Határon túl
Nagyberegre látogatott Herczeg Anita a Katolikus Karitász orvosmissziójával
A tájékoztatás szerint a Nagyberegi Református Líceumban végezték a szűrővizsgálatokat a Karitász önkéntes orvosai és ápolói.
A vizsgálatokra előzetes regisztrációval lehetett jelentkezni, és két nap alatt minden résztvevő alapos szűrésen esett át.
Az esemény célja nemcsak az egészségügyi ellátás biztosítása volt, hanem az is, hogy a közösség figyelmét felhívja a prevenció és az egészségmegőrzés fontosságára, továbbá üzenje a kárpátaljai magyarságnak, hogy Magyarország nem hagyta magukra őket.
A közlemény idézi Écsy Gábort, a Karitász országos igazgatóját, aki úgy fogalmazott, hogy az orvosmisszió tagjai idejüket, figyelmüket és szaktudásukat adják, és reményét fejezte ki, hogy hiánypótló munkájukat még sokáig folytathatják.
Herczegh Anita a közlemény szerint arról beszélt, hogy tapasztalata szerint a Katolikus Karitász által biztosított prevenciós szűrések létfontosságúak az ott élők számára.
Hozzátette: a Kárpátalján élő hátrányos helyzetű emberek gyakran egészségügyi problémákkal is küzdenek, az ellátásuk megoldatlan, amin a háború tovább rontott.
Az egészségügyi szűrések, kezelések hiánya miatt pedig a gyermekek halmozottan hátrányos helyzetbe kerülhetnek – mondta.
Az orvosmisszió önkéntesei 2017 óta 75 alkalommal, Kárpátalja, Délvidék és Erdély 28 településének óvodáiba és iskoláiba jutottak el. Idén november közepéig több mint 11 ezer óvodást és kisiskolást, valamint felnőttet vizsgáltak meg, ezen felül közel 1400 nőgyógyászati és rákszűrést végeztek el.
A vizsgálatok eredményeként a Karitász közel 1300 szemüveget és 1100 lúdtalpbetétet juttatott el a gyermekeknek. A misszió orvosai és a Karitász helyi munkatársai – a prevenciós vizsgálatok nyomán – számos további vizsgálatot, kezelést és műtétet kezdeményeztek, illetve végeztek el.
A Katolikus Karitász orvosmissziója egész évben prevenciós szűréseket végez – írták.