Gazdaság

Váratlan megbicsaklás az iparban

Az előzetes várakozásokat is alulmúló volt az októberi növekedési ütem, egyszerre több ágazatban visszaesés mutatkozott

Az éves növekedési ütemhez képest váratlan lassulás történt az iparban októberben, s ez leginkább a német ágazat gyengélkedésével lehet összefüggésben. Elemzők szerint az idén további lassulásra lehet számítani.

gyar
Augusztustól mérséklődött a járműgyártás dinamikája (Fotó: Kövesdi Andrea)

Kissé visszaesett az ipari termelés növekedésének üteme októberben: 1,7 százalékkal bővült a kibocsátás az egy évvel korábbihoz képest, míg szeptemberben ez az érték 7,6 százalékos volt. Mint azt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap hírül adta, a termelés az év első tíz hónapjában 7,8 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás októberben 2,6 százalékkal csökkent.

Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese elmondta, hogy augusz­tustól lényegesen mérséklődött a járműgyártás dinamikája, s az egyéb feldolgozóipari ágazatok – elsősorban az élelmiszer- és vegyitermék-gyártás, valamint a fémfeldolgozás – növekedése is lassulhatott. Hozzátette, hogy mivel a járműgyártás főként exportra termel, a kiviteli adatokban is megjelenik a lassulás.

Elemzők szerint váratlan megbicsaklás volt az iparban, az októberi növekedési érték jelentősen elmaradt a várakozásoktól. Az év utolsó két hónapjában is a termelés lassulásáról szóló adatokra lehet számítani.
Mint azt Németh Dávid, a K&H vezető elemzője lapunkkal közölte, októberben nagyot fékezett a magyar ipar, ennél az augusztus volt rosszabb, amikor az Audi részleges leállása miatt csak félszázalékos volt a többlet. Az elemző szerint feltehetően szerepet játszott az exportdinamika lassulása s ezzel összefüggésben az eurózóna gyengélkedése. Egyelőre nem tudni, hogy az októberi visszaesés egyszeri vagy tartós hatású lesz-e, az biztos, hogy az ipar lassul, de az még kérdéses, milyen mértékben – tette hozzá.

Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője a távirati irodának kiemelte, hogy a lassulás a német ipar gyengélkedésével van összefüggésben. A szakértő szerint az idén év végére 7-7,5 százalékra lassulhat éves összevetésben az ipari termelés növekedése, párhuzamosan a gazdasági növekedés várható további lassulásával. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője kiemelte: az augusztusit követően az októberi adatok újabb váratlan megbicsaklást mutatnak az iparban. Megjegyezte, hogy egyelőre csak az előzetes adatokat hozta nyilvánosságra a KSH, tehát a részletekre még várnunk kell, azonban nagy valószínűséggel – augusztushoz hasonlóan – az autógyárak alacsonyabb termelése okozhatta a megingást. Ő is az ipari termelés lassulására utaló adatokra számít novemberre és decemberre, mivel az év végéhez közeledve egyre több gyár fogja vissza a termelését, amelyet majd csak januárban indít újra.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) várakozása szerint az idén 15 százalékkal bővül az ágazat kibocsátása a tavalyihoz képest. A Világgazdaság pénteki számában ismertetett ÉVOSZ-elemzés szerint az ágazat árbevétel-arányos jövedelmezőségi mutatója alig változott, s a teljes ágazatra számítva három-négy százalékot tesz ki. Az építőipar termelői árai 2013-ban 1,9 százalékkal nőttek, a szervezet az idénre 2,3 százalékos növekedést prognosztizál. A felmérés szerint az ágazat rendelésállománya az év végén 25-30 százalékkal haladhatja meg a 2013. év végi szintet.


Szerény uniós fejlődés

Az idei harmadik negyedévben 0,3 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az Európai Unióban – áll az Eurostat tegnapi közleményében. Az uniós tagállamok közül Romániában nőtt legjobban a gazdaság, 1,8 százalékkal. Második helyen Lengyelország van, 0,9 százalékos GDP-növekedéssel, harmadik pedig Görögország, Szlovénia és Nagy-Britannia, mind 0,7 százalékkal. A GDP három országban, Cipruson, Ausztriában és Olaszországban csökkent – közölte a távirati iroda. A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2014. július–szeptemberben Magyarországon fél százalékkal nőtt a GDP, előtte a második negyedévben 0,8 százalékos növekedés volt. Éves bázisú alapon 2014 harmadik negyedévét 2013 harmadik negyedévével összehasonlítva az EU-ban 1,3 százalékos, az eurózónában 0,8 százalékos, Magyarországon 3,1 százalékos növekedés volt.