Határon túl
Együttműködési megállapodást írtak alá a kisebbségi képviselők a szlovén kormánykoalícióval
Egy jó politikai gyakorlat folytatásáról van szó
Horváth Ferenc az MTI-nek telefonon elmondta: ez nem jelenti azt, hogy csatlakoztak volna a baloldali kormánykoalícióhoz.
"Egy már szokásos szerződésről van szó, amelyet a kisebbségi képviselők a kormánnyal írnak alá, és ami folytatása az eddigi jó politikai gyakorlatnak" - hangsúlyozta.
Hozzátette: a szerződésben nem vállaltak kötelezettséget arra, hogy megszavazzák a kormány minden javaslatát, valamint a kormány sem vállalt kötelezettséget arra, hogy konkrét lépéseket tegyen a kisebbségek státuszának és anyagi helyzetének javítása érdekében, habár ez lenne a megállapodás lényege.
A szlovén alkotmány csak a magyar és az olasz kisebbséget ismeri el őshonos nemzeti kisebbségnek, azokon a területeken, ahol többségben élnek: egyrészt a szlovén tengermelléken, valamint a Muraközben, a magyar határ mellett. A kilencvenfős parlamentben alanyi jogon egy-egy képviselői hely is megilleti őket.
A kisebbségi képviselők általában támogatják a kormányt, és nem kívánnak a mérleg nyelve lenni. Azonban erre volt ellenpélda is. 1996-ban a kisebbségi képviselők támogatásával választották meg a néhai Janez Drnovseket, a Szlovén Liberális Demokrata (LDS) párt elnökét, a választások relatív győztesét kormányfőnek, amikor a baloldali és jobboldali pártok eredményei és mandátumai szinte teljesen kiegyenlítődtek egymással.
Az, hogy a kisebbségi képviselők nagyobbrészt a baloldalhoz állnak közelebb, ugyancsak nem bizonyult mindig igaznak. 2012-ben együttműködési szerződést írtak alá a jobboldali Janez Jansával, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnökével, az akkori miniszterelnökkel, aki bár megköszönte a támogatást, hozzátette: e nélkül is meg lett volna a többsége, és a kisebbségi képviselőknek nem kellene arról dönteniük, hogy ki kerüljön kormányra.
Bár a kisebbségi képviselők a jelenlegi együttműködés aláírásával javítottak a Majran Sarec vezette kormány helyzetén, a kormánykoalíciónak továbbra sincs abszolút többsége a szlovén parlamentben: a kisebbségi képviselőkkel együtt is mindössze 45 szavazattal rendelkezik a 90-ből.
A Baloldal (Levica) nevű párt, amely 9 szavazattal kívülről támogatja a kisebbségi kormányt, nem írt alá koalíciós megállapodást a kabinettel, mindössze egy együttműködésről szóló jegyzőkönyvet írtak alá még korábban, amelyben vállalták, hogy nem buktatják meg a kormányt, ha a kabinet tesz azért, hogy csökkenjenek a szociális különbségek az országban, valamint dolgozik a társadalmi stabilitás más elemein is, amelyek szerintük a neoliberális kapitalizmus miatt kerültek veszélybe.
A szlovén sajtó szerint a valódi kihívást Sarec ötpárti koalíciója és a Baloldal együttműködése között a költségvetés megszavazása jelenti majd a következő két évre. Akkor kiderül, a dokumentum tartalmazza-e a minimálbér, a szociális juttatások és a nyugdíjak növekedését, valamint a védelmi kiadások csökkentését, amelyek a Baloldal programjának fő célkitűzései - írták a helyi lapok.