Határon túl
Zsigó Róbert: A támogatott szervezetek a magyar hagyományt és a jövőt őrzik
A Csoóri Sándor Programot a kormány 2017-ben hozta létre
Hozzátette: a magyarság jövőjének gondozása a kormánynak is kiemelt feladata. Mint mondta: ezért indult a Csoóri Sándor Program, amelynek keretében az idén 2,5 milliárd forinttal támogatják a hagyományőrző közösségeket és azok programjait. „2024-ben összesen a programban 1776 pályázat részesült támogatásban” – tette hozzá.
A támogatott intézmények „a közösségeikkel kiemelten fontos munkát végeznek, és aktívan kiveszik a részüket népi kultúránk alakításából”. „Nem csak őrzik a hagyományt, hanem fejlesztik, magukra formálják, és létre is hoznak újakat, amelyeket majd a jövő generációi tudnak őrizni és megélni” – húzta alá.
A magyar kormány az oklevelekkel és a támogatásokkal szeretné meghálálni az intézmények tevékenységét, és tovább ösztönözni őket arra, hogy „őrizzék, műveljék és fejlesszék a kultúránkat és annak nyelvváltozatait, őrizzék a múlt kincseit, és őrizzék a jövőt is”.
Zsigó Róbert leszögezte, hogy a vajdasági magyarság továbbra is számíthat Magyarország kormányának a támogatására.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke az ünnepi rendezvényen kifejtette, hogy „a kisebbségben élő magyar nemzetrészek megmaradása, fejlődése érdekében a kultúra az egyik legkiemelkedőbb terület, azon belül pedig a népi kultúra az, amely kapcsolat jelent a múlt és a jövő között, hiszen őseinknek a kultúráját mentik át a jövőbe nap mint nap”. Hozzátette: „A Csoóri Sándor Program a közösségmegtartásról, a tudásátadásról, a szakmai munka elősegítéséről szól, ezeket a célokat tűzte a zászlajára, és így működik évek óta, ugyanazokat az elveket vallva, amelyeket maga Csoóri Sándor is vallott, akár úgy, mint költő, akár úgy, mint a Duna Televízió megálmodója.”
Emlékeztetett arra, hogy ennek a programnak köszönhetően a magyar népi kultúra ápolásával foglalkozó szervezetek meg tudtak újulni, és sikerült biztosítani azokat a feltételeket, amelyek lehetővé teszik „a nemzetmegtartó, nemzetmentő, értékátörökítő tevékenység” folytatását.
Szabadkán 12 támogatottnak adtak át szerdán okleveleket, de a Vajdaságban 123 olyan szervezet működik, amely részt vett a programban. Támogatásban részesült mások mellett a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Juhász zenekar, a Népkör Magyar Művelődési Központ és a Róna Táncegyüttes.
A Csoóri Sándor Programot a kormány 2017-ben hozta létre azzal a céllal, hogy a hazai magyar és nemzetiségi, valamint a határon túli magyar népzenei és néptáncegyüttesek, népdalkörök, tárgyalkotó népművészeti alkotóközösségek tudásátadását elősegítése, szakmai munkáját fejlessze, a közösségeket megerősítse, mindezzel pedig a magyar értékeket és hagyományokat megőrizze. Az utóbbi hét évben közel tizenkétezer szervezet kapott támogatást.