Határon túl
Eldőlt a kórházak sorsa Szlovákiában

Mintegy két hónapot késett a pozsonyi egészségügyi minisztérium az eredetileg kitűzött határidőhöz képest, de végül pénteken közzétette a kórházak régóta várt felosztását – írta meg az Új Szó. Kiderült, öt kategóriába osztották az intézményeket. Az első csoportba kerültek azok, ahol 2024-től a legalapvetőbb beavatkozásokat végzik majd, illetve a hosszú távú ellátásra fektetik a hangsúlyt. A legbonyolultabb műtéteket az ötös szintű létesítményekben fogják végrehajtani – így a tárca közleménye alapján egyelőre egész Szlovákiában csak a Pozsonyi Egyetemi Kórház (UNB) intézményei kapnák meg ezt a státuszt.
Az orgánum szerint az átalakításra számos próbálkozás volt az elmúlt években, ám egyik kabinetnek sem sikerült átültetnie az átfogó reformot. A politikai csörte Vladimír Lengvarský (OĽaNO) egészségügyi miniszter tervezetét sem kerülte el, a koalíciónak azonban tavaly nagy nehezen – a Sme rodina előzetes ellenkampánya ellenére is – sikerült elfogadnia a törvénytervezetet.
Az ellenzők leginkább azt kifogásolták, hogy egyes régiók kórházaiban, ahol nem teljesítik a szükséges mennyiségű beavatkozást, megszűnnek bizonyos osztályok, és a pácienseknek messzebbre kell utazniuk. Lengvarský azzal érvelt, a jól működő osztályokat nem fogják bezárni, viszont amelyek nem teljesítik az elvárt normákat, azokat a hatékonyabb betegellátás érdekében érdemes inkább átalakítani.
Lengvarský másfél évvel ezelőtt, a reform beharangozásakor arról beszélt, a páciens már nem fog diagnózis nélkül bolyongani a rendszerben, valamint szakorvos után nyomozni, s a szlovák egészségügy belép a 21. századba.
A kassai Louis Pasteur Egyetemi és a besztercebányai F. D. Roosevelt Egyetemi Kórházak csak a 4. szintre jutottak fel. Nagyszombatban és Nyitrán a harmadik kategóriába kerültek a kórházak, ami azt jelenti, sürgősségi ellátást és komolyabb tervezett beavatkozásokat egyaránt végeznek, s legfeljebb hatvanpercnyire lehet a betegtől.
A déli intézmények nagy része az első és második kategóriában szerepel. Utóbbit bővíti a dunaszerdahelyi, a komáromi, az érsekújvári, a lévai, a losonci, a rimaszombati és a rozsnyói létesítmény.
Peter Pellegrini (Hlas) szerint ha ez a javaslat megvalósul a gyakorlatban, az az akut fekvőbeteg-ellátás szó szerinti felszámolását fogja eredményezni, különösen Szlovákia félreesőbb régióiban, melyek már most is jelentős népességcsökkenéssel, valamint magas munkanélküliséggel küzdenek, és az egészségügyi ellátáshoz már jelenleg is nehezebb hozzáférni.