Határon túl
Pásztor István szerint sikeres évet zárt a vajdasági magyarság
Közösségi szinten sikerült olyan kohéziót, "együtt gondolkodást" kialakítani
A politikus a szabadkai Pannon RTV Szubjektív című interjúműsorában úgy ítélte meg, hogy a vajdasági magyar közösség szociális és gazdasági helyzete rosszabb ugyan, mint egy évvel korábban, de közösségi szinten sikerült olyan kohéziót, "együtt gondolkodást" kialakítani.
Pásztor szerint a közös elképzeléseknek a vajdasági magyar politikusok támogatást tudtak adni, és ez az egész közösségnek politikai súlyt biztosított. Ez azért fontos – folytatta a VMSZ elnöke -, mert ha nem így lett volna, akkor önkormányzati, tartományi vagy országos szinten nem lenne a mostanihoz hasonló érdekérvényesítő képessége a magyarságnak. „Nem tudnánk programokat, célokat megfogalmazni, nem tudnánk azokhoz költségvetési forrásokat vagy jogszabályi alakításokat biztosítani” - tette hozzá.
A vajdasági magyarok idén négy választásban voltak érdekeltek: részt vettek a szerbiai előre hozott parlamenti választáson, a kisebbségi nemzeti tanácsi választásokon és a magyarországi országgyűlési választáson, az európai parlamenti választás eredménye pedig azért volt fontos, mert vajdaságiként a Fidesz-KDNP listáján Brüsszelbe került Deli Andor.
A belpolitikai csatározások helyett a legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke szerint nyugalomra és békés tárgyalásokra van szükség. Mint fogalmazott, a vajdasági magyarság az utóbbi 25 évben minden nagyobb politikai konfliktusból vesztesként került ki, ezért nyugodt párbeszédre van szükség a szerb pártokkal.
A jövőre vonatkozó tervek kapcsán a magyar kormánnyal való közös munkát emelte ki a politikus. Elmondta: olyan gazdaság- és térségfejlesztési elképzelésen dolgoznak, amelyhez Magyarországról lehetne forrásokat biztosítani, de nemcsak a hagyományosnak nevezhető területeken – a kultúra, az oktatás, a tájékoztatás szférájában -, hanem a reálszférában is.