Gazdaság

„Pénzügyi tudatosság kell a stabilitáshoz”

Windisch László: Átgondolt, megfontolt pénzügyi döntések szükségesek

A lakosság és a vállalkozások pénzügyi tudatosságának erősítése, a pénzügyi ismeretek bővítése hozzájárul az ország pénzügyi stabilitása növeléséhez - mondta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Pénz7 országos nyitóeseményén, hétfőn Budapesten.

Hozzátette: az átgondolt, megfontolt pénzügyi döntések révén mind a lakosság, mind a vállalkozások elkerülhetik a csapdahelyzeteket, ez makrogazdaság szinten Magyarország pénzügyi stabilitását és  versenyképességét erősíti.

Az alelnök kiemelte: az MNB egyebek közt azzal járul hozzá a pénzügyi tudatosság növeléséhez, hogy a saját honlapján lehetővé teszi a bankok ajánlatainak objektív összehasonlítását, ezzel segíti az ügyfelek megalapozott döntéseit.

Hergár Eszter, a Pénziránytű Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta: a jegybankban tartott ünnepélyes nyitóeseménnyel elkezdődött az ötödik Pénz7, és ezzel Európában és világszinten is Magyarországon indult el az idén elsőként a fiatalok pénzügyi és vállalkozói tudatosságának fejlesztését célzó nemzetközi rendezvénysorozat. 

Kiemelte: 200 ezer közép- és általános iskoláshoz jutnak el az alapítvány által kifejlesztett tankönyvek, a felső tagozatos általános iskolások matematika tantárgyába már beépítik a pénzügyi ismeretek oktatását is. Az idei év további újdonsága a "Számoljunk a befektetésekkel!" című középiskolai matematikai példatár - tette hozzá.

Hegedűs Éva, a Magyar Bankszövetség elnökségi tagja elmondta: az, hogy a Pénz7 keretein belül bővítik az általános és középiskolások ismereteit, az egész ország, a kormány, sőt a bankok számára is hasznos. Kiemelte: a bankrendszer számára is fontos, hogy ügyfeleik felkészült pénzügyi fogyasztók legyenek, és elkerüljék a pénzügyi szolgáltatásokban, termékekben rejlő kockázatokat.

Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium (PM) pénzügyekért felelős államtitkára kiemelte: "szívügyének" tekinti a lakosság, benne a diákok és a vállalkozások pénzügyi ismereteinek bővítését, mert könyvvizsgálóként személyesen tapasztalta meg, milyen károkat okozhatnak az országnak, a vállalkozásoknak a rossz pénzügyi döntések, az esetleges csalások. 

 A PM államtitkára kiemelte: a pénzügyi tudatosság növelésére több évre szóló stratégiát alkottak. Szerinte elismerésre méltó  az együttműködés a minisztériumok, az MNB, a Magyar Bankszövetség, a pénzintézetek és a Pénziránytű Alapítvány között. Kiemelte: a bankok részvétele azért is nagyon fontos és üdvözlendő az ismeretek növelésében, mert a pénzügyi oktatás gyakran szembemegy a pénzintézetek "profitmaximalizálására" való törekvésével.

Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a gazdaság mindig ciklikusan fejlődik, változik, így "a bő éveket szűk esztendők követhetik". Nagyon hasznos, ha a banki ügyfelek is tisztában vannak ezzel, és a pénzügyi ismeretek birtokában tehetnek a negatív hatások mérséklése érdekében.

Balogh László, a PM pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára rámutatott: pozitív jelenség, hogy a programot támogató minisztériumok, bankok munkatársai egyre nagyobb számban önkéntesen is részt vesznek a Pénz7 rendezvénysorozatában. Így a szakértők a visszajelzések alapján saját előadásaik alkalmával is tapasztalhatják a hiányosságokat a pénzügyi kultúra területén.

Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) köznevelésért felelős helyettes államtitkára elmondta: ebben az évben eddig 1200 iskola csatlakozott, mintegy 200 ezer tanuló vesz részt a programokon, 14 ezer tanórát tartanak, 700 önkéntes szakember osztja meg tapasztalatait a diákokkal. Felidézte, hogy 2015-ben az első rendezvénysorozaton 660 iskola, illetve 90 ezer diák vett részt, a csatlakozók száma évről évre nő. 

 Az oktatási rendszer kiemelt feladata, hogy felkészítse a fiatalokat a változásokra, az új kihívásokra. Fontos, hogy az oktatásban és a hagyományos oktatási struktúrán túl is minél inkább megjelenjenek a mindennapi élethez kapcsolódó feladatok - mondta.

György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára  felhívta a figyelmet arra is, hogy a Pénz7 keretében idén másodszor a pénzügyi tudatosságot segítő programok mellett a vállalkozói témák is megjelentek, több mint 30 ezer diák vesz részt a vállalkozói programokban.

ITM: Várhatóan 1200 iskola vesz részt a Pénz7 témahéten

Az idén várhatóan 1200 iskola több százezer diákkal vesz részt a Pénz7 elnevezésű témahéten, amely során igyekeznek megismertetni a fiatalokkal a pénz és a vállalkozás világát - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.

Szepesi Balázs azt mondta, Magyarországon jelenleg mintegy 500 ezer ember él meg saját vállalkozásából, de az országban széleskörű ódzkodás figyelhető meg a saját vállalkozás indításától.

A február 25. és március 1. között megtartandó témahét keretén belül szeretnék arra ösztönözni a fiatalokat, hogy ezt a "szabad és felelősségteljes" életet válasszák - tette hozzá.

Ismertette, hogy a diákok többek között részt vehetnek egy háromórás foglalkozáson, ahol először összegyűjtik az életüket jellemző problémákat, majd azokra kidolgoznak egy vállalkozási ötletet. Ezután egy önkéntes vállalkozó elmondja nekik, hogy a tapasztalatai alapján hogyan lehetne megvalósítani az ötleteiket.