Gazdaság

Zuhannak a tőzsdék Európában, a forint biztos befektetés lehet

Nincs jó hangulat a börzéken, a befektetők az észak-koreai rakétakilövés miatt aggódnak, de érdekes módon ez a jen erősödéséhez és a dollár eséséhez vezetett

A hétfői, észak-koreai rakéta kilövése, amely Japán közelében csapódott a tengerbe, a tőzsdét is megviselte. Az euró azonban megállíthatatlan, két és fél év után törte át először az 1,20-as szintet az euró–dollár-jegyzés.

Komoly pánik alakult ki a befektetők körében az észak-koreai rakétateszt miatt, miután egy hónapnyi csend után ismét felerősödött a konfliktus. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője lapunknak elmondta, hogy klasszikus menekülőútnak számítanak az aranyba, svájci frankba és japán jenbe történő befektetések. Emellett a kötvényekre is nagyobb lett a kereslet, ami magában hordozza az ár esését. A szakember hozzátette, hogy mindenki óvatos, kivárásra játszik, így kockázatkerülés-felerősödés történik. Úgy gondolja, ha a konfliktus abbamarad, egy-két napnál nem tarthat tovább a pánik, de ez attól is függ, politikai oldalról mik a reakciók. Mindenesetre megnyugtató válasz egyelőre nincsen. A feltörekvő országok közül a régiós devizák, a forint, a lengyel zloty és a szlovák korona tekinthető biztos befektetésnek – tette hozzá.

Az európai tőzsdéken már múlt héten elkezdődött az esés, a Jackson Hole-i jegybankár-konferencián elhangzott beszédek hatására nagyot gyengült a dollár és erősödött az euró, utóbbi miatt nagyot esett az európai exportcégek részvényárfolyama. Miután tegnap az euró–dollár-jegyzés átvitte az 1,20-as szintet, így az év eleje óta csaknem tizenöt százalékkal emelkedett. Bő fél éve 1,04-1,05 körül még sokan várták azt, hogy azonos szintig erősödik a dollár. Aki pedig ezzel kalkulált a piacon, az nagyot bukott. A múlt pénteki jegybanki nyilatkozatok a jelek szerint még jobban elbizonytalanították a dollár híveit, a következő hetekben azonban ismét hatalmas ingadozás jöhet, mert mindkét nagy jegybank kamatdöntő ülést tart, ahol fontos kérdésekről kell dönteniük. A Harvey hurrikán pusztítása Texasban sem segítette az erősödést, a természeti katasztrófa gazdasági hatásai még csak helyi szinten érzékelhetők, a globális tőkepiacokat azonban ez is nyomás alatt tartja.

Ázsiában is többnyire estek a részvényindexek tegnap a legnagyobb részvénypiacokon, a hangulatra itt is rányomta bélyegét az újabb észak-koreai rakétakísérlet. A tokiói Nikkei–225 0,5 százalékkal, a szöuli Kospi 1,4 százalékkal, a hongkongi Hang Seng 0,35 százalékkal csökkent a kereskedés utolsó harmadában. Sanghajban azonban húsz hónapos csúcs közelében maradtak az indexek, mert a kínai piacokat alapvetően belső tényezők irányítják, és a vállalati nyereségadatok jók. A Shanghai Composite Index 0,1 százalékkal emelkedett. Az arany jegyzése kilenc és fél hónapos csúcsra emelkedett, a koreai feszültség eszkalációjának következtében nőtt az arany mint válságbiztos befektetési eszköz iránti kereslet. A fém unciája (31,104 gramm) kedd reggel 1316,90 dolláron forgott az azonnali piacon, de elemzők szerint ára az 1337 dollárt is elérheti. A német DAX reagált a legérzékenyebben, a részvényindex már 220 pontos, vagyis közel 1,9 százalékos mínuszban is állt.