Gazdaság

Sokat költünk a légkondicionálókra

Jól bírja a villamos hálózat a nyári csúcsterhelést, mégis kevesebb áramot használ a lakosság, mint a válságot megelőzően

Hagyományosan nyáron is a csúcsérték körül alakul a villamosenergia-fogyasztás a légkondicionáló berendezések miatt. A levegő hűtését szolgáló gépek elterjedése ellenére azonban idén már nem tapasztalható olyan növekedés az energiafogyasztás terén, mint a válságot megelőző években. Viszont huszonnégy fok felett általában már bekapcsoljuk a légkondit.

legkondi
A berendezések rendszeres karbantartására is fokozott figyelmet kell fordítani (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Magyarország villamosenergia-rendszerének csúcsterhelése idén nyáron 5996 megawatt (MW) volt, ami jóval elmarad az elmúlt évtized legmagasabb fogyasztásától, a 2007-es 6320 MW-tól – közölte adatait a Magyar Hírlap kérésére a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir). Az idén nyáron felhasznált bruttó villamos energia mindössze 0,1 százalékkal több az elmúlt év hasonló időszakának átlagánál.

A téli és a nyári fogyasztás közötti legkisebb eltérést tavaly mérte a Mavir, mindössze 114 MW-tot. Az utóbbi évtizedben végbement különbségcsökkenés jól megfigyelhető, de Magyarországon várhatóan még több évig a téli csúcs lesz a jellemző a rendszerirányító elemzése szerint.

Amint a napi átlaghőmérséklet eléri a 24 fokot, bekapcsoljuk a légkondicionáló berendezéseket. Az egy nap alatt elfogyasztott villamos energia mennyisége Celsius-fokonként 1500-2000 megawattórával (MWh) emelkedik. Ez nagyjából másfél százalékot vagy öt-hatszáz háztartás egész éves fogyasztását jelenti. A villamosenergia-felhasználás alakulása szoros összefüggésben áll a gazdaság teljesítményével. A válság éveiben, egészen 2013-ig, nyomon követhető volt a kismértékű, de folyamatos fogyasztáscsökkenés. Az idei előzetes adatok szerint már nem változott a hazai villamosenergia-felhasználás. A munkarend változása, a munkanapok áthelyezése is érzékelhető hatással van az áramfogyasztásra. Ezt mutatja az is, hogy az általában július első felében mért legnagyobb nyári fogyasztást követően a nyári szabadságolások miatt már alacsonyabb a hazai felhasználás. Ez arra utal, hogy a nyári hálózatterhelés mértéke összefügg a légkondicionálás elterjedésével az otthonokban és a munkahelyeken – az éppen nyaralók pedig értelemszerűen nem használják a légkondikat.