Határon túl

Az RMDSZ értéknek tekinti a vállalkozásokat

Romániában nagyon sok még a tennivaló

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a parlamenti és államelnöki választási programjában a vállalkozásokat értéknek tekinti, értékként kezeli, mivel értéket teremtenek és kész segíteni a munkájukat – hangoztatta Kelemen Hunor, a szövetség államfőjelöltje egy vállalkozói fórumon csütörtökön Székelyudvarhelyen.

Az RMDSZ értéknek tekinti a vállalkozásokat
Kelemen Hunor
Fotó: MTI/Kiss Gábor

A szövetségi elnök Szakács-Paál Istvánnal, a székelyföldi város újdonsült polgármesterével és Fazakas Szabolccsal, a Székelyföldi Legendárium kitalálójával közösen vett részt a vállalkozókkal folytatott beszélgetésen. Kelemen Hunor rámutatott: Romániában nagyon sok még a tennivaló a vállalkozói szférában, a legtöbb panasz arra érkezik, hogy túlszabályozott a rendszer, lassú az ügyintézés és a hivatalok részéről packázás zajlik. „Úgy kezelik a vállalkozókat, mintha ők lennének az államért, és nem az állam lenne a vállalkozókért” – mondta az államfőjelölt, több érintettektől hallott „abszurd példát” is megosztva a jelenlévőkkel.

Arra is kitért, hogy az RMDSZ ellenzi a progresszív adózás bevezetését, mivel véleményük szerint ez nem kedvez a beruházásoknak, távol tartja a befektetőket. Kifogásolta, hogy Románia nem hajtja be az adók jelentős részét, mely összegből évente 600 kilométernyi autópályát lehetne építeni. Aláhúzta: ezeket be kell hajtani, mivel jelentősen javítaná az egyre nagyobb költségvetési hiányt.

Arra is kitért, hogy az államnak is ugyanúgy kellene rendeznie adósságát a vállalkozók felé, például a betegszabadságok után járó összegeket. „Ha az állam egyenlő bánásmódot vezet be, az már egy jó lépés” – húzta alá. Kelemen Hunor hangsúlyozta: az RMDSZ egyszerűsíteni szeretné a jogi keretet, eljárásokat, egyszerű szabályokat vezetne be, kiszámíthatóságot teremtene. „Bátran mondom azt, hogy a mi programunk egy nagyon gyakorlatias program, a józan ész programja” – húzta alá az államfőjelölt, hozzátéve, hogy a jó megoldások a józan észre hallgatva születnek. Külön kitért a népesedési probléma megoldásának fontosságára, közölve: jó feltételekkel lehet hazavonzani a kivándorolt fiatalokat, hogy ne legyen szükség a máshonnan érkező munkaerőre. Beszélt a szakképzés, szakmai oktatás fontosságáról, rámutatva, hogy a szakirányokat a vállalkozókkal közösen kellene megszabni, a munkaerőpiac igényeihez igazodva.

Szakács-Paál István polgármester a székelyudvarhelyi inkubátorház korábbi vezetőjeként rámutatott: a koronavírusjárvány óta tartó válságban nagyon sebezhető a vállalkozói szféra, most lenne a legnagyobb szüksége az állam támogatására, de most a legkevésbé kiszámítható a környezet. Az elöljáró a kiszámíthatatlanságot, a tervezhetőség teljes hiányát nevezte a legfőbb gondnak, és arra kérte az RMDSZ elnökét, hogy amennyiben a szövetség kormányra kerül, legalább négy évre határozzanak meg előre egy stratégiát. A hitelelbírálások és pályázati kiírások kapcsán a „lehetetlen feltételeket” nevezte meg hátrányként, melyek miatt sok vállalkozó nem tud pályázni.

Azt is kifogásolta, hogy a hivatalok „postásként” kezelik a vállalkozókat, olyan iratokért küldözgetik egyik hivataltól a másikhoz őket, amelyeket a digitalizáció révén egymás számára elérhetővé tudnának tenni. A rajzfilmstúdiót és a szejkefürdői Mini Erdély Parkot vezető Fazakas Szabolcs elmondta: fiatal vállalkozóként nehéz boldogulni Romániában, az állam minden vállalkozót „ügyeskedőnek néz”, már-már „bűnözőként kezel”. A jelenlévők a többi panasz között jelezték, hogy a vállalkozóknak nem kedvező feltételek miatt nő a feketemunka aránya az egyes ágazatokban, például az építőiparban.

Kapcsolódó írásaink