit lapban Japán igazságügyi rendszerét
Filmbe illő jelenettel indult a 2020-as év, Carlos Ghosn, a Nissan autóipari konszern egykori vezetőjének szökését akár maga Martin Scorsese is megrendezhette volna. Ismert, a hatvanöt éves libanoni–francia–brazil üzletembert Japánban azzal vádolták meg, hogy saját anyagi veszteségeit a Nissannal fizettette ki, illetve a cégnek szóló külföldi utalásokat irányított át saját számlájára.
A férfit decemberben egy hang- szertokban csempészték ki tokiói lakásából, ahol előzetes letartóztatásban volt. Ezt követően Libanonba menekült.
Ghosn azzal indokolta szökését, a japán igazságszolgáltatás elfogult volt vele szemben, kegyetlenül, brutálisan bántak vele, fogva tartási körülményei pedig az emberi jogok megcsúfolásával értek fel. Mori Maszako, japán igazságügyi miniszter visszautasította a bíróság függetlenségéről szóló vádakat, mondván, az eljárás során tiszteletben tartották a gyanúsított emberi jogait.
Az autómágnás a CNN-nek adott interjújában arról beszélt, hajlandó szembenézni a sikkasztásról szóló vádakkal, ám kizárólag olyan országban, ahol tiszteletben tartják a védelem jogait. Az embereknek nem tetszik, ha valaki elfut az igazság elől. De ha valaki az igazságtalanság elől menekül, arról egész más véleményük lehet – mondta a férfi.
Mint fogalmazott, annak az esélye, hogy tisztességes eljárásra kerüljön sor, nulla volt. Tizenhárom hónappal a letartóztatását követően még nem fixálták a tárgyalás időpontját. – Az eljárás alatt nem voltak jogaim: nem volt telefonom, se internetem, folyamatosan követtek, ráadásul eltiltottak a feleségemtől is. Kilenc hónapon át nem láthattam, nem beszélhettem vele, és azt mondták, ez másfél évig még így lesz – panaszolta. Azt ugyanakkor elismerte, hogy szökésével megsértette a japán törvényeket.
Ghosn szerint a szökés körülményeiről szóló híradások pontatlanok, ám részleteket nem árul el, hogy védje azokat, akik segítették. Arra a kérdésre, milyen érzés volt, egy hangszerdobozba bújva menekülni, úgy felelt: a szabadság, bárhogy is történjen, mindig édes.
Több portál is beszámolt arról Ghosn ügye kapcsán, hogy a japán igazságszolgáltatással számos probléma akad. Jeff Kingston, a Temple Egyetem tokiói kampuszán működő Ázsiai tanulmányok intézetének igazgatója a The Guardianen arról ír, Japánban a jogszabályokat fegyverként használják, és nem alkalmazzák egyenlően. Példaként említi az úgynevezett „túsz-igazságszolgáltatást”, amikor a vádlottat addig tartják előzetesben és félemlítik meg, amíg nem vallja magát bűnösnek egy vallomásban, amelyet gyakran az ügyészek fogalmaznak meg. Kitér arra is, Japánban huszonhárom napig tarthatnak valakit letartóztatásban, ez azonban szinte a végtelenségig meghosszabbítható, lévén, a bírók többnyire az ügyészségnek kedveznek döntéseikkel. Ezt egy ENSZ-bizottság 2013-ban középkorinak titulálta. Ghosn több mint százhúsz napot töltött letartóztatásban.