Képírás
Moszkva, Győzelem parkja kiállítás

Német eredetű műszaki mentőjármű. A leírás szerint a személyzete egyszerűen sorsára hagyta.

Az AFP fotósát elsősorban a páncélozott gépkocsik és lánctalpasok érdekelték, így ebből lehet szemezgetni – pedig ezeken túl is akad bőven izgalmas néznivaló. A helyszínen készült mozgóképeken például megismerkedhetünk egy amerikai radarral, úgy egy tucat rendkívül korszerű RH és URH rádióval, a drónok egész választékával, valamint olyan, a NATO-ban használt kriptográfiai eszközökkel, amelyeket normál esetben nemigen mutogatnak senkinek. Hogy hirtelen mást ne mondjunk, a Magyar Honvédségnél a szóban forgó titkosítók a gyakorlatok idejét leszámítva páncélszekrényben pihennek – hozzájuk pedig csak olyan katona nyúlhat, akit komoly nemzetbiztonsági vizsgálatok után erre feljogosítottak…

Szomorúan lógatja az orrát a parkban egy német Leopard. Az szinte csak mellékes, hogy a Győzelem Múzeuma mögötti füves placcon – a képen nem látható módon, de mégis – e tanktól alig száz méterre ott sorakoznak a második világháborúban ugyancsak Berlintől zsákmányolt lánctalpasok. A kilőtt-kiégett 1942-es gyártású Pz IV. és ez a Leopard nagyon erős, de szavakban mégsem kifejezhető párhuzamot jelent az orosz lakosságnak…

A kiállításon érthető módon csúcsra járatják a hazafiságot.

Ez a fényrajz még a berendezés közben született. Ma ugyanezen a helyen belga, francia, német, amerikai, svéd és finn járművek sorakoznak egymás mellett. Aki valamit küldött Ukrajnának, az itt biztosan szerepel. Persze az adományozók jó eséllyel a legvadabb álmaikban sem gondolták, hogy a végállomás egy olyan termékbemutató lesz, amely egészen biztosan nem kerül bele az adott vállalat aranykönyvébe…

A nyugati közvéleményben igen nagy visszhangot váltott ki a moszkvai zsákmánytárlat. A kommentelők egy része megalázásról beszélt – de nem kevesen voltak azok sem, akik a látottak nyomán erős kritikával illették az ukránokat. A fő kifogás az volt, hogy alapvetően alig vagy éppen csak sérült eszközök tucatjait szemlélhetjük – nem csak Moszkvában, hanem a frontfotókon szintén. S mindez azt jelzi, hogy a drága gépeket harc nélkül engedték/engedik át az oroszoknak Kijev erői…

Lövegek sora. Az ember igazán meg sem tudja pontosan számolni, mennyi és miféle fajta nehéztechnikával áll szemben. A szervezők egyébként sokat tettek a lakosság tájékoztatásáért. A tárlatról készült filmeken látszik, hogy az ünnepélyes megnyitó után olyan katonákat állítottak az egyes eszközök mellé, akik – a mellükön viselt kitüntetéseikből és a látványos büszkeségből ítélve – jó eséllyel maguk is ott voltak, amikor az adott fegyvert sikerült begyűjteni…

Természetesen nem minden került intakt állapotban az oroszok kezére. Viszont ahogy a fentebb említett, 1942-es kiégett német tank is elfér a többi, ugyancsak második világháborús és sértetlen mellett, itt sem hat zavaróan néhány felében-harmadában elpusztított lánctalpas.

Az ukrán haderő csodatankja. A tájékoztatás szerint e példányt simán elhagyták az ellenséges katonák a fronton. Állítólag még a motorja is tökéletes, és így a saját lábán gördítették a frontvonal mögé az oroszok.