Gazdaság

Nőtt az élelmiszergazdasági külkereskedelem értéke tavaly

Az agrárexport legnagyobb értékű árucsoportja az aszály ellenére a gabonafélék

A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportértéke 23,2 százalékkal, importértéke 36,7 százalékkal nőtt, az egyenleg pedig 3,5 százalékkal csökkent 2022-ben. A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitelének értéke 13 164 millió eurót, behozatalának értéke 9701 millió eurót tett ki, az agrár-külkereskedelem aktívuma 3463 millió euró volt, 124 millió euróval kevesebb, mint 2021-ben.

Nőtt az élelmiszergazdasági külkereskedelem értéke tavaly
Súlyos gondot okozott a példátlan aszály
Fotó: MH archív / Hegedűs Róbert

A magyarországi export erősen, az import valamivel kevésbé koncentrált. Az agrárexport értékének 79 százalékát, az import értékének 69 százalékát 10-10 árucsoport adta 2022-ben - derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adataiból.

Az öt legnagyobb értékű árucsoport

Az öt legnagyobb értékű árucsoport – a gabonafélék, az állati takarmányok, az állati és növényi zsírok, olajok, a húsfélék, valamint az ital, szesz, ecet – részesedése a teljes agrárexportból 52 százalék volt. Az öt legnagyobb importértékű árucsoport – az olajos magvak, az állati takarmány, a gabonafélék, a húsfélék, valamint az egyéb ehető élelmiszer-készítmények – aránya a teljes agrárimportból 41 százalékot ért el a múlt évben.

Exportcikkek aránya
Exportcikkek aránya
Ábra: Agrárközgazdasági Intézet

Az AKI adatai szerint a 24 mezőgazdasági és élelmiszeripari árucsoport közül 22 exportértéke emelkedett 2022-ben az előző évhez viszonyítva. Legjobban az állati és növényi zsírok, olajok árucsoport árbevétele nőtt, 419,4 millió euróval, mivel az árucsoport legnagyobb értékű termékköreinek – napraforgómag-olaj és repceolaj – értéke 358,4, valamint 13,4 millió euróval meghaladta az egy évvel korábbit.

Meghatározó a gabona, több a növényi olaj

Figyelmet érdemel, hogy az agrárexport legnagyobb értékű árucsoportja a gabonafélék voltak tavaly is, bár az aszály miatt Magyarországon jóval kevesebb gabona termett a szokásosnál. A környező országok piacát nyomó ukrán gabona ugyanakkor a magyar piacra is rátelepedett. Az ukrán-orosz háború kezdete óta ugyanis nem kis mértékben átrendeződött az uniós élelmiszergazdasági külkereskedelem, ami Magyarországot is érintette. Mint azt korábban brüsszeli adatok alapján megírtuk, az uniós élelmiszergazdasági behozatalban 2022-ben a legnagyobb növekedés az elsődleges árucikkek tekintetében látható: kukoricából 9 millió tonnával, szójapogácsából 737 ezer tonnával, repcéből pedig 1,3 millió tonnával nőtt az uniós import.

A Zante, egy ukrán gabonát szállító teherszállító hajó 2022. november 2-án a Boszporuszon a Márvány-tengerig, Isztambulban hajózik
A Zante, egy ukrán gabonát szállító teherszállító hajó 2022. november 2-án a Boszporuszon a Márvány-tengerig, Isztambulban hajózik
Fotó: Ozan KOSE / AFP

Az állati takarmányok exportértéke 357,3 millió euróval volt magasabb, mint a bázisidőszakban. Az ital, szesz, ecet árucsoport exportárbevétele 310,7 millió euróval 1176 millió euróra nőtt. A tejtermékek, tojás, méz csoport exportértéke 192,9 millió euróval bővült a tej, valamint a sajt és túró exportnövekedése révén. A jelentősebb árucsoportok körében a legnagyobb visszaesés a növényi termékek esetében történt, az exportérték 41,2 millió euróval, 30,8 százalékkal 92,5 millió euróra csökkent az élő növény, dugvány, oltvány, gombacsíra visszaesése miatt. Az egyéb állati termékek exportárbevétele 5,6 millió euróval maradt el a 2021. évi szinttől.

Importoldalon a 24-ből szintén 22 mezőgazdasági és élelmiszeripari árucsoport importértéke emelkedett kisebb-nagyobb mértékben 2022-ben az előző évhez viszonyítva. A gabonafélék importértéke nőtt a legjobban, 517,5 millió euróval. Az olajos magvaké 493,4 millió euróval volt több tavaly a bázisidőszakhoz képest. Az állati és növényi zsírok, olajok importértéke mintegy 276,3 millió euróval, 653,6 millió euróra bővült a napraforgómag-olaj hatszoros árnövekedése révén.

A takarmányok drágulását előbb-utóbb át fogják hárítani a fogyasztókra
A takarmányok importjának értéke jelentősen növekedett
Fotó: MH

Az állati takarmány behozatala 255,8 millió euróval, 896,1 millió euróra emelkedett. A húsfélék importjának értéke 185,9 millió euróval, a tejtermékek, tojás, méz árucsoporté 121,6 millió euróval, a cukor és cukorkaáruk csoporté pedig 105,5 millió euróval nőtt. Az egyéb növényi termékek importárbevétele szinte nem változott az előző évhez képest. A dohánytermékeké pedig az egyetlen, melynek importértéke csökkent, mégpedig 9,1 millió értékben 2022-ben.

Javult a nemzetgazdasági exporton belüli arány

Az AKI adatai szerint a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek export-volumenindexe 5,3 százalékkal esett, az importé 20,9 százalékkal nőtt 2022-ben. Az exportárindex 30,2 százalékkal, az importárindex 13,1 százalékkal emelkedett. A cserearány-mutató értéke 1,15, azaz az agrár-külkereskedelmi cserearány javult 2022-ben. Az agrárexport aránya a teljes nemzetgazdasági exporton belül 0,3 százalékponttal nőtt, 2022-ben 9,3 százalék volt. Az agrárimport részesedése 2021-ben 6 százalékot ért el, 2022-ben azonban – ugyanúgy, mint két évvel korábban – 6,4 százalékot tett ki.

Kapcsolódó írásaink