Gazdaság
Ekkora lehet a minimálbér-emelés

Már javában zajlanak a tárgyalások a jövő évi minimálbér és garantált bérminimum emeléséről. Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár ennek kapcsán idézte a gazdaságfejlesztési tárca vezetőjének, Nagy Mártonnak a szavait, aki szerint „meg kell védeni a teljes foglalkoztatottságot”. Czomba Sándor emlékeztetett: a jelenlegi helyzetben az elhibázott szankciós politika miatt mind a munkavállalók, mind a munkáltatók rendkívül nehéz helyzetben vannak. A munkavállalókat a magas infláció, a munkáltatókat pedig a magas energiaárak sújtják – mondta az Index érdeklődésére Czomba Sándor, aki hozzátette: a kormány abban érdekelt, hogy tartós megállapodás szülessen a munkavállalók és a munkáltatók között. Szerinte ez akkor valósulhat meg, ha az egyezség a két fél között történik: „Nyilván a kormányzatnak is van ebben szerepe, hiszen az állam az egyik legnagyobb munkáltató. De akkor leszünk sikeresek, ha a megállapodás fenntartható” – mondta az államtitkár.
Czomba elmondta, hogy a korábbi bérnövekedésnek a motorja a járulékcsökkentés volt, erre a jelenlegi helyzetben nincs mód, ezért a formális és informális egyeztetések alapján a minimálbér-emelés szintje nagyjából 15 százalék környékén körvonalazódik.
Vannak olyan szakszervezetek, amelyek bőven húsz százalék feletti béremelést szeretnének, az államtitkár viszont úgy látja, hogy ez irreális.
A megállapodás a közeljövőben meg is születhet. „Mostani várakozásaink szerint 15–17 százalékos béremelés várható. A munkáltatóktól 15 százalék alatti számokat hallottam, munkavállalói oldalról pedig 15 százalék felettit. Nagyjából e körül látom az egyezséget, de ez teljességgel a partnerektől fog függeni.” 2022. január 1-től a kormányrendelet szerint a havi bruttó minimálbér összege 200 000 forint, a garantált bérminimum pedig 260 000 forint.
Tehát az alku jelenlegi állása szerint nagyjából 230-235 ezer forint körül alakulhat a bruttó minimálbér összege.