Gazdaság
Szerteágazó vélemények a Gazprom földgázvezetékéről
Oroszország februártól jelentősen emeli a kivitelre szánt kőolaj vámját
Csak akkor épül meg a Török Áramlat földgázvezeték második ága, ha Oroszország szilárd garanciákat kap az EB-től – mondta tegnap Szergej Lavrov orosz külügyminiszer Moszkvában. Hozzátette, hogy a vezetéknek egyelőre csak az első, a török fogyasztók ellátására szánt ága épül meg. Kiemelte: a második ág csak akkor épül meg, ha „betonszilárdságú” garanciákat kapnak a bizottságtól, hogy nem ismétli meg ugyanazt a mutatványt, amely a Déli Áramlattal kapcsolatban Bulgária esetében történt.
Szintén tegnap nyilatkozatot adott ki az orosz pénzügyminisztérium is. A közleményből kiderül, hogy februártól emelik a kivitelre szánt kőolaj vámját. Az exportvám havi összevetésben 8,7 dollárral, tonnánként 120,1 dollárra nő az egy hónappal korábbi 111,4 dollárról. Az országban a kormány havonta vizsgálja felül az olaj exportvámját, amelyet az Urals típusú orosz nyersolaj világpiaci árának havi alakulásából kiindulva egy képlet alapján állapít meg. Az Urals minősége gyengébb az északi-tengeri Brentnél, magasabb ugyanis a kéntartalma. Oroszország a világ legnagyobb olajtermelője, a költségvetés jelentős bevételre tesz szert a nyersolaj exportjából.
A világ másik felén is hangsúlyos események történtek a folyékony arannyal kapcsolatosan: Manuel Quevedo venezuelai alelnök, egyben olajipari miniszter közölte, hogy kormányuk az olajtermelés növelése révén befolyó pluszösszegek felhasználásával kíván enyhíteni a gazdasági és szociális válságon. A venezuelai kormány az idén átlagosan napi 2,4 millió hordó olajkitermelésre számít. Manuel Quevedo elmondta: továbbra is az a céljuk, hogy napi hatmillió hordóra növeljék az olajkitermelést.
Drágábban tankolunk holnaptól
Bruttó három forinttal emeli a Mol a 95-ös benzin és bruttó két forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát, így szerdától a benzin átlagára literenként 365, a gázolajé 375 forint lesz. A benzin ára legutóbb január 12-én változott, kétforintos emeléssel 362 forintra nőtt, a gázolaj január 5-én, négyforintos emeléssel, 373 forintra drágult – írta az MTI. Az autósok akár ötvenforintos különbséget is tapasztalhatnak a töltőállomások árai között. A benzinár 2012 áprilisában érte el a csúcsot, akkor egy liter átlagosan 451 forintba került. A gázolaj 2012 januárjában volt a legdrágább, átlagosan 449 forint.