Krónika
Már csak egy napot kell kibírnunk a rekkenő melegben
Ma éri el csúcspontját a napok óta tartó kánikula, a hőségriadó alatt a nagyvárosokban vízosztással, párakapukkal és az utak locsolásával védekeznek a forróság ellen

Ma éjfélig van érvényben a másodfokú hőségriasztás. Az országos tiszti főorvos szombat reggeltől rendelte el a figyelmeztetést a tartósan magas hőmérséklet miatt. A hétvégén az ország számos pontján üzemeltettek párakapukat, locsolták az utakat és osztottak vizet. A hőség ma tetőzik, a Dél-Dunántúlon várható forróság miatt idén először piros riasztást is kiadtak tegnap.
Székesfehérváron a hőségriasztás elrendelése után megkezdték az előkészületeket a vízosztás megszervezésére, valamint a közterületi csapok megnyitására, míg Debrecenben a hétvégén is nyitva tartó önkormányzati intézményekben a hőség elől betérni vágyók klimatizált termekben pihenhettek meg. A MÁV-Start számos nagyvárosban, így Budapest valamennyi pályaudvarán, Békéscsabán, Miskolcon, Győrben, Pécsen, Debrecenben vagy épp Veszprémben is ásványvizet oszt az utasoknak a mai napon is.
A hőség miatt a gazdálkodóknak nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a növényekre, illetve az állatokra is. A rendőrség a forróság közlekedőket érintő hatásai kapcsán arról beszélt, ilyenkor a vezetők és a gyalogosok is kevésbé tudnak koncentrálni, a reakcióidő hosszabb, a reflexek tompulnak, az emberek pedig türelmetlenebbek, és hamar elvesztik önkontrolljukat. Azt is tanácsolták, aki nehezebben viseli a meleget, ha teheti, ne induljon útnak. Álló gépjárműben pedig véletlenül se hagyjunk bezárva gyermeket vagy háziállatot – hangsúlyozták.
A munkaadóknak a hőségriasztás idején kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a dolgozók, főként a tűző napon fizikai munkát végzők egészségének megőrzésére, így többek között figyelniük kell a rendszeres pihenőidő beiktatására, illetve gondoskodniuk kell a megfelelő hőmérsékletű ivóvízellátásról – közölte a Pénzügyminisztérium. Kitértek rá, a hőségben dolgozóknak a munkavállalók cseréjét is biztosítani kell, hogy az egyes dolgozók kevés időt töltsenek a napon. Hangsúlyozták, a délelőtt tizenegy és délután három óra közötti kritikus napszakban lehetőség szerint hűvösebb, árnyékos helyen folytatódjon a munkavégzés, a zárt helyeken pedig ellenőrizni kell a klímaberendezéseket, és gondoskodni kell ezek rendszeres műszaki karbantartásáról, tisztításáról, fertőtlenítéséről.