Krónika

Baktériumok pusztítják, lassan eltűnik a Titanic hajóroncsa

A legjelentősebb romlás a tisztek lakórészénél történt, például a kapitány fürdőkádja, amely a fanatikusok egyik kedvenc képe volt, mostanra teljesen megsemmisült

Fémevő baktériumok pusztítják az óceán mélyén fekvő Titanicot, a hajótest bizonyos részei szinte teljesen odavesztek – derítette ki egy expedíció, amelynek tagjai több mint tizennégy év után először merültek le az 1912-ben elsüllyedt kultikus óceánjáró roncsához.

Baktériumok pusztítják, lassan eltűnik a Titanic hajóroncsa
A felvételeken jól látszik, a Titanic „visszatér a természethez”
Fotó: Atlantic Productions

Csaknem tizenöt év után újabb expedíció indult, hogy feltérképezzék az Atlanti-óceán mélyén fekvő Titanic állapotát. A több mint száz éve elsüllyedt hajó maradványa háromezer-nyolcszáz méter mélyen fekszik Új-Fundland partjaitól mintegy hatszáz kilométerre. A mélytengeri kutatócsoport augusztus elején merült le egy ember által irányított tengeralattjáróval, az expedíciót a felfedező Victor Vescovo vezette, a tagok között volt mások mellett Parks Stephenson Titanic-szakértő, Rob McCallum expedí­cióvezető. Nyolc nap alatt öt merülést végeztek, amelyek során nagy felbontású felvételeket készítettek.

A roncs egyes elemei meglepően jó állapotban vannak, ám bizonyos részek teljesen eltűntek. A hajótestet a sókorrózió, illetve a fém­evő baktériumok is erőteljesen bomlasztják. Stephenson a BBC-nek arról beszélt, a legjelentősebb romlás a tisztek lakórészénél, köztük a hajóskapitány kajütjénél történt. Mint mondta, a kapitány fürdőkádja a Titanic-fanatikusok egyik kedvenc képe volt, mostanra azonban teljesen eltűnt, a pusztulás pedig a fedélzeti részek irányába várhatóan tovább folytatódik. „A Titanic visszatér a természethez” – tette hozzá.

A mélytengeri kutatócsoport augusztus elején merült le egy ember által irányított tengeralattjáróval
A mélytengeri kutatócsoport augusztus elején merült le egy ember által irányított tengeralattjáróval
Fotó: Atlantic Productions

Az expedíciót ugyanazok végezték, akik nemrég minden idők legmélyebb merülését vitték véghez a csaknem tizenkét kilométer mély Mariana-árok fenekén. A mostani kutatásról nemcsak tudományos publikáció, hanem dokumentumfilm is készül, amelyben bemutatják a hajó állapotát, a több mint egyhetes expedíció részleteit. A Titanic korának legnagyobb hajójaként egy jéghegynek ütközött, majd elsüllyedt Southamptonból New Yorkba tartó legelső útján 1912-ben kétezer-kétszáz emberrel a fedélzetén, az utazók kevesebb mint egyharmada élte túl a katasztrófát.

Kapcsolódó írásaink