Gazdaság

Tárgyalások a pótvámokról

Trump a kereskedelempolitikája módosítására akarja rávenni Pekinget

Megkezdődött a kínai–amerikai megbeszlések újabb fordulója. A kereskedelmi tárgyalásokat amerikai részről Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselő és Steven Mnuchin pénzügyminiszter, kínai részről pedig Liu He miniszterelnök-helyettes vezeti. Vezető amerikai politikusok a múlt héten arra figyelmeztettek, hogy messze vannak a megállapodástól.

A világ két legnagyobb gazdaságának képviselői harmadik alkalommal ültek tárgyalóasztalhoz azóta, hogy Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök december elején Buenos Airesben személyes találkozójukon kilencven napra kereskedelmi „tűzszünetet” kötött, esélyt adva a hónapok óta dúló vámháború lezárásának– adta hírül a távirati iroda. Az Egyesült Államok és Kína tavaly nyáron vetett ki kölcsönösen ötven-ötven milliárd dollár értékű importárura huszonöt százalékos pótvámot. Szeptember 24-én további, összesen kétszázhatvan milliárd dollár értékű árura vezetett be pótvámot a két ország. Kína öt-, illetve tízszázalékos pótlólagos vámot vetett ki hatvanmilliárd dollárnyi amerikai árura. Az Egyesült Államok mintegy kétszázmilliárd dollár értékű kínai termékre vetett ki az év végéig tízszázalékos pótvámot, amelynek mértékét januártól emelte volna huszonöt százalékra. A pótvám megemelését március elsejéig elhalasztották.

Trump elnök arra akarja rávenni Kínát, hogy csökkentse a kétoldalú kereskedelmi forgalomban kialakult hatalmas többletét, változtasson kereskedelempolitikáján, hagyjon fel a technológiai transzferek kikényszerítésével és a csúcstechnológiai vállalatok állami támogatásával, tartsa tiszteletben a szerzői jogokat. Peking tagadja a vádakat, és az iparpolitikájának megváltoztatását célzó követeléseket úgy értékeli, mint a Kína gazdasági növekedésének fékezésére tett kísérlet. A jövő héten Washingtonban folytatódnak a tárgyalások.