Határon túl
Vékony jégen táncol a török kormány
Figyelmeztette Ankarát a nemzetközi közösség, mert hétezer-ötszáznál több embert vettek őrizetbe, napirenden a halálbüntetés

Török rendőrök tisztelegnek a puccskísérletben megölt társuk szertartásán (Fotó: Reuters/Osman Orsal)
Átfogó tisztogatás folyik Törökországban a fegyveres erők és a rendőrség soraiban, az igazságszolgáltatásban, valamint a közigazgatásban a pénteki puccskísérlet óta. Eddig összesen tizenháromezer állami alkalmazottat függesztettek fel állásából, a belügyminisztérium szolgálatában álló 8777 munkatársat menesztettek, köztük harminc kormányzót és tizenhat jogtanácsost is. Binali Yildirim török miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy minden köztisztviselőt eltávolítanak posztjáról, aki bármilyen módon köthető a puccskísérletért Ankara által felelőssé tett Fethullah Gülen, az Egyesült Államokban élő hitszónokhoz és az általa kiépített „árnyékállamhoz”. A török hatóságok eddig 7543 embert, köztük 6038 katonát, száz rendőrt, 755 bírót és ügyészt, valamint hatszázötven további polgári lakost vettek őrizetbe az eseményekkel kapcsolatban. Yildirim tegnap azt is bejelentette, hogy határozatlan időre felfüggeszti több mint hárommillió közalkalmazott éves szabadságát, a lehető leghamarabb vissza kell térniük munkahelyükre.
Yildirim tegnapra virradóra ismét kilátásba helyezte a halálbüntetés visszaállítását, amiről Recep Tayyip Erdogan elnök két napja parlamenti vitát emlegetett. A kormányfő annyival tompította az ötletet, hogy jelezte, a fennálló jogi kereteken belül fogják felelősségre vonni a puccskísérlet elkövetőit, és ugyan figyelembe kell venni a nép akaratát, nem szabad elsietni a halálbüntetés esetleges visszaállítását, mert ahhoz módosítani kell az alkotmányt. A nemzetközi közösség így is élesen reagált a felvetésre. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szerint a halálbüntetés visszaállítása ellehetetlenítené a sikeres tárgyalásokat az ország uniós csatlakozásáról, és hasonlóan nyilatkozott a német kormány szóvivője is.
Teljességgel elfogadhatatlannak nevezte a halálbüntetés bevezetését Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter is. Nem az uniós csatlakozás az egyetlen probléma, Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára szerint Törökország nem állíthatja vissza a halálbüntetést a nemzetközi szervezet tagállamaként.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy Moszkva szerint megkerülhetetlen a felmerült kérdések kizárólag alkotmányos mederben történő megoldása. John Kerry amerikai külügyminiszter arra szólította fel a török kormányt, hogy őrizze meg az ország nyugalmát és stabilitását, tartsa fenn a demokratikus intézmények és a jogállamiság iránti tisztelet legmagasabb fokát.
Tegnap fejbe lőtték Isztambul Sisli nevű, jómódú körzetének alpolgármesterét, Cemil Candast, a politikus állapota válságos. A városrészt a legnagyobb török ellenzéki párt, a Köztársasági Néppárt (CHP) politikusai vezetik. Sisli élén évekig Mustafa Sarigül CHP-s politikus állt, aki köztudottan a karrierjét isztambuli főpolgármesterként kezdő Recep Tayyip Erdogan török elnök egyik ellenfelének számít. Egyelőre nem tudni, hogy az incidens közvetlenül kapcsolódik-e a puccskísérlethez.