Gazdaság
Óvatosak az európai ingatlanbefektetők
A fejlesztési preferenciákat egyre inkább az olyan piaci fundamentumok határozzák meg, mint a gazdaság növekedési kilátásai és a helyi bérlői állományok állapota
Bár kedvező az ingatlankereslet, a Brexit beárnyékolja London rövid távú kilátásait (Fotó: AFP)
Az európai ingatlanbefektetéseket a biztonságos és tartós hozamok elérése iránti igény mozgatja, miközben az ágazat igyekszik fedezni az esetleges kamatemelések és a bizonytalan geopolitikai háttér kockázatait – derült ki a PwC és az Urban Land Institute lapunknak küldött, ingatlantrendekkel foglalkozó kiadványából. Az elemzés tartalmazza az európai városok rangsorát is ingatlanbefektetési és -fejlesztési kilátások szempontjából. Az összesített lista élére Lisszabon ugrott, a második és harmadik helyen Berlin, illetve Dublin áll.
A befektetők egyre óvatosabbá válnak – nyilatkozta Lisette van Doorn, az Urban Land Institute vezérigazgatója. Hozzátette, hogy ingatlanbefektetési és -fejlesztési preferenciákat egyre inkább az olyan piaci fundamentumok határozzák meg, mint a gazdaság növekedési kilátásai, illetve a helyi bérlői piacok állapota. A magasabb geopolitikai kockázatok által érintett városok és országok esetében kevésbé jók a kilátások, mivel a befektetők nem kedvelik az ilyen kockázatokból fakadó bizonytalanságot. Ebből a szempontból a Brexit példaként szolgálhat: számos válaszadó szerint az Egyesült Királyság el fogja veszíteni versenyelőnye egy részét, ami negatívan érinti az ingatlanbefektetési és -fejlesztési kilátásokat.
Az elmúlt öt év során a befektetők körében figyelemre méltó elmozdulás történt az alternatív vagy réspiaci ingatlanok irányába – mondta Pintér Attila, a PwC Magyarország Real Estate Transactions csoportjának vezető menedzsere. Felhívta a figyelmet: a jelenség oka részben az, hogy a jelenlegi gazdasági ciklus a végéhez közelít, és egyre kevesebb a jövedelemtermelő befektetési lehetőség. Ebben a tekintetben kiemelkedik a lakóingatlan-szektor: az ingatlanbefektetés és -fejlesztés szempontjából leginkább preferált tíz ágazatból hétben megtalálható valamilyen lakóingatlan, a közösségi együttélést szolgáló ingatlanoktól a diákszállókon, a nyugdíjasotthonokon és a szociális lakásokon át a hagyományos lakóingatlanokig.
Noha Londonban kedvező szinten áll a befektetések volumene és az irodabérleti kereslet, a Brexit továbbra is beárnyékolja a város rövid távú kilátásait. Erre utal, hogy a vezető európai szakemberek 70 százaléka szerint a végleges megállapodás tartalmától függetlenül a jövő márciusi határidőt követően az Egyesült Királyság nemzetközi vonzereje csökkenni fog a tehetséges munkavállalók körében.