Krónika

Pokoli ünnepek Ausztráliában

Az ausztráliai Új-Dél-Wales állam miniszterelnöke egyhetes vészhelyzetet hirdetett a térség egyelőre megállíthatatlanul pusztító bozóttüzei miatt. A hétvégén magas hőmérséklet és erős szél várható, ami szélsőséges tűzveszélyhez vezethet Ausztrália keleti részén.

Pokoli ünnepek Ausztráliában
Új-Dél-Wales állam miniszterelnöke egyhetes vészhelyzetet hirdetett a térség egyelőre megállíthatatlanul növekvő bozóttüzei miatt
Fotó: AFP/Saeed Khan

Szeptember óta a bozóttüzek 18 emberrel végeztek, és több mint 1200 otthont pusztítottak el Új-Dél-Wales és Victoria államokban. A hírek szerint legalább 17 ember tűnt el csak ezen a héten, miután ismét nagy területen kezdett égni az aljnövényzet.

Jelenleg a régió valaha volt legnagyobb áttelepítési kísérlete zajlik, mert számos, a tűz miatt lezárt településen kezdenek elfogyni élelmiszer- és vízkészletek, emberek ezrei hagyják hátra értékeiket, életterüket.

A kihirdetett vészhelyzet pénteken kezdődik, és hét napon át tart majd - jelentette be csütörtökön a térség első embere, Gladys Berejiklian.

Ez lehetővé fogja tenni a helyi hatóságok számára a kényszerevakuálást, az utak lezárását „és bármi mást, amit államként tennünk kell a lakóink és az ingatlanok biztonságának megőrzése érdekében” - mondta.

„Nem könnyen hoztuk meg ezeket a döntéseket, de azt kiemelnénk: minden óvintézkedést megteszünk annak érdekében, hogy felkészüljünk arra, ami szombattól várhatja az embereket.” A kormány figyelmeztette a lakosokat, hogy a körülmények valószínűleg „legalább annyira rosszak”, mint szilveszterkor, amikor több száz házat pusztítottak el a lángok.

Hosszú autósorok, komoly dugók alakultak ki az autópályákon Sydney és Canberra felé, ahogyan az Új-Dél-Wales környékén lakók igyekeznek a nagyobb városokban menedékre lelni. A helyi média többórás várólistákról számolt be Batemans Bay városában a benzinkutaknál is.

Az államban az elmúlt hét során legalább hét ember vesztette életét közvetlenül a bozóttüzek miatt, többek között két embert találtak holtan kigyulladt autóikban szerdán reggel, egy apa és fia szintén a lángok áldozata lett, akik hátramaradtak, hogy megvédjék otthonukat és mezőgazdasági eszközeiket. Egy 28 esztendős önkéntes tűzoltón sem tudtak már segíteni a mentőalakulatok.

A hadsereg eszközeit, hadihajóit és repülőgépeit is bevetették szerdán a tüzek elleni küzdelemben. A pusztító erdőtüzek miatt ismét felmerült a kérdés, hogy Scott Morrison konzervatív szövetségi kormánya eleget tett-e az éghajlatváltozás enyhítéséért.

Ausztrália a világ legnagyobb szén- és cseppfolyós földgázexportőre, de Morrison a múlt hónapban elutasította a jövedelmező szénipar visszafogására vonatkozó felszólításokat. A kormányfő egyébként Hawaiira utazott nyaralni decemberben, miközben odahaza tomboltak az erdőtüzek. Az elmúlt néhány hónapban Ausztrália-szerte mintegy 5 millió hektárnyi földterület égett le. Az erdőtüzek füstje a fővárost, Canberrát is elérte, ahol szerdán a légszennyezettség rekordmagas, a veszélyességi küszöbérték huszonegyszerese volt. A füstöt a Tasmán-tengeren és Új-Zélandon is lehetett érezni.

A kormányfő Hawaiira utazott nyaralni, miközben országában tomboltak a bozóttüzek
A kormányfő Hawaiira utazott nyaralni, miközben országában tomboltak a bozóttüzek
Fotó: AFP/Peter Parks

Kapcsolódó írásaink