Gazdaság
Távhőcégek hiányosságai
Leginkább a számviteli problémák domináltak
A számvevőszék tavaly kezdte meg harminchat távhőszolgáltató és hulladékkezelő cég gazdálkodásának értékelését. Az idén már harminc jelentést nyilvánosságra hoztak, és most adják közre az utolsó hatot. Ezekben Vác, Kiskunhalas, Mohács, Tatabánya, Veszprém és Budapest távhőcégeit vizsgálták. Warvasovszky Tihamér, az ÁSZ alelnöke elmondta: kritikus területként azonosították többek között a szabályozott működés hiányát, a nem megfelelő önköltségszámítást, valamint azt, hogy a cégek nem fektették le világosan a teljesítménykövetelményeket. Az alelnök a távirati iroda tájékoztatása szerint felhívta a figyelmet: a feltárt hiányosságok és az azonosított kritikus területek tekintetében az előremutató, rendszerszintű megoldások elmaradása előbb-utóbb nehéz helyzetbe hozhatja a költségvetést, illetve az állampolgárokat is. Az ÁSZ a kormány figyelmét is felhívta a veszélyekre és kockázatokra.
A számvevők kiemelt figyelmet fordítottak a gazdasági társaságok önköltség-számítási, számviteli szétválasztási szabályozására, mivel ezek biztosítják a megalapozott díjmegállapítást és a keresztfinanszírozás-mentes elszámolást. Tipikus hiányosság volt, hogy a cégeknek nem volt önköltség-számítási szabályzatuk, nem dolgozták ki a közvetlen és közvetett költségek elkülönítésére, a közvetett költségek felosztására vonatkozó szabályokat, valamint nem készítettek árkalkulációra vonatkozó szabályzatot, vagy azok hiányosak voltak. Az ellenőrzött 36 társaság közül tizenegy közszolgáltató saját tőkéje csökkent a jegyzett tőke ötven százaléka alá, ebből hét társaság saját tőkéje negatívvá vált.
Horváth Margit, az ÁSZ felügyeleti vezetője elmondta: mind a hat cég hiánytalanul eleget tett a rezsicsökkentésről szóló jogszabályoknak, de a budapesti Főtáv Zrt.-t leszámítva minden cégnél – elsősorban számviteli szabályozással kapcsolatos – súlyos hiányosságokat tárt fel az ÁSZ vizsgálata.