Krónika
Kutyák bukkantak rá egy több millió éves fosszíliára
Az 54 éves Jon Gopsill éppen kutyáit sétáltatta az Egyesült Királyságbeli Somerset megyében található Stolford partjainál, amikor a két kis kedvenc kiszimatolt egy csontot, ami mint kiderült, egy körülbelül 170 centiméter hosszú élőlény megkövült maradványainak részét képezi.
A pszichiátriai ápolóként dolgozó és magát amatőr régésznek tartó férfi úgy gondolja, hogy a talált kövület a jura korban élt, ichtioszauruszoknak nevezett, delfinszerű tengeri lények őskori rendjébe tartozik, amit később Dr. Mike Day, a londoni Természettudományi Múzeum Földtudományi Osztályának kurátora is megerősített. Ezzel kapcsolatban azonban azt is hozzátette, hogy nem lehet megállapítani egyöntetűen, hogy az ősi élőlény a képek alapján pontosan melyik faj tagja lehetett.
A felfedezést követően Jon Gopsill már másnap visszalátogatott a tengerpartra egyik kutyájával, ami egy követ hozott neki, amiről ugyancsak kiderült, hogy egy kövület.
Hihetetlen, egyszerre mégis lenyűgöző - mondta a férfi, aki elmondása szerint megtanította kutyáját arra, hogy felismerje a a kövületeket, mégsem gondolta volna, hogy hozni fog neki egyet. Jon Gopsill meg is jegyezte, hogy a felesége szerint csak szerencséje volt, hiszen a leletek annak köszönhetően kerültek a felszínre, hogy a viharos időjárás elmosta a partról a sarat.
Sajátos jura és triász kori kőzeteivel, Nyugat-Somerset északi öble ismert lelőhelye az ehhez hasonló fosszíliáknak, beleértve Watchet és Kilve városokat is - írja a DailyMail, és hozzáteszi, tavaly szintén hasonló felfedezést tettek, akkor egy triász korból származó, körülbelül 235-200 millió évvel ezelőtt élt és óriási, 25 méter hosszú ichtioszaurusz megkövesedett alsó állkapcsát találták meg Lilstocktól nem messze.
Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az ichtiozauruszok nem dinoszauruszok voltak, hanem a tengeri hüllők egy hatalmas csoportját képezték, és amelyek gyakori élőlények voltak a jura korban, míg mintegy 145-66 millió évvel ezelőtt el nem tűntek a kréta korban.
Az ichtioszauruszok méretüket tekintve átlagosan két méter hosszúak voltak, azonban elérhették a négy méteres nagyságot is, megjelenésük pedig hasonló volt a mai delfinekhez.