Gazdaság
Valutakereskedelem: piaci viszonyok
A bankkölcsönöknél irányt ad a teljes hiteldíjmutató, de a devizaváltások esetében az árfolyamkülönbségekre nincsen szabály

A valutaváltás díjait befolyásolhatják a pénzváltó saját költségei (Fotó: Nagy Balázs)
Bár pénzváltásra szakosodott üzletek rendkívül sűrűn találhatók szerte az országban, a turisták, illetve a külföldiek által leginkább látogatott területeken, így a nemzetközi repülőtéren, pályaudvarokon vagy a belvárosi sétálóutcán lényegesen kedvezőtlenebb feltételek mellett válthatunk valutát, mint máshol. Míg a bevásárlóközpontokban is rendkívül alacsony a vételi és eladási árfolyam közötti különbség, vagyis a marzs kicsi – például az eurót 308 forintért veszik, és 311-ért adják –, addig a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren nyolcvan-száz forint is lehet a különbség. Mindez leginkább a szabadpiaci viszonyok miatt lehet így, a pénzváltók által alkalmazott árfolyam meghatározására vonatkozóan ugyanis nincs jogszabályi előírás. Mint azt Binder Istvántól, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti szóvivőjétől megtudtuk, pénzváltási tevékenységet vagy hitelintézetek, vagy velük megbízási szerződést kötő közvetítők végezhetnek jegybanki engedély alapján. A felügyeletet az MNB látja el, illetve saját közvetítőiket a hitelintézetek is ellenőrzik.
A pénzváltási tevékenységről szóló – még 2001-ben meghozott – kormányrendelet az árfolyam-meghatározás módjával kapcsolatban csak arról rendelkezik, hogy azt a pénzváltónak belső utasításban kell szabályoznia. A rendeletben szerepel az is, hogy a pénzváltó az euróra és az amerikai dollárra köteles valutaárfolyamot jegyezni, és azt forintban kifejezni. Azt is meghatározza az előírás, hogy a pénzváltó köteles az árfolyamjegyzéket áttekinthetően elkészíteni és az ügyfelek által jól látható helyen kifüggeszteni. Az MNB hivatalos devizaárfolyamához történő kötelező igazodásra vonatkozó előírás azonban nincs. Vagyis míg a banki hitelek esetében létezik olyan szabály, ami meghatározza a maximumot (ez a teljes hiteldíjmutató plafonja a különböző típusú hiteleknél), addig a pénzváltás esetében ezt a piaci verseny alakítja.
Általánosságban az is elmondható, hogy a valutaváltás díjait befolyásolhatják a pénzváltó saját költségei, például a helyiség bérleti díja. Ugyanakkor például a Váci utcában vagy akár a pályaudvarokon is egymáshoz közeli pénzváltók esetében is jelentősek a különbségek. A repülőtéren egyetlen cég látja el ezt a tevékenységet. Hardy Mihály, a Budapest Airport Zrt. kommunikációs igazgatója lapunk megkeresésére közölte: a repülőtér 2017 végéig az Interchange céggel szerződött, viszont az árfolyam-átváltási politikájukba nincs beleszólásuk. Hozzátette: a repülőtéren mind az érkezési, mind az indulási szinten bankautomatákat is – a saját bankjuk árfolyamán – igénybe vehetnek az utasok.
A jegybank közölte: az idén a pénzváltók árfolyamát érintően három írásos megkeresés és hat beadvány érkezett hozzájuk a fogyasztók részéről.