Képírás
Kihagyta El Grecót a Szépművészetiben? Segítünk!

A kiállításnak az intézmény bejáratánál való hirdetése is egészen profi. Természetesen maga a tárlat is az.

A kiállítás a korai képek után El Greco Szűzanyáról festett műveivel folytatódik. Ezekből talán a legszebb darab az Angyali üdvözlet. Hála eleinknek a Szépművészeti Múzeum, tehát a magyar állam tulajdonában van.

Az Angyali üdvözlet valóban az egyik legszebb, legkvalitásosabb festménye ennek a páratlan kiállításnak. Most éppen senki sem áll előtte, de El Greco egyik legismertebb munkája, legalábbis Magyarországon.

Az aranyfüsttel borított dombormű Guglielmo Della Porta munkája, aki Rómában szintén Farnese bíborosnak dolgozott, mint ahogyan El Grecónak is a nagy hatalmú főpap volt az első számú munkaadója az Örök Városban.

A fotón balról Szent Péter portréját láthatjuk, az Anyaszentegyház alapítóját és első pápáját szinte mindig szakállas, idős emberként ábrázolják. Jobbra, a Szent Pál apostolt ábrázoló festményről több szakember is állítja, hogy ez egy önarckép.

Egy látogató éppen Szent Pál portréját fényképezi. Onnan tudhatjuk, hogy Szent Pált ábrázolja a kép, mert a férfi kezében kard van, Pált pedig, mivel római polgár volt, karddal végezték ki. Jobbról megint csak egy ismert, magyar tulajdonban lévő képet láthatunk, Szent Bertalan apostol portréját.

Gonzaga Szent Alajos (1568–1591) itáliai arisztokrata családból indult, belépett a jezsuita rendbe. Spanyolországban bejáratos volt a királyi udvarba is. El Greco festményéhez valószínűleg Toledóban ült modellt, amikor rész vett a ferencesek ott megrendezett nagygyűlésén.

A kiállítás portrékat sorakoztató részén egy külön hely van a Szent Ferencről készült festményeknek. Ezek a művek Assisi szentjének utolsó éveiről szólnak, amikor Leó testvérrel a halálról és az elmúlásról elmélkedett a világtól elvonulva.

Szent Mártont a leggyakrabban azon cselekedete közben ábrázolják, mikor kardjával kettévágja katonaköpenyét, hogy egyik felét egy didergő koldusnak adja. Keresztelő Szent János pedig legtöbbször állatbőrbe van öltözve a festményeken, hiszen az Újszövetség is erről ír. No meg arról, hogy sáskán és vadmézen élt a sivatagban.