Gazdaság
Új típusú intézkedésekkel növelhető a foglalkoztatás
A kormány célja, hogy az országban meglévő munkaerő-tartalékot, így az inaktívakatés a munkanélkülieket minél nagyobb számban támogassa a visszatérésben

Új típusú foglalkoztatáspolitikai eszközökre van szükség, hogy tovább emelkedjen a munkába állók száma Magyarországon, hiszen a foglalkoztatás szintje ebben a szerkezetben lassan eléri a maximumot – közölte tegnap Varga Mihály pénzügyminiszter. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataira reagálva elmondta, már 4 millió 487 ezer embernek van munkája Magyarországon, a 2010-es kormányváltáshoz viszonyítva mintegy 777 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, a növekedés döntően a hazai versenyszférában következett be, ahol közel 654 ezer fővel nőtt a létszám. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 0,8 százalékponttal 69,5 százalékra emelkedett, 0,2 százalékponttal volt magasabb az előző negyedévinél.
A tárcavezető hangsúlyozta: a kormány célja, hogy az elkövetkezendő időszakban az országban meglévő munkaerő-tartalékot, az inaktívakat, a közfoglalkoztatottakat és a munkanélkülieket minél nagyobb számban támogassa a munkaerőpiacra történő visszatérésben, amit nagyban segít a munkaügyi hivatalok átalakítása. Az elhelyezkedési juttatás duplázása, a nyugdíjasok munkába állásának könnyítése, a nők rugalmas foglalkoztatásának támogatása, a célzott adóügyi intézkedések és a bértárgyalások is a foglalkoztatás további bővülését segíthetik. Mint mondta, a foglalkoztatás szerkezete is nagyon pozitív irányba változik, hiszen a közfoglalkoztatottak száma egy év alatt 54 ezer fővel csökkent és a külföldön dolgozók száma is mérséklődött, ezzel párhuzamosan a hazai elsődleges munkaerőpiac közel százezer fővel bővült.
Varga Mihály ismertette, a munkanélküliség ráta 75 hónapja csökkenő tendenciát mutat és az ország minden térségében kevesebb mint a felére csökkent 2010 óta, és mérséklődtek a területi különbségek is. Közölte, a foglalkoztatottak számának jelentős mértékű növekedésében nagy szerepe van a munkaerő-piaci reformoknak, a gazdaságfejlesztő programoknak, a munkát terhelő adók csökkentésének, a minimálbérek emelésének, a 2013-ban bekövetkezett növekedési fordulatnak.
A foglalkoztatási rátában továbbra is jelentős javulásra van lehetőség – fejtette ki Horváth András, a Takarékbank elemzője lapunknak küldött kommentárjában. A rátát megvizsgálva további négy-öt százalékos javulásra van tér az ideális munkavállalási korú népességben összehasonlítva a jelenleg versenyképesebb európai uniós tagállamokkal. Az aktív korú népesség létszáma alapján ez további 250-300 ezer új, betöltött munkahelyet jelent, ezt követően lenne kijelenthető a teljes foglalkoztatottság.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője elmondta, az adatok azt sugallják, hogy a potenciális munkaerő-tartalék szűkül, a munkaerőpiac egyre inkább telített. Amennyiben a munkaerőpiacon újra megjelentek gyorsan el tudnak helyezkedni, úgy az év végére 3,6 százalékra csökkenhet a munkanélküliségi ráta.