Krónika
Kevés az esély, hogy további túlélőket találnak az új-zélandi vulkánkitörés után

Öt halálos áldozatról már hétfőn bizonyosan tudtak.
Bruce Bird rendőrfelügyelő sajtótájékoztatóján azt mondta: legfrissebb adataik szerint 47-en voltak a szigeten, amikor a tűzhányó helyi idő szerint hétfő délután két órakor kitört. Harmincnégy embert sikerült kimenteniük helikopterekkel. Közülük 31-en kórházban vannak égési sérülésekkel, és 27 sérült esetében testfelületük több mint 71 százaléka megégett. Kedden még mindig túl veszélyesek voltak a körülmények ahhoz a szigeten, hogy az eltűntek keresésére induljanak.
Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök pedig azt mondta, hogy egy repülőgép a levegőből vizsgálta a szigetet, és nem látta élet nyomát.
A halottak, az eltűntek és a sérültek között öt új-zélandi, 24 ausztrál, kilenc amerikai, négy német, két kínai, két brit és egy malajziai van a hatóságok szerint.
Az ügyben a rendőrség nyomozást is indított.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök úgy tudja, hogy 11 honfitársa van a halottak, illetve az eltűntek között, és 13 kimentett sérült ausztrál van.
A vulkáni aktivitás miatt jelenleg lehetetlen megkezdeni az áldozatok felkutatását az új-zélandi Fehér-szigeten - mondta Pavelcze László, a Baptista Szeretetszolgálat veszélyhelyzet-kezelési igazgatója kedden az M1 aktuális csatornán.
Pavelcze László elmondta, a szigeten földmozgások és a felszabaduló, egészségre káros gázok is veszélyeztetik az életet. A vulkán kitörése után a forró gőz és a szálló pernye is halálos lehet, hiszen maró hatásúak - tette hozzá.
Közlése szerint a pernye és a gázok még a légi járművek hajtóművét is tönkre teszik, így a mentés csak a vízről, hajókkal elképzelhető. „Most a szigetre menni, egyet jelent az öngyilkossággal” - értékelt.